Budujemy Dom
Wnętrza / Łazienka / ABC

Jak powiesić przybory sanitarne?

Coraz częściej do montażu przyborów sanitarnych wykorzystuje się stelaże montażowe. Dzięki nim możemy urządzić łazienkę w sposób niekonwencjonalny, wygodnie z niej korzystać i łatwo utrzymać ją w czystości.

Stelaż montażowy wykonany jest z szyn stalowych z fabrycznie umocowanymi podłączeniami wody ciepłej i zimnej oraz odpływem. Do każdego elementu (umywalki, miski ustępowej, bidetu, pisuaru, uchwytów dla ) przeznaczony jest odpowiedni stelaż, w którym ewentualne podłączenia wodne i odpływ do kanalizacji przymocowane są na określonych wysokościach. Tak więc, chcąc zamontować wiszący bidet, musimy kupić do niego stelaż.

Możemy zamontować pojedynczy stelaż montażowy, np. pod miskę ustępową albo kilka stelaży, oddzielnych do każdego z urządzeń. Stelaże te można mocować do konstrukcji zbudowanej z szyn montażowych, mocowanych do ścian i podłogi. Oszczędza to czas i umożliwia np. budowanie niskich ścianek działowych oraz dzielenie łazienki na strefy.

Do ściany murowanej mocuje się stelaże do zabudowy ciężkiej, które obmurowujemy, a następnie tynkujemy lub obkładamy płytami gipsowo-kartonowymi. Nie należy ich montować do ścian o lekkiej konstrukcji (z samych płyt g-k), ponieważ nie mają dostatecznej wytrzymałości. Jeśli stelaża nie można obmurować od dołu, należy dodatkowo zastosować stalowe wsporniki (tzw. nogi montażowe), mocowane do podłogi, które przeniosą obciążenia od miski ustępowej.

Przy ściankach gipsowo-kartonowych montujemy stelaże do zabudowy lekkiej. Wykonane są one z wytrzymałych ram stalowych, tzw. samonośnych. Konstrukcja ramy jest na tyle stabilna, że po zamontowaniu i obłożeniu płytami gipsowo- kartonowymi wytrzyma obciążenie: do 400 kg (miska ustępowa i bidet) i do 200 kg (umywalka).

Stelaże te można montować zarówno do lekkich ścian działowych, jak i do ścian masywnych, a także łączyć z metalowymi profilami konstrukcyjnymi w tak zwane ścianki instalacyjne. Firmy oferują także zestaw elementów do zbudowania w tym systemie szachtu instalacyjnego lub zamontowania wybranego urządzenia (np. miski ustępowej) w rogu pomieszczenia. Wykorzystując stelaże do zabudowy lekkiej możemy wykonać wolno stojącą ściankę instalacyjną gipsowo-kartonową.

aktualizacja: 2010-11-25

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
topowe produkty

Drążki do zasłon łazienkowych alternatywą dla kabiny prysznicowej

Łazienka jest miejscem szczególnym w naszym mieszkaniu. Tutaj codziennie rano i wieczorem przewijają się wszyscy domownicy. Każdy z nas niecierpliwie czeka na swoją kolejkę, aby wziąć upragnioną kąpiel.
Najbardziej znane marki
Ceramika sanitarna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Pro Safe System - bezpieczna kąpiel
Pro Safe System - bezpieczna kąpiel SANPLAST SA od początku swojego istnienia stawiał na rozwiązania konstrukcyjne produktów zapewniające bezpieczeństwo. Wszelkie pozostałe ...
Kolekcja mebli FAN BRUN w ofercie Grupy Armatura
Kolekcja mebli FAN BRUN w ofercie Grupy Armatura Zestawienie kontrastujących kolorów to jedno z najprostszych rozwiązań, gwarantujących uzyskanie oryginalnej aranżacji łazienki. Dzięki ...
Dowolny kolor podświetlenia w odpływie ściennym Scada
Dowolny kolor podświetlenia w odpływie ściennym Scada Odpływy ścienne Scada firmy KESSEL dostępne są teraz z dowolnym kolorem podświetlenia LED, co daje jeszcze więcej możliwości indywidualnego ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x