Budujemy Dom
Wnętrza / Łazienka / Artykuły

Pokój kąpielowy - funkcjonalność padła ofiarą estetyki

Do niedawna z wanny korzystam okazjonalnie. Teraz ze względów zdrowotnych muszę zażywać kąpieli częściej, więc wanna okazuje się bardziej przydatna. Ma jednak wady... - mówi Agnieszka, Czytelniczka Budujemy Dom, która pokój kąpielowy w nowym domu użytkuje od 6 lat.

Parametry domu: powierzchnia 230 m2; na parterze – łazienka gościnna o powierzchni 6 m2; na poddaszu – dziecięca 8 m2 i pokój kąpielowy 15 m2. Woda z wodociągu (nieuzdatniana dodatkowo), odprowadzana do kanalizacji zbiorczej. Wentylacja – grawitacyjna.

Pokój kąpielowy przy sypialni małżeńskiej:

 • Ogrzewanie – wodne podłogowe i grzejnik na ścianie z grzałką elektryczną. 
 • Posadzka – z płyt terakoty. 
 • Wykończenie ścian – płyty terakoty oraz naścienne panele z płyty MDF z okleiną drewnopodobną. 
 • Armatura sanitarna – wolno stojąca wanna o dł. 185 cm, z akrylu; dwie umywalki wym. 60 x 45 cm; sedes i bidet (podtynkowe, podwieszane). 
 • Baterie – chromowane przy umywalce; podłogowa bateria wannowo-natryskowa o wys. 98 cm. 
 • Meble i akcesoria – podwieszane szafki pod umywalkami i na ścianie za wanną. 
 • Oświetlenie – halogenowe i LED-owe.
Pokój kąpielowy ma dwa okna oraz wodne ogrzewanie podłogowe i grzejnik z grzałką elektryczną Oświetlenie nad lustrem i boczne na ukośnej ścianie okazuje się niewystarczające Armaturę ceramicznego, podwieszanego sedesu i bidetu zakrywa panel ścienny z płyty MDF z okleiną drewnopodobną
Pokój kąpielowy ma dwa okna oraz wodne ogrzewanie podłogowe i grzejnik z grzałką elektryczną Oświetlenie nad lustrem i boczne na ukośnej ścianie okazuje się niewystarczające Armaturę ceramicznego, podwieszanego sedesu i bidetu zakrywa panel ścienny z płyty MDF z okleiną drewnopodobną

Decyzja: w nowym domu wydzieliłam na poddaszu sporą strefę małżeńską – z sypialnią, garderobą, toaletką, łazienką. Ta ostatnia z założenia miała być obszernym pokojem kąpielowym z dwoma oknami i obelkowanym sufitem, tworzonym przez ukośny stropodach. Celowo nie obniżałam sufitu, żeby wnętrze miało oddech, a chwilowa wilgoć wysuszała się pod wysokim sufitem.

Na środku pomieszczenia zaprojektowałam z projektantem wnętrz wolno stojącą wannę. Model wraz z podłogową baterią sprowadziłam z Niemiec, ponieważ w Polsce były szalenie drogie. W sumie zapłaciłam za nie 3 razy mniej. Reszta sanitariatów oraz płytek na posadzce i ścianie jest polska.

Kolorystykę ustaliłam z projektantem. Wiem, że taka jest modna, lecz teraz wydaje mi się trochę zbyt surowa i męska. Architekt świetnie zaprojektował natomiast szafki i panel na ścianie, którym obudował armaturę podtynkową sedesu. Szafki są pojemne – mieszczą wszelkie potrzebne w łazience przedmioty. Żadne z nich nie stoją więc na wierzchu, co porządkuje łazienkę.

Wannę obsługuje podłogowa bateria wannowo-natryskowa o wys. 98 cm Dwie umywalki umieszczono na podwieszanych szafkach Pokój kąpielowy ma w centralnym miejscu wolno stojącą wannę
Wannę obsługuje podłogowa bateria wannowo-natryskowa o wys. 98 cm Dwie umywalki umieszczono na podwieszanych szafkach Pokój kąpielowy ma w centralnym miejscu wolno stojącą wannę

Pokój kąpielowy - rady i przestrogi:

 • Osobne łazienki dla rodziców i dla dzieci sprawdzają się doskonale. Następnym razem zrobię tak samo! Oddzielenie ich nie generuje rodzinnych konfliktów z dorastającymi córkami typu "znowu nie opuściłaś deski na sedesie", lub "nie schowałaś przyborów do mycia". Materiały wykończeniowe w łazience są łatwe w pielęgnacji. Zauważyłam natomiast, że znacznie łatwiej, niż wannę z akrylu, myje się śliską powierzchnię ceramicznych sanitariatów.

  Do niedawna z wanny korzystam okazjonalnie. Natomiast jeśli już jej używałam, czyniłam z tego rytuał – rozstawiałam świece i kadzidełka, wpuszczałam do wody olejki. Kąpiel w pojedynkę lub we dwoje była wtedy relaksująca.

 • Teraz ze względów zdrowotnych muszę zażywać kąpieli częściej, więc wanna okazuje się bardziej przydatna. Ma jednak wady – jest dla mnie samej zbyt długa i brakuje przy niej półki na akcesoria. W tym względzie funkcjonalność padła ofiarą estetyki. Minimalizm ma swoje wymogi, bo oprócz baterii przy wannie nie może nic stać.

 • Mimo że łazienka ma dwa okna, w dachu i w ścianie, jest dość ciemna. Muszę zmodernizować jej oświetlenie. Sufitowe lampy znajdują się zbyt wysoko i niedostatecznie oświetlają łazienkę. Halogeny na ścianach i nad lustrem, z punktowym światłem, też nie wystarczają. Ponadto, noszę się z zamiarem dobudowania w łazience prysznica. Jest na to miejsce.

Pokój kąpielowy - koszty:

 • wanna z baterią 2800 zł, 
 • sedes, bidet, umywalki z bateriami 4500 zł, 
 • meble i panel naścienny 10 000 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2014-11-21

Zdaniem naszych Czytelników

Łazienka choć zapewne kosztowała sporo jednak nie nastraja do dłuższego przebywania w niej. Nie jest że tak powiem przytulna i chciało by się po prostu umyć , wyjść i mieć to już z głowy. Podłoga wygląda jakby była zakurzona..... Moim zdaniem nie ma w tym pomieszczeniu nic ...

Gość Jeannete

09 Sty 2015, 23:12

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Polska spółka KLUDI w tym roku świętuje jubileusz 25-lecia
Polska spółka KLUDI w tym roku świętuje jubileusz 25-lecia Polska spółka KLUDI w tym roku świętuje jubileusz 25-lecia. Konsekwentny rozwój firmy zaowocował silną pozycją KLUDI w Polsce oraz wpłynął ...
Plus X Award dla KLUDI AMEO
Plus X Award dla KLUDI AMEO Baterie umywalkowe KLUDI AMEO zostały uhonorowane światowym znakiem "Plus X Award" w kategoriach: Najlepszy Produkt 2017 oraz Wysoka Jakość, ...
Odpływ liniowy Linearis Comfort firmy Kessel
Odpływ liniowy Linearis Comfort firmy Kessel Regulowana rama, którą dopasować można do podłóg o wysokości od 8 do 22 mm, wysoka przepustowość wynosząca 63 l/min oraz konstrukcja ...

Będziesz mieć prysznic bez brodzika? Koniecznie dopilnuj wykonawców!

Miałam kłopot z odpływem wody spod prysznica, mimo że już na etapie wylewek informowałam wykonawcę, że nie planuję brodzika. Spadek odpływu wykonał tak wadliwie, że woda rozpływała się po całej łazience - mówi Julia, Czytelniczka Budujemy Dom, która łazienkę gościnną urządzała 6 lat temu.

topowe produkty

Bateria podtynkowa KLUDI PUSH - idealna do małej łazienki

Utarło się przekonanie, że urządzanie małych łazienek to sztuka kompromisu, która pociąga za sobą rezygnację z komfortowych rozwiązań. Z tego powodu, często już na etapie projektu, skłonni jesteśmy zrezygnować z wymarzonej aranżacji na rzecz półśrodków. Czy jest to konieczne? Branżowi eksperci przekonują, że nie. Wystarczy określić swoje preferencje, skorzystać z podpowiedzi specjalistów i wybrać odpowiednie produkty.
Najbardziej znane marki
Ceramika sanitarna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x