Budujemy Dom
Wnętrza / Łazienka / ABC

Jak powiesić przybory sanitarne?

Coraz częściej do montażu przyborów sanitarnych wykorzystuje się stelaże montażowe. Dzięki nim możemy urządzić łazienkę w sposób niekonwencjonalny, wygodnie z niej korzystać i łatwo utrzymać ją w czystości.

Stelaż montażowy wykonany jest z szyn stalowych z fabrycznie umocowanymi podłączeniami wody ciepłej i zimnej oraz odpływem. Do każdego elementu (umywalki, miski ustępowej, bidetu, pisuaru, uchwytów dla ) przeznaczony jest odpowiedni stelaż, w którym ewentualne podłączenia wodne i odpływ do kanalizacji przymocowane są na określonych wysokościach. Tak więc, chcąc zamontować wiszący bidet, musimy kupić do niego stelaż.

Możemy zamontować pojedynczy stelaż montażowy, np. pod miskę ustępową albo kilka stelaży, oddzielnych do każdego z urządzeń. Stelaże te można mocować do konstrukcji zbudowanej z szyn montażowych, mocowanych do ścian i podłogi. Oszczędza to czas i umożliwia np. budowanie niskich ścianek działowych oraz dzielenie łazienki na strefy.

Do ściany murowanej mocuje się stelaże do zabudowy ciężkiej, które obmurowujemy, a następnie tynkujemy lub obkładamy płytami gipsowo-kartonowymi. Nie należy ich montować do ścian o lekkiej konstrukcji (z samych płyt g-k), ponieważ nie mają dostatecznej wytrzymałości. Jeśli stelaża nie można obmurować od dołu, należy dodatkowo zastosować stalowe wsporniki (tzw. nogi montażowe), mocowane do podłogi, które przeniosą obciążenia od miski ustępowej.

Przy ściankach gipsowo-kartonowych montujemy stelaże do zabudowy lekkiej. Wykonane są one z wytrzymałych ram stalowych, tzw. samonośnych. Konstrukcja ramy jest na tyle stabilna, że po zamontowaniu i obłożeniu płytami gipsowo- kartonowymi wytrzyma obciążenie: do 400 kg (miska ustępowa i bidet) i do 200 kg (umywalka).

Stelaże te można montować zarówno do lekkich ścian działowych, jak i do ścian masywnych, a także łączyć z metalowymi profilami konstrukcyjnymi w tak zwane ścianki instalacyjne. Firmy oferują także zestaw elementów do zbudowania w tym systemie szachtu instalacyjnego lub zamontowania wybranego urządzenia (np. miski ustępowej) w rogu pomieszczenia. Wykorzystując stelaże do zabudowy lekkiej możemy wykonać wolno stojącą ściankę instalacyjną gipsowo-kartonową.

aktualizacja: 2010-11-25

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Mikado - designerski wieszak Jaga
Mikado - designerski wieszak Jaga Wieszak ręcznikowy Jaga Mikado sprawdzi się w roli wieszaka na kuchenne ściereczki, uchwytu na torebkę, czy relingu na doniczki z ziołami. ...
Nagroda Red Dot Award dla baterii KLUDI AMEO
Nagroda Red Dot Award dla baterii KLUDI AMEO Najnowsza seria baterii marki KLUDI, której premiera miała miejsce na tegorocznych targach ISH, może poszczycić się jedną z najważniejszych ...
Polska spółka KLUDI w tym roku świętuje jubileusz 25-lecia
Polska spółka KLUDI w tym roku świętuje jubileusz 25-lecia Polska spółka KLUDI w tym roku świętuje jubileusz 25-lecia. Konsekwentny rozwój firmy zaowocował silną pozycją KLUDI w Polsce oraz wpłynął ...
Najbardziej znane marki
Ceramika sanitarna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze