Budujemy Dom
Wnętrza / Łazienka / Porady ekspertów

Ciepła woda w łazience na poddaszu

Mam łazienkę na poddaszu znacznie oddaloną od pionu, przez co muszę długo czekać aż do baterii dopłynie ciepła woda. Jest to szczególnie uciążliwe przy krótkotrwałym korzystaniu z umywalki, dlatego myślę o zainstalowaniu małego elektrycznego podgrzewacza przepływowego bezpośrednio przy umywalce. Czy takie urządzenia są bezpieczne – bo słyszałem, że mają one gołą spiralę grzejną zanurzoną bezpośrednio w wodzie? I czy lepiej zamontować go na rurze doprowadzającej ciepłą czy zimną wodę?

Ogrzewacz przepływowy o niewielkiej mocy jest na tyle mały, że bez kłopotu ukryjemy go w szafce pod umywalką. FOT. DAFI
Odpowiedź eksperta: Odkryte spirale grzejne stosowane są powszechnie w podgrzewaczach przepływowych, dzięki czemu następuje bardzo szybkie nagrzanie wody, a element grzejny samoczynnie ulega oczyszczeniu i nie osadza się na nim kamień. Konstrukcja tego urządzenia zapewnia całkowite bezpieczeństwo użytkowania – pod warunkiem prawidłowego montażu.

Podgrzewacz taki wymaga podłączenia do instalacji z przewodem ochronnym. W modelach o małej mocy, jest to typowa wtyczka przeznaczona do gniazdka, a w pozostałych – stałe połączenie przewodów (w puszce instalacyjnej, ewentualnie szybkozłączką w systemie danego producenta). Dodatkowe zabezpieczenie przed porażeniem zapewnia wyposażenie obwodu zasilającego w wyłącznik różnicowoprądowy, obecnie i tak montowany obowiązkowo.

Trzeba też zwrócić uwagę na dopuszczalne obciążenie i dobór przekroju przewodów odpowiednio do mocy grzewczej, która decyduje o tym, jak duży strumień wody uzyskamy przy pożądanej temperaturze. Moc grzewcza podgrzewaczy jednofazowych nie przekracza 5,5 kW, co wymaga doprowadzenia przewodów o przekroju co najmniej 2,5 mm2 i zabezpieczenia obwodu bezpiecznikiem 25 A. Podgrzewacze trójfazowe mają relatywnie niewielkie przekroje żył przewodów, lecz jest ich więcej (5 zamiast 3) i w większości łazienek takiego specjalnego obwodu po prostu nie ma.

Małe podgrzewacze są prawie zawsze urządzeniami z hydrauliczną, a nie elektroniczną regulacją temperatury. Oznacza to, że nie ma w nich czujnika temperatury wody (jak ma to miejsce w podgrzewaczach elektronicznych), temperaturę ustawiamy, dobierając wstępnie wielkość strumienia wody za pomocą zaworu regulacyjnego w podgrzewaczu (większy przepływ wody to, przy stałej mocy grzałki, niższa temperatura).

W takim układzie ryzykowne będzie zamontowanie podgrzewacza na dopływie ciepłej wody, gdyż grozi to niekontrolowanym przegrzaniem urządzenia i poparzeniem użytkownika. Podgrzewacz taki przewidziany jest do podgrzania wody o 30–35°C, zatem przy dopływie z instalacji c.w.u. wody o temp. 60°C, strumień wypływający z wylewki osiągnie temperaturę niemal 100°C.

Jarosław Antkiewicz
FOT. DAFI

aktualizacja: 2016-09-29

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

ŁAZIENKA BEZ BARIER - rozwiązanie dla seniorów

Zależało mi, żeby nowy prysznic był większy, np. o wym. 90 × 120 cm, i miał zupełnie płaską podłogę. Myślałam o takim bezbarierowym rozwiązaniu ze względu na mamę, gdyby w przyszłości seniorkę trzeba było wozić na wózku inwalidzkim - mówi Ela, Czytelniczka Budujemy Dom, która łazienkę remontowała w marcu 2015 r.

topowe produkty

Bateria podtynkowa KLUDI PUSH - idealna do małej łazienki

Utarło się przekonanie, że urządzanie małych łazienek to sztuka kompromisu, która pociąga za sobą rezygnację z komfortowych rozwiązań. Z tego powodu, często już na etapie projektu, skłonni jesteśmy zrezygnować z wymarzonej aranżacji na rzecz półśrodków. Czy jest to konieczne? Branżowi eksperci przekonują, że nie. Wystarczy określić swoje preferencje, skorzystać z podpowiedzi specjalistów i wybrać odpowiednie produkty.
Najbardziej znane marki
Ceramika sanitarna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Super cienkie deszczownice KLUDI A-QA
Super cienkie deszczownice KLUDI A-QA Super cienkie deszczownice KLUDI A-QA to prawdziwa gratka dla miłośników wyszukanego designu.
Pro Safe System - bezpieczna kąpiel
Pro Safe System - bezpieczna kąpiel SANPLAST SA od początku swojego istnienia stawiał na rozwiązania konstrukcyjne produktów zapewniające bezpieczeństwo. Wszelkie pozostałe ...
Kolekcja mebli FAN BRUN w ofercie Grupy Armatura
Kolekcja mebli FAN BRUN w ofercie Grupy Armatura Zestawienie kontrastujących kolorów to jedno z najprostszych rozwiązań, gwarantujących uzyskanie oryginalnej aranżacji łazienki. Dzięki ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x