Budujemy Dom
Wnętrza / Łazienka / Artykuły

Odwodnienie liniowe prysznica. Co znajdziemy na rynku?

Liniowe odwodnienie zdobywa coraz większą popularność. Skutecznie oprowadza wodę spod prysznica, a jednocześnie nadaje łazience nowoczesny charakter. Wybierają je zarówno ludzie młodzi, ceniący prostotę, jak i osoby starsze, o mniejszej sprawności ruchowej. O rozwiązaniu takim najlepiej pomyśleć przed urządzeniem łazienki.

Odwodnienie liniowe prysznica. Co znajdziemy na rynku?

CO ZNAJDZIEMY NA RYNKU?

Kratka przykrywająca korytko odwodnieniowe to jedyny element systemu widoczny w łazience. Wzornictwo rusztów jest bardzo zróżnicowane, a producenci zaskakują coraz to nowszymi rozwiązaniami (stosując rozmaite materiały, montując podświetlenie itd.). Element ten można dobrać tak, by stanowił ciekawy akcent we wnętrzu albo wtapiał się w posadzkę. Nietrudno znaleźć model pasujący stylem do wystroju pomieszczenia.

RÓŻNE KSZTAŁTY I WYMIARY

Choć najczęściej wybierane są proste odpływy odwodnieniowe, na rynku znajdziemy również modele narożne (w kształcie litery L) oraz łukowe (ładnie współgrające m.in. z zaokrąglonymi przeszkleniami) – oczywiście w komplecie z rusztami o takim samym kształcie. Ich rozmiary bywają rozmaite. Standardowa długość to 70–150 cm. Można też zamówić produkt na wymiar.

Oprócz odpływów prostych, do wyboru mamy także łukowe
fot. Aco
Oprócz odpływów prostych, do wyboru mamy także narożne – w kształcie litery L
Oprócz odpływów prostych, do wyboru mamy także łukowe i narożne – w kształcie litery L. fot. Tece

MODELE PEŁNE I PERFOROWANE

Najpopularniejsze są ruszty perforowane – z otworami o rozmaitym kształcie – choć bywają także pełne – woda odpływa wąską szczeliną wokół maskownicy. Ruszty pełne to również modele przeznaczone do wklejenia odpowiednio przyciętych płytek podłogowych (ceramicznych lub kamiennych). Tak wykończonego kanału odwodnienia praktycznie nie widać.

Najpowszechniej stosowane są ruszty stalowe, które dostępne są jako pełne
fot. Dallmer (Wirex)
Najpowszechniej stosowane są ruszty stalowe, które dostępne są jako perforowane
Najpowszechniej stosowane są ruszty stalowe, które dostępne są jako pełne i perforowane. fot. Tece

ROZMAITE MATERIAŁY

Kratka powinna być wykonana z materiału o właściwościach antypoślizgowych. Największą popularnością cieszą się produkty ze stali nierdzewnej. Występują w wersji pełnej lub perforowanej. Polerowane ładnie błyszczą, ale widać na nich zanieczyszczenia i ślady po twardej wodzie. Wyroby ze stali szczotkowanej lekko połyskują. Matowe mają natomiast surowy wygląd i łatwo utrzymać je w czystości. Rzadziej spotykane są kratki z aluminium i maskownice ze szkła (w dowolnym kolorze), drewna egzotycznego oraz przystosowane do wklejenia kafelków podłogowych.

Maskownica szklana
fot. Tece
Maskownica przeznaczona do wklejenia płytek podłogowych
Producenci oferują też maskownice szklane oraz przeznaczone do wklejenia płytek podłogowych. Każdy znajdzie coś dla siebie. Jedni dobierają je tak, by odwodnienie nie rzucało się w oczy, inni traktują je jako ozdobę wnętrza. fot. KESSEL

Jeśli chcemy mieć coś niepowtarzalnego – możemy zamówić ruszt, który będzie wykonany według naszego projektu.

PRODUKTY Z PODŚWIETLENIEM

Na rynku dostępne są także odwodnienia liniowe z podświetleniem, które włącza się przy kontakcie z wodą. Prezentują się one wyjątkowo efektownie. Zastosowanie źródeł światła LED umożliwia płynną zmianę kolorów. Oświetlenie stosowane jest zarówno przy rusztach perforowanych, jak i szczelinowych.

Ciekawym rozwiązaniem są maskownice podświetlane diodami LED.
fot. Kessel
Ciekawym rozwiązaniem są maskownice podświetlane diodami LED.
Ciekawym rozwiązaniem są maskownice podświetlane diodami LED. fot. Kessel

KTÓRE OPCJE SĄ WARTE UWAGI?

Podczas wyboru systemu odwodnienia, zwróćmy uwagę na elementy składowe oraz ich właściwości:

  • zdejmowany ruszt – to szczególnie pożądana cecha, bo po zamontowaniu elementów odwodnienia i wykończeniu posadzki płytkami, podniesienie kratki to jedyny sposób na oczyszczenie korytka i syfonu;
  • wyjmowany syfon – jest bardzo łatwy w czyszczeniu;
  • fabrycznie wklejony kołnierz – gwarantuje szczelność połączenia korytka z membraną wodoszczelną i ułatwia montaż systemu;
  • funkcja zamykania odwodnienia – umożliwia odcięcie go od kanalizacji na czas dłuższej nieobecności domowników;
  • niewielka wysokość elementów – odwodnienie o niewielkiej wysokości łatwiej zmieścić w podłodze. Standardowa głębokość rynny wynosi 12 cm, ale są też kanały 8 cm;
  • wydajność systemu – pamiętajmy, że efektywność odprowadzania wody zależy przede wszystkim od przepustowości syfonu, a nie od długości i głębokości korytka. Przy zakupie odwodnienia warto skonsultować ze sprzedawcą, czy wybrany model będzie właściwy do naszej łazienki.
Odwodnienie liniowe - zdejmowany ruszt
fot. Tece
Odwodnienie liniowe - wyjmowany syfon
Zdejmowany ruszt i wyjmowany syfon znacznie ułatwiają czyszczenie instalacji odwodnieniowej. fot. Kessel

JAK ZAPLANOWAĆ SYSTEM?

Decyzję o montażu odpływu liniowego najlepiej podjąć na etapie projektu domu. Można wtedy zaplanować odpowiednią grubość poszczególnych warstw podłogi – by zmieścić w niej kanał prysznicowy z syfonem oraz podejście kanalizacyjne (rurę, która musi być ułożona ze spadkiem w kierunku pionu). Na montaż odwodnienia potrzeba przynajmniej 15 cm wysokości, zaś łączna grubość warstw podłogowych wynosi przeciętnie 12–15 cm. Nie zaleca się jednak podnosić poziomu posadzki w łazience (w celu zamontowania systemu) – powinna być na równi z innymi pomieszczeniami.

Najmniejszy problem stanowi instalacja odwodnienia na parterze z podłogą na gruncie (ze względu na znaczną grubość ocieplenia). W przypadku montażu na piętrze, konstruktor powinien sprawdzić, czy strop nie jest zbyt cienki, oraz czy zagłębienie na podejście kanalizacyjne nie przyczyni się do uszkodzenia stropu. Rury odprowadzające nie powinny się przecinać z belkami stropowymi, bo mogłyby je osłabić. Niekiedy zamiast odwodnienia liniowego lepiej zastosować syfon z odpływem w ścianie.

Jeśli zdecydujemy się na montaż odwodnienia liniowego w istniejącej łazience, przeprowadźmy go podczas generalnego remontu, bo konieczne będzie skucie płytek w celu wykonania podejścia kanalizacyjnego. Korytko odpływu liniowego może być umieszczone w dowolnym miejscu strefy prysznicowej, ale najczęściej planuje się je na obrzeżu – przy ścianie lub na granicy strefy mokrej i suchej. W dużych natryskach montuje się niekiedy dwa kanały, dla usprawnienia odpływu wody z posadzki.

Małgorzata Kolmus

aktualizacja: 2016-06-29

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Polska spółka KLUDI w tym roku świętuje jubileusz 25-lecia
Polska spółka KLUDI w tym roku świętuje jubileusz 25-lecia Polska spółka KLUDI w tym roku świętuje jubileusz 25-lecia. Konsekwentny rozwój firmy zaowocował silną pozycją KLUDI w Polsce oraz wpłynął ...
Plus X Award dla KLUDI AMEO
Plus X Award dla KLUDI AMEO Baterie umywalkowe KLUDI AMEO zostały uhonorowane światowym znakiem "Plus X Award" w kategoriach: Najlepszy Produkt 2017 oraz Wysoka Jakość, ...
Odpływ liniowy Linearis Comfort firmy Kessel
Odpływ liniowy Linearis Comfort firmy Kessel Regulowana rama, którą dopasować można do podłóg o wysokości od 8 do 22 mm, wysoka przepustowość wynosząca 63 l/min oraz konstrukcja ...

Czy mogę odpływ wanny podłączyć bezpośrednio do rury kanalizacyjnej?

Remontuję łazienkę w starym budynku i przy usuwaniu wanny ze zdziwieniem stwierdziłem, że odpływ z niej był bezpośrednio podłączony do rury kanalizacyjnej, bez syfonu i uszczelnienia. Nowa wanna będzie w tym samym miejscu, ale czy mogę ją podłączyć w taki sam sposób, czyli odpływ wstawić po prostu do rury kanalizacyjnej?

topowe produkty

Bateria podtynkowa KLUDI PUSH - idealna do małej łazienki

Utarło się przekonanie, że urządzanie małych łazienek to sztuka kompromisu, która pociąga za sobą rezygnację z komfortowych rozwiązań. Z tego powodu, często już na etapie projektu, skłonni jesteśmy zrezygnować z wymarzonej aranżacji na rzecz półśrodków. Czy jest to konieczne? Branżowi eksperci przekonują, że nie. Wystarczy określić swoje preferencje, skorzystać z podpowiedzi specjalistów i wybrać odpowiednie produkty.
Najbardziej znane marki
Ceramika sanitarna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x