Budujemy Dom
Wnętrza / Łazienka / Artykuły

Remont instalacji w łazience

Jeśli zamierzamy zmienić modele i rozmiary przyborów sanitarnych (umywalka, w.c., bidet, wanna, brodzik), być może trzeba będzie też przeprowadzić remont instalacji w łazience: zmienić sposób doprowadzenia rur wody zimnej i ciepłej, podłączenia do kanalizacji, a nawet system ogrzewania łazienki.

Łazienka
(fot. Novellini)
Trzeba przy tym przestrzegać ogólnych zasad prowadzenia instalacji sanitarnej z uwzględnieniem istniejących elementów budynku, to znaczy pamiętać, że:

  • w ściankach działowych, których grubość jest mniejsza niż 12 cm, nie da się schować grubych rur kanalizacyjnych, na ścianach z lekkich materiałów (szkielet pokryty płytą gipsowo-kartonową lub bloczki z betonu komórkowego) nie da się zamocować ciężkich urządzeń bez specjalnych wzmocnień,

  • miskę ustępową, niezależnie od sposobu jej zamocowania (wisząca czy stojąca) umieszcza się zawsze w pobliżu pionu kanalizacyjnego, aby nie było problemów z zachowaniem wymaganego spadku z nisko umieszczonego odpływu,

  • każdy pion kanalizacyjny wymaga odpowietrzenia przez wyprowadzenie rury ponad dach lub zastosowaniu zaworu napowietrzającego.

Zanim przystąpi się do wymiany instalacji, warto kupić wannę, miskę, brodzik i umywalkę, aby można było je wstępnie zamontować i wyeliminować ewentualne problemy z ich montażem w już wykończonej łazience.

Jeśli układ urządzeń sanitarnych zbliżony będzie do tego przed modernizacją, można instalacje te poprowadzić tą samą drogą, usuwając stare rury. Jeśli rozmieszczenie urządzeń będzie zmieniane, być może wygodniej będzie poprowadzić instalacje w tzw. ściance instalacyjnej, która nie tylko osłania rury, ale umożliwia też zamontowanie wiszącej miski ustępowej czy bidetu.

INSTALACJA KANALIZACYJNA

Rury kanalizacyjne
(fot. Pipelife)

Jeśli domowa instalacja kanalizacyjna była wykonana z rur żeliwnych, na pewno trzeba ją będzie wymienić. Instalacji z PVC nie ma powodu wymieniać – jeśli oczywiście nie są uszkodzone – ale najczęściej również wymienia się je na nowe, gdyż ich przebieg uniemożliwia często podłączenie nowych przyborów sanitarnych.

Przebieg rur kanalizacyjnych
. Ustala się go w pierwszej kolejności, bo ze względu na ich dużą średnicę (50 mm, 75 mm lub 110 mm) oraz konieczność zachowania spadku w kierunku odpływu minimum 2%, przysparzają one najwięcej problemów.

Wyjścia syfonowe od różnych przyborów mogą mieć średnicę 32-50 mm, ale dalszy odcinek instalacji kanalizacyjnej powinien być zmontowany z rur o średnicy co najmniej 50 mm.

Szczelność zmontowanej instalacji trudno sprawdzić, dlatego montaż powinien być prowadzony szczególnie starannie. Rozmieszczenie rur decyduje o tym, czy uda się schować je w podłodze, ścianie lub też czy konieczny będzie ekran maskujący albo ścianka instalacyjna.

Gdy instalacja kanalizacyjna jest oddalona od pionu lub zamierzamy zamontować wiszącą miskę ustępową, konieczne będzie postawienie ścianki instalacyjnej. Jest to wygodne rozwiązanie umożliwiające bezproblemowe przeprowadzenie wszystkich instalacji w łazience.

W istniejącej ściance działowej montuje się ruszt z profili stalowych oraz stelaże do zawieszenia miski ustępowej i umywalek. Po zamontowaniu instalacji ściankę obudowuje się wodoodpornymi płytami gipsowo-kartonowymi i układa glazurę. Ścianka nie musi sięgać sufitu – najczęściej kończy się na wysokości 1-1,2 m od podłogi, a utworzona w ten sposób półka służy do ustawienia różnych drobiazgów.

Innym rozwiązaniem jest umieszczenie rur w kanale instalacyjnym tworzącym stopień o wysokości 20-30 cm wzdłuż ścian.

Podejścia kanalizacyjne. Podejścia pod umywalki należy umieścić w ścianie z wylotem na wysokości około 50 cm od podłogi. Do stojącej miski ustępowej i takiego samego bidetu wylot rury umieszcza się na wysokości około 15 cm. Pod brodzikiem i wanną wylot rury kanalizacyjnej należy ustalić wstępnie po prowizorycznym zamontowaniu syfonu i wyznaczeniu miejsca zlokalizowania odpływu z tych przyborów.

Stelaże i ruszty z profili stalowych po wykończeniuStelaże i ruszty z profili stalowych przed wykończeniu
Stelaże i ruszty z profili stalowych przed i po wykończeniu. (fot. TECE)

INSTALACJA WODOCIĄGOWA

Rury stalowe mające 20 lub 30 lat warto wymienić nawet gdy pozornie są w dobrym stanie (nie przeciekają, mają tylko nieznacznie zmniejszony przekrój wewnętrzny), gdyż trudno sprawdzić ich stan na całej długości instalacji wodociągowej. Nowe rury układa się również wtedy, gdy zmieniamy usytuowanie urządzeń sanitarnych.

Doprowadzenie rur zimnej i ciepłej wody do armatur dostosowuje się do ich rodzaju i miejsca zamontowania: zależnie od tego czy montowana będzie bateria naścienna czy stojąca. Rury do baterii naściennej doprowadzane są odpowiednio w bruzdach ściennych lub w ściance instalacyjnej do konsoli przyłączeniowej.

Do baterii stojących końcówki rur doprowadza się poniżej przyboru sanitarnego i łączy z armaturą elastycznymi wężykami. Poziome odcinki rur powinno się prowadzić możliwie blisko podłogi. Prowadzenie ich na wysokości mocowanych baterii grozi uszkodzeniem, gdy zechcemy zawiesić np. uchwyt do ręcznika lub półkę.
 Bateria
(fot. Praktiker)

Dobór baterii musi uwzględniać przede wszystkim ich możliwości zamontowania na urządzeniu sanitarnym. Dotyczy to baterii stojących – baterie naścienne można montować niezależnie od rodzaju przyboru. Przybory ceramiczne mają fabrycznie wykonane otwory pod baterie stojące (najczęściej jednootworowe).

Istnieje niekiedy możliwość wybicia dodatkowych otworów pod baterie dwuotworowe. W urządzeniach stalowych lub akrylowych stosunkowo łatwo wykonać otwór pod baterie w wygodnym dla nas miejscu.

Oczywiście rodzaj baterii musi być odpowiedni do konkretnego przyboru – wanny, natrysku, umywalki, bidet. Najczęściej montowane są baterie jednouchwytowe, w których jedną dźwignią regulujemy strumień i temperaturę wody. Natomiast dwuuchwytowe wymagają mniej wygodnej regulacji wypływu wody zimnej i ciepłej.

Baterie termostatyczne warto montować jedynie przy natryskach ewentualnie wtedy, gdy ciepła woda magazynowana w zbiorniku ma temperaturę powyżej 60°C – uniknie się wtedy poparzenia.

Rodzaj użytych rur nie ma większego znaczenia dla funkcjonowania instalacji. Jednak ze względu na konieczność użycia dużej liczby kształtek, trzeba brać pod uwagę koszt tych elementów w różnych systemach rurowych.

Uwaga! Firma układająca nowe instalacje wody zimnej i ciepłej powinna je po zmontowaniu wstępnie przepłukać i po zaślepieniu wszystkich końcówek przyłączeniowych poddać próbie ciśnieniowej. Dopiero po pozytywnym wyniku tej próby można zabudować rury.

Instalacje wodociągowe w układzie rozdzielaczowym
Instalacje wodociągowe wykonuje się najczęściej w układzie trójnikowym (po lewej) lub rozdzielaczowym

OGRZEWANIE

Temperatura w łazience powinna wynosić 24°C, ale nie musimy utrzymywać jej przez cały czas. Oprócz zwykłych grzejników podłączonych do instalacji c.o. w łazience warto więc zainstalować dodatkowe urządzenie grzewcze na chłodniejsze dni wiosny czy lata.

Ekonomicznym rozwiązaniem są wydajne nagrzewnice uruchamiane na krótko przed kąpielą, dzięki którym można szybko uzyskać pożądaną temperaturę. W najbardziej rozbudowanej wersji ogrzewanie łazienki zawiera grzejnik panelowy c.o. umieszczony pod oknem, grzejnik drabinkowy wodno-elektryczny, dmuchawę elektryczną oraz ogrzewanie podłogowe.

Grzejnik panelowy c.o. – zapewnia utrzymanie podstawowej temperatury około 20°C i zapobiega zaparowywaniu okien.

Grzejnik drabinkowy c.o. – w sezonie grzewczym służy do suszenia ręczników, a poza sezonem – jako grzejnik elektryczny – do dogrzewania łazienki w chłodne dni poza sezonem grzewczym.

Dmuchawa elektryczna – o mocy około 2000 W umożliwia szybkie nagrzanie łazienki na czas kąpieli.

Ogrzewanie podłogowe – najlepiej elektryczne, ponieważ nie wymaga znacznego podwyższenia poziomu podłogi – maty grzewcze układa się bezpośrednio pod posadzką.

INSTALACJA ELEKTRYCZNA

 Gnazdko elektryczne
(fot. Karlik)

Instalacja elektryczna w łazience musi być zabezpieczona wyłącznikami : nadprądowym (bezpiecznikiem), różnicowoprądowym chroniącym przed porażeniem, o prądzie nominalnym 30 mA; wyłącznik ten powinien być zamontowany w głównej rozdzielnicy lub też w oddzielnej skrzynce na zewnątrz łazienki.

W nowych instalacjach do wszystkich punktów trzeba prowadzić przewody trzyżyłowe, z których jeden jest przewodem ochronnym. W starych domach z instalacjami dwużyłowymi przewód ochronny można poprowadzić oddzielnie. Jego przekrój nie może być mniejszy niż 2,5 mm², gdy prowadzony jest pod tynkiem lub w osłonie ochronnej, 4 mm², gdy ułożony jest bezpośrednio na tynku.

W strefie ochronnej wanny i brodzika, to znaczy w pasie szerokości 60 cm wokół tych urządzeń, nie wolno instalować żadnych gniazd elektrycznych. Poza tą strefą gniazda i urządzenia w łazience powinny mieć obudowy hermetyczne (klasy co najmniej IP X4).

OŚWIETLENIE

W łazienkach popularne są kinkiety i niskonapięciowe oświetlenie halogenowe. Wymagają one transformatora, na który trzeba znaleźć miejsce i doprowadzić do niego niezbędne przewody.

WENTYLACJA

Modernizacja łazienki to także okazja do poprawienia w niej wentylacji. Zamontowanie wentylatora sprzężonego z wyłącznikiem oświetlenia (wentylator taki uruchamia się po zapaleniu światła i wyłącza w nastawionym czasie po jego zgaszeniu) trzeba poprzedzić ułożeniem obwodu sterującego takim układem.

Cezary Jankowski, Katarzyna Olędzka

aktualizacja: 2009-10-16

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Aranżacje łazienki

Łazienka powinna być przede wszystkim funkcjonalna i wygodna. Stworzenie takiego wnętrza wcale nie jest łatwe, zwłaszcza, gdy mamy do czynienia ze skosami, małą lub długa łazienką.

topowe produkty

Drążki do zasłon łazienkowych alternatywą dla kabiny prysznicowej

Łazienka jest miejscem szczególnym w naszym mieszkaniu. Tutaj codziennie rano i wieczorem przewijają się wszyscy domownicy. Każdy z nas niecierpliwie czeka na swoją kolejkę, aby wziąć upragnioną kąpiel.
Najbardziej znane marki
Ceramika sanitarna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Odpływ liniowy Linearis Comfort firmy Kessel
Odpływ liniowy Linearis Comfort firmy Kessel Regulowana rama, którą dopasować można do podłóg o wysokości od 8 do 22 mm, wysoka przepustowość wynosząca 63 l/min oraz konstrukcja ...
Kolekcja płytek ściennych Tonnes Ceramiki Paradyż
Kolekcja płytek ściennych Tonnes Ceramiki Paradyż Kolekcja płytek ściennych Tonnes Ceramiki Paradyż nawiązuje grafiką do sztuki składania papieru z Dalekiego Wschodu - origami. Tonnes to ...
Nowoczesne kabiny prysznicowe z serii SPACE LINE od Sanplast
Nowoczesne kabiny prysznicowe z serii SPACE LINE od Sanplast Space Line to nowoczesne kabiny prysznicowe, akrylowe brodziki oraz wanny, zapewniające nieskrępowaną przestrzeń podczas kąpieli. Teraz ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x