Budujemy Dom
Wnętrza / Łazienka / Artykuły

Oświetlenie łazienkowe

Oświetlenie łazienkowe ma wiele zadań: powinno wyczarowywać nastrój i sprzyjać relaksowi, reżyserować efekty specjalne, wydobywając urodę sprzętów i dodatków, a przy tym – stwarzać komfortowe warunki do zabiegów pielęgnacyjnych. Jak te różne role pogodzić?

Oświetlenie łazienkowe

W przypadku oświetlenia łazienkowego kluczem do sukcesu jest przemyślany projekt zawierający uniwersalne, wieloplanowe rozwiązania. Tu nie warto oszczędzać: w naszej łazience powinno się znaleźć co najmniej kilka niezależnych od siebie źródeł światła, które stworzą klimat… a któż z nas nie marzy o nastrojowej kąpieli w półmroku, wśród woni eterycznych olejków? 

Planowanie zaczynamy od oświetlenia ogólnego. Jego zadaniem jest równomierne rozjaśnienie całego pomieszczenia, zniwelowanie kontrastów i wprowadzenie miłej ciepłej atmosfery, dlatego najlepiej, jeśli będzie łagodnie rozproszone. W małej łazience sprawdzą się kinkiety ścienne o kloszach z mlecznego szkła lub oprawy typu downlight, kierujące bezpośrednie światło na sufit.

Światło wydobywa ciekawą fakturę wodoodpornych płytek ściennych Skin Panels z innowacyjnego tworzywa Silexpol, którym wykończono wnętrze

Źródło światła ukryte. Listwy świetlne to ostatnio bardzo modny łazienkowy motyw; takie oświetlenie nie razi, ponieważ same świetlówki są niewidoczne. Wnętrze rozjaśnione jest przyjemnym w odbiorze, rozproszonym światłem pośrednim, odbitym od sąsiadujących z lampami powierzchni.

Montując liniowe oprawy w suficie podwieszanym lub wzdłuż pionowych krawędzi ścian, można zapewnić w łazience doskonałe oświetlenie ogólne.

Innym sposobem wykorzystania listew świetlnych jest umieszczenie ich w miejscach, które chcemy zaakcentować. Na zdjęciu światło wydobywa ciekawą fakturę wodoodpornych płytek ściennych Skin Panels z innowacyjnego tworzywa Silexpol, którym wykończono wnętrze. (fot. Fiora.pl)

W dużym pomieszczeniu najwygodniej zastosować lampki LED, wbudowane w sufit podwieszany. Łatwiej wtedy zadbać o równomierne doświetlenie wszystkich zakamarków, a także podkreślić światłem szczególnie uprzywilejowane strefy: wannę czy kabinę prysznicową. Wystarczy bezpośrednio nad nimi gęściej rozmieścić lampki.

Lustro z oświetleniem z inspirowanej naturą kolekcji Cape Cod autorstwa Philippe Starcka

Doskonały sposób na oświetlenie strefy nad toaletką czy umywalką to lustro z wbudowanym oświetleniem. Producenci dobierają lampy o odpowiedniej mocy, dające łagodne światło o neutralnym zabarwieniu - takie ułatwia toaletę i makijaż, gdyż nie razi i nie przekłamuje kolorów. Na zdjęciu lustro z oświetleniem z inspirowanej naturą kolekcji Cape Cod autorstwa Philippe Starcka. (fot. Duravit)

Pojedyncza lampa sufitowa – najczęściej w postaci płaskiej plafoniery – jest nieco mniej praktyczna. Niekiedy jednak wymaga jej aranżacja wnętrza; wszak w łazienkach „salonowych” pozwalamy sobie nawet na kryształowe żyrandole. Wówczas należy szczególnie dokładnie przemyśleć oświetlenie boczne: punktowe, liniowe lub strefowe. Ważne, by rozmieszczenie opraw oświetleniowych ułatwiało korzystanie ze wszystkich łazienkowych urządzeń, a także umożliwiało kreowanie zróżnicowanych planów i nastrojów.

Od ogółu do szczegółu

Są w łazience miejsca, które wymagają szczególnego potraktowania. To okolice umywalki, sanitariatów, kabiny natryskowej i wanny. Strefa umywalki często bywa też strefą makijażu, dlatego jej oświetlenie powinno być precyzyjne, ale naturalne i nierażące.

Efekt ten pozwolą uzyskać kinkiety po bokach lustra (umieszczanego z reguły nad umywalką) o mlecznych oprawach, z żarówkami o mocy nie większej niż po 60 W każda. Ponieważ im więcej punktów świetlnych, tym lepiej (rozpraszają cienie, oświetlając równomierniej), dobrym rozwiązaniem będzie kilka słabszych żarówek umieszczonych na obwodzie lustra.

Elegancka jednoosobowa wanna akrylowa w iluminowanej obudowie meblowej. Wymiary wanny 190 x 100 cm

Świecić mogą nie tylko lampy na ścianach i suficie. Oto niebanalne źródło iluminacji – wanna z wmontowanym oświetleniem. Lampy przysłania matowy akrylowy panel, dzięki czemu przenikający przez osłonę blask jest łagodnie rozproszony. Wymiary wanny 190 x 100 cm. (fot. Herbeć)

Doskonałą iluminację zapewniają lustra z fabrycznie wmontowanymi oprawami, ukrytymi pod taflą. Trzeba też zadbać o oświetlenie wnętrza umywalki, dlatego boczne lampki powinien uzupełniać górny kinkiet skierowany w dół. Oświetlenie kilkupunktowe, pochodzące np. z sufitu podwieszanego, powinno towarzyszyć misce WC i bidetowi. Tu ważne, by światło docierało do baterii bidetowej, uchwytu na ręcznik i papier toaletowy, a także pozwalało dokładnie umyć sanitariaty.

Wykorzystując niskonapięciowe źródła diodowe w postaci oryginalnych opraw czy popularnych taśm, możemy pozwolić sobie nie tylko na niecodzienną dekorację, ale także na bezpieczny i niezwykle efektowny mariaż światła z wodą. W dziedzinie wodoodporności LEDY nie mają sobie równych; dostaniemy wiele opraw o stopniu ochrony IP (Index of Protection) równym lub wyższym niż 65, przy czym w odniesieniu do cieczy istotna jest ta druga cyfra. Taka lampa będzie odporna na zalanie strugą wody, dlatego możemy zamontować ją nawet bezpośrdenio nad wanną lub w ścianie kabiny natryskowej.

Oprawy o współczynniku IP67 i wyższym są niewrażliwe nawet na długotrwałe zanurzenie. Poza taśmami, które dają niewyczerpane możliwości kreowania przestrzeni, producenci oferują nam wiele innych atrakcji: armaturę z iluminacją strumienia wody, podświetlane półki, a nawet urządzenia sanitarne. Wszystkie te elementy mają także wartość praktyczną: pozwalają nocą zorientować się w topografii łazienki bez potrzeby włączania górnego oświetlenia. Kochamy je jednak za co innego: za magiczny nastrój i spektakularne wrażenia.

Oświetlenie Schlüter® Liprotec - taśmy diodowe w obudowie chroniącej przed wodą rozpryskową

Oświetlenie Schlüter® Liprotec - taśmy diodowe w obudowie chroniącej przed wodą rozpryskową mogą być narzędziem umownego podziału wnętrza na strefy, a przy tym pozwalają kreować niecodzienne efekty. (fot. Schlüter Systems)

Wanna typu combi z kolekcji Prêt-à-Porter z wbudowanym oświetleniem.
Źródło światła w niebanalnym miejscu równa się niebanalny efekt. Oryginalnie obudowana i pięknie podświetlona wanna to niekwestionowane centrum domowego relaksu. Nietrudno wyobrazić sobie to miejsce nocą, bez konkurencyjnego oświetlenia. Wanna typu combi z kolekcji Prêt-à-Porter z wbudowanym oświetleniem. (fot. Teuco)

Wreszcie ostatnia, choć niepoślednia funkcja oświetlenia: budowanie nastroju i akcentowanie dekoracyjnych szczegółów. Bezkonkurencyjne są tu wiązki światła umieszczone w podniebieniu wnękowych półek – oświetlają umieszczone na nich ozdobne drobiazgi, a w całym wnętrzu wzmacniają efekt trójwymiarowej głębi.

Nad lustrem kinkiet Astro Bergamo 600, półki wnękowe oświetlone taśmami ledowymi

Kompozycja świetlna: nad lustrem kinkiet Astro Bergamo 600, półki wnękowe oświetlone taśmami
ledowymi. Cena kinkietu 1911 zł. (fot. Astro-24.pl)

Redakcja Budujemy Dom
fot. otwierająca Colacril

aktualizacja: 2016-12-08

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Polska spółka KLUDI w tym roku świętuje jubileusz 25-lecia
Polska spółka KLUDI w tym roku świętuje jubileusz 25-lecia Polska spółka KLUDI w tym roku świętuje jubileusz 25-lecia. Konsekwentny rozwój firmy zaowocował silną pozycją KLUDI w Polsce oraz wpłynął ...
Plus X Award dla KLUDI AMEO
Plus X Award dla KLUDI AMEO Baterie umywalkowe KLUDI AMEO zostały uhonorowane światowym znakiem "Plus X Award" w kategoriach: Najlepszy Produkt 2017 oraz Wysoka Jakość, ...
Odpływ liniowy Linearis Comfort firmy Kessel
Odpływ liniowy Linearis Comfort firmy Kessel Regulowana rama, którą dopasować można do podłóg o wysokości od 8 do 22 mm, wysoka przepustowość wynosząca 63 l/min oraz konstrukcja ...

Wanny, kabiny, brodziki - przegląd i ceny

Wanna czy prysznic? Źle postawione pytanie. Istotniejsze jest, ile miejsca możemy przeznaczyć na osobistą strefę kąpielową. Bo dziś nawet na wyjątkowo skromnej powierzchni możemy cieszyć się jednym i drugim wariantem kąpieli, nie rezygnując z komfortu i użytecznych innowacji.

topowe produkty

Bateria podtynkowa KLUDI PUSH - idealna do małej łazienki

Utarło się przekonanie, że urządzanie małych łazienek to sztuka kompromisu, która pociąga za sobą rezygnację z komfortowych rozwiązań. Z tego powodu, często już na etapie projektu, skłonni jesteśmy zrezygnować z wymarzonej aranżacji na rzecz półśrodków. Czy jest to konieczne? Branżowi eksperci przekonują, że nie. Wystarczy określić swoje preferencje, skorzystać z podpowiedzi specjalistów i wybrać odpowiednie produkty.
Najbardziej znane marki
Ceramika sanitarna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x