Budujemy Dom
Wnętrza / Łazienka / Porady ekspertów

Odnawianie spoin cementowych oraz silikonowych

Odnawianie spoin cementowych oraz silikonowych

Od dwóch lat mieszkam w nowym domu. W związku z koniecznością szybkiej przeprowadzki, najpierw ukończone zostały łazienki i kuchnia. Ściany łazienek, jak również pas nad blatem kuchennym zostały obłożone płytkami ceramicznymi, które obecnie nadal wyglądają idealnie. Jedynie fugi, mimo bardzo dobrej jakości, kruszą się między płytkami, a część z nich odkleja się w miejscach połączenia wanny, czy umywalki ze ścianą. Co spowodowało takie zniszczenie i co zrobić, żeby sytuacja się nie powtórzyła?


Odpowiedź eksperta: Przyczyn powstałego problemu może być kilka. Potencjalne są takie: zbyt długo utrzymująca się wysoka wilgotność (efekt nieskutecznej wentylacji), albo bardziej prawdopodobna wynikająca z opisu, źle położona, czy też nieprawidłowo dobrana spoina.

Spoina ułożona między płytkami pozwala im bezproblemowo odkształcać się pod wpływem zmian temperatury. Poprawnie wykonana nie pęka i nie odkleja się. Przy jej wyborze należy wziąć pod uwagę: materiał, z którego wykonane są płytki, ich wymiary oraz różnicę temperatury w danym miejscu. Im wyższa różnica temperatury i wymiary płytek, tym szersza powinna być spoina. W przypadku kafelków ułożonych na ścianach kuchni i łazienek wahania temperatury będą znikome.

O wytrzymałości spoiny decyduje również poprawność przyklejenia płytki oraz czas schnięcia kleju. Jeśli położono fugę zanim klej w pełni związał, wtedy będzie ona narażona na niszczenie przez powstające naprężenia.

Przy doborze zaprawy należy zwrócić szczególną uwagę na zalecenia producenta co do konkretnej szerokości spoiny. Nie wolno używać zaprawy przeznaczonej do wykonywania spoin o szerokości do 4 mm, gdy spoina ma 7 mm. Jest to często popełniany błąd, kiedy przy wyborze bierze górę dostępna kolorystyka, a nie warunki zastosowania. Prowadzi to oczywiście do niszczenia takiej fugi.

Rozróżniamy cztery rodzaje mas do spoinowania:

  • zwykłe zaprawy cementowe (najpopularniejsze ze względu na łatwość układania oraz niską cenę);
  • zaprawy cementowe elastyczne (stosowane zarówno do wnętrz, jak i na zewnątrz, wodoodporne i mrozoodporne);
  • masy epoksydowe (bardzo szczelne, odporne na uszkodzenia oraz środki chemiczne);
  • masy silikonowe, silikonowo-akrylowe i akrylowe (wodoodporne, stosowane do wypełniania szczelin, głównie przy urządzeniach sanitarnych oraz w przestrzeniach między płytkami w narożach ścian, również na ich styku z podłogą).

Najczęściej stosowane w kuchniach i łazienkach są zaprawy cementowe (bądź cementowe elastyczne) oraz masy silikonowe.

Spoiny cementowe. W przedstawionym przypadku, należy pozbyć się całkowicie pokruszonej oraz popękanej spoiny. Usuwa się ją spomiędzy płytek skrobakiem lub metalową szpachelką, potem pędzelkiem czyści się powstałą szczelinę z pyłu.

Przygotowując nową fugę, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta co do proporcji, gdyż już na tym etapie nadmiar wody powoduje, że fuga staje się mniej wytrzymała. Niewielką ilość spoiny nanosi się szpachelką lub pacą, którą rozprowadza się najpierw ukośnie między płytkami, a następnie prostopadle do krawędzi płytek. Nie wolno używać zardzewiałych narzędzi, ponieważ rdza może przeniknąć do zaprawy i będzie widoczna na spoinie. Po wyschnięciu fugi, płytki czyści się wilgotną gąbką. W miejscach szczególnie narażonych na kontakt z wodą, spoiny zabezpiecza się środkiem impregnującym, który nanosi się za pomocą rozpylacza.

Spoiny silikonowe. Najpierw przed położeniem nowej warstwy silikonu, należy powierzchnię oczyścić, osuszyć i odtłuścić. Jeśli te podstawowe wymagania nie będą spełnione, wtedy powstaną nieszczelności, w których będą rozwijały się zarodniki pleśni. Wnikną one pod wypełnienie, czego widocznym efektem będzie czarny nalot oraz odspajenie i odklejanie się fugi. Jeżeli do tego dojdzie, konieczna jest wymiana spoiny.

Odklejającą się starą fugę silikonową, należy usunąć ostrym narzędziem, np. nożykiem. Następnie, na jej resztki, pędzelkiem nałożyć cienką warstwę rozpuszczalnika do silikonu. Zmiękczone kawałki zeskrobać szpachelką. Czynność tę powtarza się, aż do uzyskania czystej płaszczyzny.

Porowate krawędzie płytek pokrywa się środkiem gruntującym zalecanym pod uszczelniacze silikonowe, zamykającym pory i tworzącym warstwę polepszającą przyczepność. Brzegi płytek okleja się taśmą malarską.

Dopiero tak dokładnie przygotowaną szczelinę można wypełnić nową warstwą silikonu.

Redakcja BD
fot. Baumit

aktualizacja: 2014-10-20

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Montaż lustra i akcesoriów łazienkowych bez wiercenia

Niektóre elementy wyposażenia domu można przymocować bez kłopotliwego wiercenia. W sprzedaży dostępne są np. mocne kleje montażowe, przeznaczone do przytwierdzania do ścian lub sufitów stosunkowo lekkich przedmiotów, takich jak czujniki instalacji alarmowej, małe oprawy oświetleniowe czy lustra.

topowe produkty

Drążki do zasłon łazienkowych alternatywą dla kabiny prysznicowej

Łazienka jest miejscem szczególnym w naszym mieszkaniu. Tutaj codziennie rano i wieczorem przewijają się wszyscy domownicy. Każdy z nas niecierpliwie czeka na swoją kolejkę, aby wziąć upragnioną kąpiel.
Najbardziej znane marki
Ceramika sanitarna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Odpływ liniowy Linearis Comfort firmy Kessel
Odpływ liniowy Linearis Comfort firmy Kessel Regulowana rama, którą dopasować można do podłóg o wysokości od 8 do 22 mm, wysoka przepustowość wynosząca 63 l/min oraz konstrukcja ...
Kolekcja płytek ściennych Tonnes Ceramiki Paradyż
Kolekcja płytek ściennych Tonnes Ceramiki Paradyż Kolekcja płytek ściennych Tonnes Ceramiki Paradyż nawiązuje grafiką do sztuki składania papieru z Dalekiego Wschodu - origami. Tonnes to ...
Nowoczesne kabiny prysznicowe z serii SPACE LINE od Sanplast
Nowoczesne kabiny prysznicowe z serii SPACE LINE od Sanplast Space Line to nowoczesne kabiny prysznicowe, akrylowe brodziki oraz wanny, zapewniające nieskrępowaną przestrzeń podczas kąpieli. Teraz ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x