Budujemy Dom
Wnętrza / Łazienka / Porady ekspertów

Co może być przyczyną uszkodzenia tynku na ścianie sypialni sąsiadującej z łazienką?

Podczas odnawiania sypialni na jednej ze ścian zauważyłem kruszący się tynk, w miejscu za stojącym regałem. Ta ściana przylega do łazienki, a tynk gipsowy był nakładany 3 lata temu w trakcie remontu całego domu. Co może być przyczyną uszkodzenia tynku i jak temu zaradzić?

Co może być przyczyną uszkodzenia tynku na ścianie sypialni sąsiadującej z łazienką?

Odpowiedź eksperta: Przyczyn kruszenia się tynku może być wiele, ale podana lokalizacja ściany wskazuje, że prawdopodobnie następowało okresowe zawilgocenie ściany przenikającą z łazienki wodą.

Zjawisko takie pojawia się w przypadku przylegania wanny bądź brodzika do ściany, na której nie została ułożona izolacja podpłytkowa. Płytki ceramiczne nie chronią bowiem dostatecznie przed wnikaniem wody, która może przedostawać się przez fugi. Zależnie od intensywności zalewania ściany, rodzaju i powierzchni fug, woda będzie w różnym stopniu wnikać w mur, powodując jego mniejsze lub większe zawilgocenie.

W przypadku ograniczonego odparowania po drugiej stronie ściany (np. pomalowanie farbą paroszczelną, zastawienie meblami), dochodzi do odparzenia tynku, który zmienia strukturę i się kruszy.

Wyeliminowanie zawilgocenia ściany wymaga ułożenia w łazience hydroizolacji wokół wanny, a to wiąże się ze skuciem płytek, nałożeniem płynnej folii w strefie narażonej na zalewanie i ponownym opłytkowaniem. Od strony sypialni wystarczy usunąć kruszące się fragmenty tynku i po zagruntowaniu – uzupełnić tynkarską zaprawą gipsową uszkodzone powierzchnie.

Ochronę przed zawilgoceniem zapewni też np. zastąpienie dwuściennej kabiny prysznicowej całkowicie zabudowaną, osłonięcie ściany przy wannie szklaną płytą lub ograniczenie korzystania z prysznica podczas kąpieli w wannie.

Cezary Jankowski

Na zdjęciu: Ściana, do której przylega kabina prysznicowa, jest szczególnie narażona na zawilgocenie. Same płytki ceramiczne nie są zaś szczelną barierą dla wody. Pod nimi powinna się znaleźć izolacja z płynnej folii. (fot. kullenberg / forum.budujemydom.pl)

aktualizacja: 2016-09-26

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Czy można obudować wannę płytami g-k?

Czy wannę można będzie obudować płytami gipsowo-kartonowymi na stelażu i obłożyć płytkami ceramicznymi? Pokrycie z g-k można będzie chyba dość łatwo zdemontować w razie awarii doprowadzenia wody lub kanalizacji.

topowe produkty

Pomporozdrabniacze SFA

Francuska firma SFA, wynalazca pomporozdrabniaczy oraz światowy lider w tej kategorii urządzeń, już od ponad 55 lat dostarcza kompleksowe rozwiązania dla aplikacji domowych i komercyjnych. Bogata oferta produktów pozwala na optymalny dobór urządzeń. Nasze hasło to: "Łazienka, kuchnia, pralnia i WC - wszędzie tam gdzie chcesz".
Najbardziej znane marki
Ceramika sanitarna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Nowa wanna akrylowa DUA firmy RIHO
Nowa wanna akrylowa DUA firmy RIHO Nowa wanna akrylowa DUA firmy RIHO to wymarzona alternatywa dla ciężkich wanien wolno stojących, wykonanych z konglomeratu.
Najnowsze rozwiązania baterii łazienkowych KLUDI
Najnowsze rozwiązania baterii łazienkowych KLUDI Najnowsze rozwiązania KLUDI zaprezentowane zostaną na największej, międzynarodowej imprezie branżowej - targach ISH we Frankfurcie.
Viega na targach ISH 2017 we Frankfurcie nad Menem
Viega na targach ISH 2017 we Frankfurcie nad Menem Podczas najważniejszej tegorocznej imprezy branżowej, która odbędzie się w dniach 14–18 marca 2017 r. we Frankfurcie nad Menem, firma ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x