Budujemy Dom
Wnętrza / Łazienka / Artykuły

Poręcze dla niepełnosprawnych - 3 fakty, o których nie wiedziałeś ARTYKUŁ PARTNERA BUDUJEMYDOM.PL

Wypadek, choroba, wiek, niepełnosprawność sprawiają, że poruszanie się po własnym mieszkaniu i samodzielne wykonywanie różnych, codziennych czynności staje się problemem. Ograniczona ruchomość nie tylko ogranicza komfort życia i samodzielność, ale często również prowadzi do wypadków. Z takimi samymi utrudnieniami niepełnosprawni spotykają się również w przestrzeni publicznej – w restauracjach, hotelach, urzędach, szkołach czy galeriach handlowych. Skutecznym sposobem, by temu zaradzić są poręcze dla niepełnosprawnych.

Przyzwyczailiśmy się myśleć o poręczach dla niepełnosprawnych tylko w odniesieniu do osób poruszających się na wózkach. Tu rzeczywiście w odbiorze społecznym istnieje świadomość i potrzeba montażu uchwytów w łazienkach: przy toalecie, prysznicu, czy lustrze. Odzwierciedleniem tego podejścia są również zapisy w przepisach prawa budowlanego i ministerialnych rozporządzeniach.

Tymczasem zapotrzebowanie na poręcze dla niepełnosprawnych jest dużo większe. Dom bez barier, zwany też przyjaznym domem, to konieczność dla wielu milionów seniorów. Problem ten dotyka również osób czasowo borykających się z różnymi dolegliwościami np.: wskutek choroby, czy wypadku, które ograniczają możliwość bezpiecznego poruszania się. Dlatego też poręcze kupują również np. szpitale, domy opieki itp. - mówi Ryszard Kurek z serwisu ole.pl.

Niebezpieczny dom i obiekty użyteczności publicznej

Upadki osób w podeszłym wieku są częstym problemem dnia codziennego. Statystyki podają, że w ciągu roku około 30% osób powyżej 65. r.ż. i aż 40% powyżej 80. r.ż., mieszkających we własnych domach doświadcza upadku, co ma poważne konsekwencje. Te nieszczęśliwe wydarzenia nie są tylko domeną własnych „czterech ścian”. Równie często dochodzi do nich także w placówkach, w których osoby starsze przebywają dłużej np.: szpitalach, czy domach opieki. Wiele z tych wypadków kończy się śmiercią lub prowadzi do niepełnosprawności. Bardzo często poszkodowani wymagają całodobowej opieki przez dłuższy czas, co jest dużym obciążeniem dla rodziny i opiekunów.

Bardzo często do wypadków dochodzi nawet w obiektach, gdzie były poręcze dla niepełnosprawnych – np. w toaletach publicznych. Problemem jest fakt, że uchwyty często są montowane w sposób niewłaściwy. Wadliwie lub nieumiejętnie zamontowana poręcz to brak oparcia w najbardziej kluczowych punktach. Właściwy montaż poręczy dla niepełnosprawnych może tę zatrważającą liczbę wypadków, a tym samym długotrwałej i bolesnej rekonwalescencji, znacznie ograniczyć.

Dobra chwytność to podstawa

To pojęcie jest niezwykle istotne w odniesieniu do poręczy dla niepełnosprawnych. Poręcz o dobrej chwytności oznacza nie tylko gładką powierzchnię bez kantów, odpowiednią średnicę, ale również jej dopasowanie do dłoni, solidne umocowanie, które uniemożliwia obrót, montaż we właściwej odległości od ściany. Powierzchnia poręczy nie może się też ślizgać. W zależności od miejsca przeznaczenia najczęściej wykonuje się je ze stali szlachetnej, węglowej lub drewna lakierowanego, naturalnego, w kolorach harmonijnie współgrających z pozostałymi elementami wyposażenia łazienki.

Jest to szczególnie ważne dla osób, które projektują łazienki lub toalety dla niepełnosprawnych w budynkach użyteczności publicznej. Poręcze i wszelkiego rodzaju uchwyty można dzięki temu idealnie dopasować do wystroju łazienki. – dodaje Ryszard Kurek (ole.pl).

Poręcze dla niepełnosprawnych muszą być idealnie dopasowane do potrzeb

Ryzyko wypadku znacznie ogranicza zamontowanie drugiej poręczy. Jest to podyktowane wieloma powodami. W przypadku potknięcia lub upadku nie ma miejsca na rozglądanie się, gdzie jest poręcz. Wszelkiego rodzaju uchwyty dla niepełnosprawnych trzeba idealnie dostosowywać do potrzeb i możliwości. Warto pamiętać, że osoby o niskim wzroście lub dzieci powinny mieć poręcz zamontowaną na niższej wysokości, celowe jest nawet rozważenie zamocowania trzeciej poręczy, którą można po jakimś czasie bez problemu zdemontować.

Poręcze dla niepełnosprawnychSymetrycznie zamontowane uchwyty są też niezbędne w łazience np.: pod prysznicem, by umożliwić swobodne wstawanie i siadanie na siodełku czy przenośnym krzesełku. W tym pomieszczeniu, w zależności od obszaru, najbardziej funkcjonalne jest mocowanie poręczy pionowych, poprzecznych i kątowych.

W łazience pomocne jest też zamontowanie lustra z kątową regulacją nachylenia, co zapewnia wygodę korzystania przez osoby na wózkach, odpowiednich, wygodnych uchwytów na papier toaletowy czy siedziska nawannowego.

Bardzo często osoby w pełni zdrowe nie do końca zdają sobie sprawę z trudności, na jakie napotykają w życiu codziennym osoby niepełnosprawne, chore czy starsze. Warto zadać sobie ten trud i spojrzeć na najbliższe otoczenie z ich perspektywy. Być może okaże się, że dla poprawy bezpieczeństwa i komfortu życia dobrym rozwiązaniem będzie montaż poręczy dla niepełnosprawnych. Duży wybór uchwytów z różnych materiałów, o różnych wymiarach i rodzajach przeznaczenia zapewnia optymalną funkcjonalność, trwałość i miłą dla oka estetykę.

Poręcze dla niepełnosprawnych w pigułce – zalety

 • mobilność
 • samodzielność
 • bezpieczeństwo dla dzieci, seniorów, osób z czasowo ograniczoną ruchomością
 • maksymalne obciążenie nawet do 150 kg
 • poprawa komfortu życia
 • estetyka wykonania
 • możliwość mocowania na różnych wysokościach
 • łatwy montaż i demontaż
 • produkty zarejestrowane jako wyrób medyczny
aktualizacja: 2016-01-25

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Łazienka dla dzieci - pomysł na wannę w obniżeniu podłogi

Pomysł z wanną w obniżeniu podłogi udał się w stu procentach. Uskok sprawia, że łatwiej się do wanny wchodzi i z niej wychodzi. Woda rozchlapywana przez dzieci nie rozpływa się po łazience. A jest jej naprawdę dużo... - mówi Hanka, Czytelniczka Budujemy Dom, jej dzieci użytkują własną łazienkę drugi rok.

topowe produkty

Pomporozdrabniacze SFA

Francuska firma SFA, wynalazca pomporozdrabniaczy oraz światowy lider w tej kategorii urządzeń, już od ponad 55 lat dostarcza kompleksowe rozwiązania dla aplikacji domowych i komercyjnych. Bogata oferta produktów pozwala na optymalny dobór urządzeń. Nasze hasło to: "Łazienka, kuchnia, pralnia i WC - wszędzie tam gdzie chcesz".
Najbardziej znane marki
Ceramika sanitarna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Nowości produktowe Sanplast
Nowości produktowe Sanplast Nowy Rok to nowe postanowienia, nowe pomysły. Sanplast jak co roku, proponuje cały szerog nowości produktowych.
Płyty brodzikowe z odpływem liniowym BOTAMENT nagrodzone certyfikatem jakości i niezawodności Home Zone 2016!
Płyty brodzikowe z odpływem liniowym BOTAMENT nagrodzone certyfikatem jakości i niezawodności Home Zone 2016! Płyta brodzikowa z odpływem liniowym BOTAMENT została doceniona przez czołowych polskich architektów wspierających projekt i wyróżnione ...
Super cienkie deszczownice KLUDI A-QA
Super cienkie deszczownice KLUDI A-QA Super cienkie deszczownice KLUDI A-QA to prawdziwa gratka dla miłośników wyszukanego designu.
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x