Budujemy Dom
Wnętrza / Łazienka / Artykuły

Ogrzewanie podłogowe elektryczne w łazience krok po kroku

Jak ułożyć ogrzewanie podłogowe elektryczne w łazience i z jakich materiałów najlepiej je wykonać?

Podłogowe ogrzewanie elektryczne wykonuje się z przewodów grzejnych, mat lub folii. Jenak zasada jego działania jest zawsze taka sama – prąd przepływa przez element oporowy, czemu towarzyszy wydzielanie ciepła.

Elektryczne maty i przewody grzejne montuje się bezpośrednio na wylewce, w warstwie kleju do płytek, nie są one zależne od c.o. Maty wykonane są z przewodów grzejnych, zespolonych siatką z włókna szklanego. Prace rozpoczyna się od ułożenia mat i dopasowania ich do kształtu pomieszczenia, w tym celu można rozcinać siatkę, ale nie przewody!

Zarówno mat, jak i przewodów grzejnych nie powinno się rozkładać przy ścianach pomieszczenia, gdzie znaleźć się mają przybory sanitarne (WC, wanna, umywalka) lub meble łazienkowe. Następnie po rozłożeniu maty grzewczej należy ją przyłączyć do układu sterowania i instalacji elektrycznej. Zanim zatopimy ją w zaprawie klejowej do płytek, koniecznie trzeba sprawdzić jej działanie. W ostatnim kroku układana jest posadzka.

Stosunkowo nowym produktem do elektrycznego ogrzewania podłogowego są folie, w których element grzejny stanowią np. płaskie pasy grafitu. Folie układa się tak samo jak maty, ale w przeliczeniu na 1 m2 mają one od mat mniejszą moc grzewczą.

Ogrzewanie elektryczne w łazience - krok po kroku

Układanie przewodów grzejnych

Przewody grzejne rozkłada się w odległościach zalecanych przez producenta – uzależnione to jest od ich mocy grzejnej. W przypadku pomieszczeń poddawanych renowacji przewody wystarczy zatopić w wylewce wyrównującej.
Przed rozpoczęciem układania przewodów podłoże musimy zagruntować, a następnie poczekać aż wyschnie. Przewody grzejne rozkłada się w odległościach zalecanych przez producenta – uzależnione to jest od ich mocy grzejnej. Np. wybierając przewody o mocy 80 W/m2, zużyjemy 7 m przewodu na każdy 1 m2 powierzchni pomieszczenia oraz trzeba je ułożyć co 14 cm. Przewody można mocować do powierzchni posadzki używając kleju na gorąco. (fot. Raychem) W przypadku pomieszczeń poddawanych renowacji przewody wystarczy zatopić w wylewce wyrównującej. Podłoga najlepiej oddaje ciepło do otoczenia, gdy masa poziomująca ma grubość do 15 mm. Ostrożnie wylewa się ją na przewody i pozostawia do wyschnięcia. Pierwsze podgrzanie i schłodzenie warstwy wylewki powinno być uzgodnione z dostawcą systemu grzewczego i udokumentowane. (fot. Raychem)
Na wyschniętej warstwie samopoziomującej, można rozpocząć układanie płytek, a następnie ich spoinowanie. Połączenia płytek między ścianą a podłogą powinny być wykonane silikonem. Pierwsze uruchomienie systemu ogrzewania podłogowego może nastąpić po całkowitym wyschnięciu fug i kleju do płytek.
Na wyschniętej warstwie samopoziomującej, można rozpocząć układanie płytek, a następnie ich spoinowanie. W przypadku wilgotnych pomieszczeń, przed nałożeniem kleju do płytek należy rozprowadzić warstwę przeciwwilgociową. (fot. Raychem) Połączenia płytek między ścianą a podłogą powinny być wykonane silikonem. Pierwsze uruchomienie systemu ogrzewania podłogowego może nastąpić po całkowitym wyschnięciu fug i kleju do płytek. (fot. Raychem)

Układanie mat grzewczych

Maty grzejne również rozkładamy na oczyszczone i zagruntowane podłoże. W przypadku konieczności zmiany kierunku układania, należy przeciąć siatkę maty – nie rozcinając przewodu grzejnego! – i zakręcić.
Maty grzejne również rozkładamy na oczyszczone i zagruntowane podłoże. Wyroby takie mają najczęściej samoprzylepne siatki, dzięki którym łatwo mocuje się je do podłoża. (fot. Luxbud) W przypadku konieczności zmiany kierunku układania, należy przeciąć siatkę maty – nie rozcinając przewodu grzejnego! – i zakręcić. W pomieszczeniach o skomplikowanych kształtach przewód może być wyjęty z siatki tak, aby pokryć nim całą ogrzewaną powierzchnię. (fot. Luxbud)
W kolejnym kroku klej do płytek rozprowadza się bezpośrednio na matach grzewczych. Tak samo, jak w przypadku układania przewodów ogrzewania podłogowego, połączenia podłogi ze ścianą należy uszczelnić silikonem.
W kolejnym kroku klej do płytek rozprowadza się bezpośrednio na matach grzewczych. W wilgotnych pomieszczeniach, należy stosować wylewki wypełniające pokryte warstwą wodoszczelną (przed nałożeniem kleju). Następnie układamy płytki i przystępujemy do ich spoinowania fugami elastycznymi, przeznaczonymi na ogrzewanie podłogowe. (fot. Luxbud) Tak samo, jak w przypadku układania przewodów ogrzewania podłogowego, połączenia podłogi ze ścianą należy uszczelnić silikonem. Przed uruchomieniem systemu ogrzewania podłogowego trzeba poczekać na całkowite wyschnięcie materiałów montażowych. (fot. Luxbud)

Monika Dąbrowska

aktualizacja: 2012-11-19

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Układanie ceramicznych płytek krok po kroku

Płytki ceramiczne ścienne i podłogowe w łazience można ułożyć samodzielnie. Jak to zrobić?

topowe produkty

Bateria podtynkowa KLUDI PUSH - idealna do małej łazienki

Utarło się przekonanie, że urządzanie małych łazienek to sztuka kompromisu, która pociąga za sobą rezygnację z komfortowych rozwiązań. Z tego powodu, często już na etapie projektu, skłonni jesteśmy zrezygnować z wymarzonej aranżacji na rzecz półśrodków. Czy jest to konieczne? Branżowi eksperci przekonują, że nie. Wystarczy określić swoje preferencje, skorzystać z podpowiedzi specjalistów i wybrać odpowiednie produkty.
Najbardziej znane marki
Ceramika sanitarna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Odpływ liniowy Linearis Comfort firmy Kessel
Odpływ liniowy Linearis Comfort firmy Kessel Regulowana rama, którą dopasować można do podłóg o wysokości od 8 do 22 mm, wysoka przepustowość wynosząca 63 l/min oraz konstrukcja ...
Kolekcja płytek ściennych Tonnes Ceramiki Paradyż
Kolekcja płytek ściennych Tonnes Ceramiki Paradyż Kolekcja płytek ściennych Tonnes Ceramiki Paradyż nawiązuje grafiką do sztuki składania papieru z Dalekiego Wschodu - origami. Tonnes to ...
Nowoczesne kabiny prysznicowe z serii SPACE LINE od Sanplast
Nowoczesne kabiny prysznicowe z serii SPACE LINE od Sanplast Space Line to nowoczesne kabiny prysznicowe, akrylowe brodziki oraz wanny, zapewniające nieskrępowaną przestrzeń podczas kąpieli. Teraz ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x