Budujemy Dom
Wnętrza / Łazienka / Artykuły

Hydromasaż

Hydromasaż nie tylko poprawia krążenie, rozluźnia mięśnie, relaksuje i odpręża, ale ma także własności lecznicze. Hydroterapia polecana jest na przykład w chorobach układu mięśniowego, krążenia, przy problemach ortopedycznych i reumatycznych.

Hydromasaż
(fot. Pool Spa)
Hydromasaż to też prosty sposób na stworzenie w łazience centrum relaksu.

Z dobrodziejstw hydromasażu można cieszyć się we własnym domu. Na rynku znajdują się produkty na każdą kieszeń i prawie do każdego wnętrza.

Planujący budowę domu są w tej komfortowej sytuacji, że mogą w swoim salonie kąpielowym przeznaczyć miejsce na dużą wannę z hydromasażem.

Jednak również posiadacze niewielkiej łazienki nie muszą rezygnować z tego rodzaju relaksu. Dla nich świetnym rozwiązaniem są panele prysznicowe, które można zamontować w kabinie prysznicowej lub nad wanną osłoniętą parawanem.

Ważne tylko, aby osłona kabiny czy wanny była szczelna, w przeciwnym wypadku niemal na pewno łazienka zostanie zalana wodą.

Wanny z hydromasażem

Do modernistycznego wnętrza świetnie pasuje wanna w zimnym kolorze stali
Do modernistycznego wnętrza świetnie pasuje wanna w zimnym kolorze stali (fot. Pool Spa)
Niecki wanien z hydromasażem produkowane są najczęściej z akrylu, który można łatwo formować w różne kształty oraz barwić na wiele kolorów. Dostępne są wanny prostokątne, okrągłe, owalne i narożne oraz profilowane tak, by powstały siedziska, zagłówki i podłokietniki.

Akryl ma również własności antypoślizgowe. Zapewnia komfort użytkowania, ponieważ tłumi dźwięki i ma dobrą izolacyjność cieplną, dzięki czemu woda długo utrzymuje żądaną temperaturę.

Wanny mogą być też wykonane z konglomeratów – spotyka się je jednak niezwykle rzadko ze względu na wysoką cenę oraz dużą masę.

Oferowane wanny mają różne wielkości – najmniejsze ok. 1,5 metra długości, a największe – zaliczane jeszcze do wanien, a nie modeli typu „spa”, nawet 3 m.

Ważna obudowa

W celu zasłonięcia zewnętrznych części wanny warto skorzystać z gotowych, łatwych do demontażu obudów. Ułatwi to życie w przypadku awarii, kiedy trzeba dostać się do pompy i innych elementów. Gotowe obudowy najczęściej wykonywane są z akrylu, ale producenci oferują też obudowy z drewna czy stali nierdzewnej.

Dysze

Zależnie od modelu i rozmiaru wanny są wyposażane w kilka do kilkunastu dysz wodnych.. Zasadnicze znaczenie dla skuteczności masażu wodnego ma nie liczba dysz, a ich rodzaj i odpowiednie rozmieszczenie. Dysze powinny masować różne części ciała – plecy, ramiona, nogi oraz stopy. W wannach z siedziskiem często montuje się dodatkowe – do masowania krzyża i lędźwi.

Schemat wanny z hydromasażem
Schemat wanny z hydromasażem

Wanna wyposażona w zestaw dysz umieszczonych w ścianach bocznych i podłodze oraz reflektory do chromoterapii
Wanna wyposażona w zestaw dysz umieszczonych w ścianach bocznych i podłodze oraz reflektory do chromoterapii (fot. Aquaform)
Dostępne są też ich różne rodzaje: standardowe – do masażu różnych części ciała, rotacyjne – do masażu stóp oraz trójdzielnego wypływu (powodujące rozbicie strumienia wody na mniejsze) – do masażu większej powierzchni pleców.

Dysze mogą być nieruchome albo mieć regulację kierunku strumienia. Możliwa jest też regulacja natężenia strumienia aż do całkowitego zamknięcia dyszy oraz ustawienie masażu pulsacyjnego.

Sterowanie

Systemem hydromasażu można sterować ręcznie lub elektronicznie. Najprostsze i najtańsze modele wanien mają sterowanie pneumatyczne – pompa jest włączana i wyłączana przy pomocy przycisku. Wadą tego rozwiązania jest możliwość pracy pompy na sucho.

Droższe wersje mają sterowanie elektroniczne – pracę systemu programuje się na panelu sterowania. Można ustawić temperaturę wody, czas i natężenie masażu oraz wybrać jego rodzaj. Systemy elektroniczne wyposażone są w czujnik poziomu wody, który uniemożliwia włączenie hydromasażu, jeżeli poziom wody nie zakrywa górnych dysz.

Wyposażenie

z podstawowym wyposażeniem obejmującym pompę, sterowanie pneumatyczne i podstawowy zestaw dysz. Wyposażenie dodatkowe podnosi nie tylko standard wanny, ale również jej cenę. Do wanien z hydromasażem dodatkowo można dokupić m.in. system automatycznej dezynfekcji i osuszania, dodatkowe dysze, zagłówki, uchwyty wewnętrzne, radio lub odtwarzacz CD, oświetlenie do chromoterapii, system dozowania olejków aromatycznych do aromaterapii oraz urządzenia do ozonoterapii.

Wbudowana wanna narożna z wygodnymi zagłówkami
 Wbudowana wanna narożna z wygodnymi zagłówkami
(fot. Cersanit)
Możliwe jest też zaprojektowanie własnej wanny od podstaw – wybranie jej kształtu, koloru, obudowy, wyposażenia, rozmieszczenia dysz. Za luksus trzeba jednak słono płacić. Wanna z kompletnym wyposażeniem jest często kilka- lub kilkunastokrotnie droższa od tej w wersji podstawowej.

Pielęgnacja instalacji

Wszystkie wanny powinny być okresowo dezynfekowane, żeby powstrzymać ewentualny rozwój bakterii i glonów, któremu sprzyja wilgotne środowisko. Firmy produkujące wanny oferują środki w postaci płynów lub tabletek. Droższe wanny mają automatyczne systemy dezynfekcji, które uruchamiają się po każdej kąpieli.

Warto pomyśleć o zakupie wanny z automatycznym systemem osuszania, który uruchamia dmuchawę po zakończeniu kąpieli, by sprężone powietrze usunęło z rur resztki wody.

Dostępne są też modele wyposażone w lampy UV. Promieniowanie ultrafioletowe zastępuje dezynfekcję chemiczną i uniemożliwia rozmnażanie się bakterii oraz wirusów. Nie ma w tym przypadku ryzyka reakcji alergicznych.

Nowością są tworzywa antybakteryjne, z których wykonuje się rury, węże, łączniki oraz dysze. Tworzywa te są wytwarzane z dodatkiem specjalnej substancji, która zabezpiecza je przed wnikaniem i rozmnażaniem się mikroorganizmów. Do mycia wanny z hydromasażem używa się delikatnych środków czyszczących, a ewentualne zarysowania akrylu usuwa się za pomocą past polerskich. Środki do pielęgnacji akrylu można znaleźć choćby w ofercie producentów wanien. Są to specjalne koncentraty, które oprócz tego, że czyszczą, zabezpieczają wannę przed kolejnymi zabrudzeniami.

Gwarancja

Producenci najczęściej udzielają od pięciu do dziesięciu lat gwarancji na materiał, z którego jest wykonana niecka wanny, oraz dwóch lat na system hydromasażu i pozostałe wyposażenie. W instrukcjach obsługi podawane są dokładne zalecenia, dotyczące sposobu transportu, montażu oraz eksploatacji wanien.

Masaż na stojąco

Hydromasażowi można poddawać się również w kabinie prysznicowej. Panele prysznicowe są coraz częściej wybierane przez użytkowników, ponieważ można je zastosować nawet w małej łazience. Zwykle montuje się je w kabinach prysznicowych, ale możliwa jest też instalacja nad wanną osłoniętą parawanem.

Panel w wersji krótkiej z jedną główką prysznicową zamontowaną na drążkuPanel w wersji dłuższej z dwiema główkami prysznicowymi, z których górna jest zamontowana na stałePanele z tej samej serii w wersji krótkiej z jedną główką prysznicową zamontowaną na drążku i dłuższej z dwiema główkami prysznicowymi, z których górna jest zamontowana na stałe (fot. Sanitec Koło)

Panel prysznicy z hydromasażem - schemat
Schemat panelu prysznicowego z hydromasażem
Panele są bardziej oszczędne od wanien – zużywają mniej wody i energii. Kąpiel jest krótsza, chociaż nie mniej intensywna i odprężająca. Jednak pod natryskiem jest niemal wyłącznie mowa o hydormasażu – biczowym czy relaksacyjnym.

Z czego panel

Panele do hydromasażu mogą być wykonane z tworzyw sztucznych, szkła lub aluminium, marmuru, granitu albo sztucznego kamienia, oraz z połączeń tych materiałów. Najczęściej mają zaokrąglone kształty. Dostępne są w wielu kolorach, jednak najbardziej popularne są białe, w kolorze stali i satynowe (zmatowione).

Oferowane są w dwóch wersjach – do montażu na ścianie i w rogu łazienki. Ich długość zależy od funkcji. Krótkie, metrowe, mają zazwyczaj podstawowy zestaw dysz, baterię i słuchawkę prysznicową. W dłuższych, nawet dwumetrowych, znajdziemy dodatkowe elementy, jak siedzisko, lustro czy półeczki.

Co z dyszy dyszy

Panel w minimalnej wersji ma 3, a w maksymalnej 8 dysz. Ograniczenie wynikające z ciśnienia wody w instalacji sprawia, że większa ich ilość nie ma sensu. Dysze mogą być nieruchome lub zamontowane na przegubach, co umożliwia kierowanie strumienia w określone miejsce ciała.

Jeśli liczba dysz jest parzysta, są rozmieszczone parami, symetrycznie po obu stronach panelu. Jeśli nieparzysta – ostatnia jest umieszczona centralnie lub wszystkie są ustawione w jednym rzędzie W zależności od rodzaju panelu poszczególne dysze mogą mieć jeden lub kilka rodzajów strumienia. Mogą pracować osobno lub działać sekwencyjnie. W razie potrzeby część z nich można wyłączyć.

Rodzaje strumieni

O komforcie i charakterze kąpieli decyduje rodzaj strumienia wody i jego intensywność:
 • normalny (naturalny) – daje wrażenie miękkiego deszczu, równomiernie pokrywającego całe ciało;
 • miękki (łagodny) – wzbogacony powietrzem, idealnie nadaje się do kąpieli relaksującej lub mycia włosów;
 • mono (bicz) – wypływający pojedynczą, równomierną strugą, skoncentrowany, ale miękki;
 • masujący – silnie pulsujący, o właściwościach ożywiających i regenerujących.

Sterowanie

Podobnie jak w przypadku wanien z , dostępne są dwie wersje sterowania – ręczne i automatyczne. Przy sterowaniu ręcznym temperaturę i natężenie wypływu wody oraz miejsca, z których ma płynąć, nastawia się pokrętłami. Przy sterowaniu elektronicznym wszystkie parametry kąpieli (jak temperatura i ciśnienie wody, rodzaj masażu oraz strumienia) ustawia się na panelu sterującym. Możliwe jest też zaprogramowanie sekwencyjnej pracy poszczególnych dysz oraz zmiany temperatury wody.

Wyposażenie

Luksusowa kabina z radiem
Luksusowa kabina z radiem
(fot. Novellini)
Panele, oprócz dysz, wyposażone są w baterie i jedną lub dwie słuchawki prysznicowe. Jeśli słuchawka jest tylko jedna, jest to natrysk ręczny. Gdy nie jest używana, zawiesza się ją na specjalnym uchwycie lub drążku prysznicowym.

W panelach wyposażonych w dwie słuchawki, jedna – tak zwana głowica prysznicowa – jest przymocowana na stałe do górnej części panelu, a druga zamontowana na wysięgniku lub w dolnej części panelu.

Głowica najczęściej jest zamocowana na przegubie, co pozwala na kierowanie strumieniem wody. Słuchawki prysznicowe mają często mechanizmy umożliwiające ustawienie kilku różnych strumieni, a najnowocześniejsze modele są zabezpieczone przed osadzaniem się kamienia.

Baterie montowane do paneli są zazwyczaj ukryte pod ich obudową. Na zewnątrz znajdują się jedynie pokrętła lub uchwyty służące do ustawiania mocy strumienia i temperatury wody. Niektóre modele paneli mają wbudowane oświetlenie zasilane bezpiecznym napięciem 12 V.

Są też takie, w których można ustawić wypływ wody bezpośrednio na stopy. Dla szczególnie wymagających klientów producenci przygotowali propozycje znacznie odbiegające od standardu, na przykład panele wyposażone w odtwarzacze hi-fi, system do aromaterapii czy pilota na podczerwień. Za te udogodnienia trzeba jednak sporo zapłacić.

Kabina z panelem

Oprócz samych paneli można kupić kabinę prysznicową z panelem do hydromasażu. Niektóre modele są przeznaczone do ustawienia po środku łazienki. W zestawie kupuje się brodzik (najczęściej z akrylu), dopasowaną do niego kształtem kabinę i panel. Kabiny mają standardowo 6 dysz, chociaż dostępne są też wersje z kilkunastoma dyszami umieszczonymi nawet na trzech ścianach.

Dodatkowe wyposażenie, podobnie jak w przypadku paneli, bywa bardzo zróżnicowane. Można kupić kabinę z filtrami wstępnymi do wody ciepłej i zimnej, wentylatorem, lustrem, oświetleniem (również w wersji do chromoterapii), termometrem, radiem, telefonem a nawet telewizorem. Podobnie jak funkcjami panelu, kabiną można sterować ręcznie lub za pośrednictwem panelu sterowniczego umieszczonego na zewnątrz kabiny.

Kabiny masażowo-parowe

To rozwiązanie dla miłośników prawdziwych luksusów. Koszt nieźle wyposażonej kabiny sięga średniej klasy samochodu. Pomimo swej ceny mają wielu zwolenników, ponieważ oferują szczególne doznania. W kabinach masażowo-parowych, zwanych łaźniami rzymskimi, można skorzystać z aromatycznej kąpieli parowej, natrysku imitującego deszcz, wielu rodzajów masażu a także z sauny.

W kabinach masażowo-parowych można korzystać z chromoterapiiW kabinach masażowo-parowych można korzystać z chromoterapiiW kabinach masażowo-parowych można korzystać z chromoterapiiW kabinach masażowo-parowych można korzystać z chromoterapiiW kabinach masażowo-parowych można korzystać z chromoterapii
W kabinach masażowo-parowych można korzystać z chromoterapii (fot. Pool Spa)

Kąpiel uatrakcyjnią również bicze wodne, czyli naprzemienne działanie ciepłej i zimnej wody, oraz masaż Kneippa, który polega na punktowym działaniu zimnej wody. Kabina składa się z brodzika, ścianki lub panelu z dyszami oraz innymi elementami wyposażenia, drzwi i ścianek bocznych oraz sufitu, który od góry zamyka kabinę i zatrzymuje ciepło oraz parę. Wyposażenie obejmuje pompę, generator pary oraz pozostałe elementy instalacji hydromasażu i łaźni parowej.

Kabiny oferowane są w wersji dla jednej lub dwóch osób. Te mniejsze mają wymiary 90x90 cm, większe zaś 130x130 cm. Ich wysokość może wynosić od 200 do 230 cm. Wszystkie kabiny masażowo-parowe są sterowane elektronicznie, w niektórych przy pomocy pilota. Wersje bardziej luksusowe mają możliwość wstępnego podgrzania kabiny, zaprogramowania jej włączenia z dobowym wyprzedzeniem oraz zaprogramowania wszystkich funkcji na czas kąpieli.

Ważne

 • Należy sprawdzić, czy ciśnienie w instalacji wodnej jest odpowiednie (zwykle powinno wynosić 3 bary) oraz, czy urządzenie podgrzewające wodę ma właściwą wydajność i moc. Warto zwrócić uwagę na ilość zużywanej przez panel wody, ponieważ dostępne są modele wyposażone w oszczędne główki prysznicowe. Dodatkowo, panel montowany nad wanną powinien być krótszy do prysznicowego oraz dobrze, żeby miał wylewkę do napełniania wanny.

 • W wannach z hydromasażem nie można stosować zwykłych płynów do kąpieli, ponieważ wytwarzana piana może zapychać dysze. Do uszkodzenia elementów instalacji może się także przyczynić wsypanie soli do kąpieli, którą można dodać tylko pod postacią dokładnie rozrobionego płynu. Producent najczęściej podaje, jakie środki do kąpieli można stosować.

 • Wanna z hydromasażem powinna być oznaczona Znakiem Bezpieczeństwa wydanym przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji. Urządzenia pod napięciem muszą mieć stopień ochrony IP X5. Niektórzy producenci uzyskują dodatkowo Atest Higieniczny PZH.

Dominika Grąziewicz

aktualizacja: 2009-09-17

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Na czym polega konserwacja wanny z hydromasażem?

Odpowiedź eksperta: Wilgoć pozostająca w elementach instalacji wanny z hydromasażem może doprowadzić do rozwoju grzybów i glonów. By temu zapobiec wannę należy regularnie, co 2–3 tygodnie dezynfekować.

topowe produkty

Bateria podtynkowa KLUDI PUSH - idealna do małej łazienki

Utarło się przekonanie, że urządzanie małych łazienek to sztuka kompromisu, która pociąga za sobą rezygnację z komfortowych rozwiązań. Z tego powodu, często już na etapie projektu, skłonni jesteśmy zrezygnować z wymarzonej aranżacji na rzecz półśrodków. Czy jest to konieczne? Branżowi eksperci przekonują, że nie. Wystarczy określić swoje preferencje, skorzystać z podpowiedzi specjalistów i wybrać odpowiednie produkty.
Najbardziej znane marki
Ceramika sanitarna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Nowa wanna akrylowa DUA firmy RIHO
Nowa wanna akrylowa DUA firmy RIHO Nowa wanna akrylowa DUA firmy RIHO to wymarzona alternatywa dla ciężkich wanien wolno stojących, wykonanych z konglomeratu.
Najnowsze rozwiązania baterii łazienkowych KLUDI
Najnowsze rozwiązania baterii łazienkowych KLUDI Najnowsze rozwiązania KLUDI zaprezentowane zostaną na największej, międzynarodowej imprezie branżowej - targach ISH we Frankfurcie.
Viega na targach ISH 2017 we Frankfurcie nad Menem
Viega na targach ISH 2017 we Frankfurcie nad Menem Podczas najważniejszej tegorocznej imprezy branżowej, która odbędzie się w dniach 14–18 marca 2017 r. we Frankfurcie nad Menem, firma ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x