Budujemy Dom
Wnętrza / Łazienka / Porady ekspertów

Co może być przyczyną uszkodzenia tynku na ścianie sypialni sąsiadującej z łazienką?

Podczas odnawiania sypialni na jednej ze ścian zauważyłem kruszący się tynk, w miejscu za stojącym regałem. Ta ściana przylega do łazienki, a tynk gipsowy był nakładany 3 lata temu w trakcie remontu całego domu. Co może być przyczyną uszkodzenia tynku i jak temu zaradzić?

Co może być przyczyną uszkodzenia tynku na ścianie sypialni sąsiadującej z łazienką?

Odpowiedź eksperta: Przyczyn kruszenia się tynku może być wiele, ale podana lokalizacja ściany wskazuje, że prawdopodobnie następowało okresowe zawilgocenie ściany przenikającą z łazienki wodą.

Zjawisko takie pojawia się w przypadku przylegania wanny bądź brodzika do ściany, na której nie została ułożona izolacja podpłytkowa. Płytki ceramiczne nie chronią bowiem dostatecznie przed wnikaniem wody, która może przedostawać się przez fugi. Zależnie od intensywności zalewania ściany, rodzaju i powierzchni fug, woda będzie w różnym stopniu wnikać w mur, powodując jego mniejsze lub większe zawilgocenie.

W przypadku ograniczonego odparowania po drugiej stronie ściany (np. pomalowanie farbą paroszczelną, zastawienie meblami), dochodzi do odparzenia tynku, który zmienia strukturę i się kruszy.

Wyeliminowanie zawilgocenia ściany wymaga ułożenia w łazience hydroizolacji wokół wanny, a to wiąże się ze skuciem płytek, nałożeniem płynnej folii w strefie narażonej na zalewanie i ponownym opłytkowaniem. Od strony sypialni wystarczy usunąć kruszące się fragmenty tynku i po zagruntowaniu – uzupełnić tynkarską zaprawą gipsową uszkodzone powierzchnie.

Ochronę przed zawilgoceniem zapewni też np. zastąpienie dwuściennej kabiny prysznicowej całkowicie zabudowaną, osłonięcie ściany przy wannie szklaną płytą lub ograniczenie korzystania z prysznica podczas kąpieli w wannie.

Cezary Jankowski

Na zdjęciu: Ściana, do której przylega kabina prysznicowa, jest szczególnie narażona na zawilgocenie. Same płytki ceramiczne nie są zaś szczelną barierą dla wody. Pod nimi powinna się znaleźć izolacja z płynnej folii. (fot. kullenberg / forum.budujemydom.pl)

aktualizacja: 2016-09-26

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Wanna trapezowa, brodzik i parawan - nowe produkty w ofercie SANPLAST
Wanna trapezowa, brodzik i parawan - nowe produkty w ofercie SANPLAST Kiedy wydaje się, ze w strefie łazienki nie można już iść dalej – wtedy wkraczają konstruktorzy firmy SANPLAST. Dzięki nim powstały ...
Mikado - designerski wieszak Jaga
Mikado - designerski wieszak Jaga Wieszak ręcznikowy Jaga Mikado sprawdzi się w roli wieszaka na kuchenne ściereczki, uchwytu na torebkę, czy relingu na doniczki z ziołami. ...
Nagroda Red Dot Award dla baterii KLUDI AMEO
Nagroda Red Dot Award dla baterii KLUDI AMEO Najnowsza seria baterii marki KLUDI, której premiera miała miejsce na tegorocznych targach ISH, może poszczycić się jedną z najważniejszych ...
Najbardziej znane marki
Ceramika sanitarna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze