Budujemy Dom
Wnętrza / Łazienka / Artykuły

Oświetlenie łazienkowe

Oświetlenie łazienkowe ma wiele zadań: powinno wyczarowywać nastrój i sprzyjać relaksowi, reżyserować efekty specjalne, wydobywając urodę sprzętów i dodatków, a przy tym – stwarzać komfortowe warunki do zabiegów pielęgnacyjnych. Jak te różne role pogodzić?
Oświetlenie łazienkowe
 (fot. Hansgrohe)

W przypadku oświetlenia łazienkowego kluczem do sukcesu jest przemyślany projekt zawierający uniwersalne, wieloplanowe rozwiązania. Tu nie warto oszczędzać: w naszej łazience powinno się znaleźć co najmniej kilka niezależnych od siebie źródeł światła.

Nie znaczy to, że na rachunki za energię musimy wydawać majątek – mnożąc punkty świetlne możemy, a nawet powinniśmy znacząco ograniczyć moc poszczególnych lamp. Świecąc w kompletnym zestawie, wystarczająco rozjaśnią wnętrze, a selekcjonowane – pozwolą wygodnie wykonać wszystkie czynności sanitarno-toaletowe. No i stworzą klimat… a któż z nas nie marzy o nastrojowej kąpieli w półmroku, wśród woni eterycznych olejków?

Planowanie zaczynamy od oświetlenia ogólnego. Jego zadaniem jest równomierne rozjaśnienie całego pomieszczenia, zniwelowanie kontrastów i wprowadzenie miłej ciepłej atmosfery, dlatego najlepiej, jeśli będzie łagodnie rozproszone. W małej łazience sprawdzą się kinkiety ścienne o kloszach z mlecznego szkła lub oprawy typu downlight, kierujące bezpośrednie światło na sufit.

Źródło światła ukryte. Listwy świetlne to ostatnio bardzo
modny łazienkowy motyw; takie oświetlenie nie razi, ponieważ same świetlówki są niewidoczne. Wnętrze rozjaśnione jest przyjemnym w odbiorze, rozproszonym światłem pośrednim, odbitym od sąsiadujących z lampami powierzchni.

Montując liniowe oprawy w suficie podwieszanym lub wzdłuż
pionowych krawędzi ścian, można zapewnić w łazience
doskonałe oświetlenie ogólne.

Innym sposobem wykorzystania listew świetlnych jest
umieszczenie ich w miejscach, które chcemy zaakcentować:
w stopniu podestu, wokół wanny lub – jak tu – w pobliżu
umywalki. świetlówki ukryte za ekranem w łagodny, naturalny i dyskretny sposób rozjaśniają całą strefę pielęgnacyjną
(fot. Saniec Koło)

Listwy świetlne to ostatnio bardzo modny łazienkowy motyw

W dużym pomieszczeniu najwygodniej zastosować lampki halogenowe, wbudowane w sufit podwieszany. Łatwiej wtedy zadbać o równomierne doświetlenie wszystkich zakamarków, a także podkreślić światłem szczególnie uprzywilejowane strefy: wannę czy kabinę prysznicową. Wystarczy bezpośrednio nad nimi gęściej rozmieścić lampki.

Lustro z wbudowanym oświetleniemDoskonały sposób na oświetlenie strefy nad toaletką czy umywalką to lustro z wbudowanym oświetleniem.
Producenci dobierają lampy o odpowiedniej mocy, dające łagodne światło o neutralnym zabarwieniu
– takie ułatwia toaletę i makijaż, gdyż nie razi i nie przekłamuje kolorów (fot. Artemix)

Pojedyncza lampa sufitowa – najczęściej w postaci płaskiej plafoniery – jest nieco mniej praktyczna. Niekiedy jednak wymaga jej aranżacja wnętrza; wszak w łazienkach „salonowych” pozwalamy sobie nawet na kryształowe żyrandole. Wówczas należy szczególnie dokładnie przemyśleć oświetlenie boczne: punktowe, liniowe lub strefowe. Ważne, by rozmieszczenie opraw oświetleniowych ułatwiało korzystanie ze wszystkich łazienkowych urządzeń, a także umożliwiało kreowanie zróżnicowanych planów i nastrojów.

Inny sposób na oświetlenie lustra nad umywalką: precyzyjnie skierowana oprawa liniowa z neutralnym światłem (fot. Milantex)
Oprawa liniowa z neutranych światłem

Od ogółu do szczegółu

Są w łazience miejsca, które wymagają szczególnego potraktowania. To okolice umywalki, sanitariatów, kabiny natryskowej i wanny. Strefa umywalki często bywa też strefą makijażu, dlatego jej oświetlenie powinno być precyzyjne, ale naturalne i nierażące.

Efekt ten pozwolą uzyskać kinkiety po bokach lustra (umieszczanego z reguły nad umywalką) o mlecznych oprawach, z żarówkami o mocy nie większej niż po 60 W każda. Ponieważ im więcej punktów świetlnych, tym lepiej (rozpraszają cienie, oświetlając równomierniej), dobrym rozwiązaniem będzie kilka słabszych żarówek umieszczonych na obwodzie lustra.

Wanna z wmontowanym oświetleniemŚwiecić mogą nie tylko lampy na ścianach i suficie. Oto niebanalne źródło iluminacji – wanna
Moments z wmontowanym oświetleniem. Lampy przysłania matowy akrylowy panel, dzięki czemu
przenikający przez osłonę blask jest łagodnie rozproszony. W komplecie elektroniczny przełącznik światła. (fot. Ideal Standard)
 

Doskonałą iluminację zapewniają lustra z fabrycznie wmontowanymi oprawami, ukrytymi pod taflą. Trzeba też zadbać o oświetlenie wnętrza umywalki, dlatego boczne lampki powinien uzupełniać górny kinkiet skierowany w dół. Oświetlenie kilkupunktowe, pochodzące np. z sufitu podwieszanego, powinno towarzyszyć misce WC i bidetowi. Tu ważne, by światło docierało do baterii bidetowej, uchwytu na ręcznik i papier toaletowy, a także pozwalało dokładnie umyć sanitariaty.

Świetlną „półkę” – lampkę Horizont – można wybrać spośród trzech oferowanych rozmiarów. Ciekawie będzie wyglądało kilka lampek zestawionych w sekwencję lub umieszczonych w jednej
linii, jak przerywana kreska (fot. Technolux)
Oświetlenie łazienkowe

W okolicy wanny i natrysku światło powinno być równomiernie rozproszone – takie zapewnią nam liniowe świetlówki ukryte za gzymsami, uskokami ścian czy sufitu, a także pogrupowane halogenki sufitowe. Jeśli przy wannie planujemy dodatkową lampkę, jej oprawa nie może być oznaczona symbolem niższym niż IP 44 (określa on stopień ochrony przy użytkowaniu w pomieszczeniach wilgotnych). Lampka nie powinna być też umieszczona zbyt nisko – doskonały będzie reflektorek z przegubem dającym możliwość regulacji snopu światła.

Podświetlona wannaŹródło światła w niebanalnym miejscu równa się niebanalny efekt. Oryginalnie obudowana i pięknie podświetlona wanna to niekwestionowane centrum
domowego relaksu. Nietrudno wyobrazić sobie to miejsce nocą, bez konkurencyjnego oświetlenia, jedynie w towarzystwie świec w ozdobnych lichtarzach...
(fot. Ceramika Tubądzin)

Wreszcie ostatnia, choć niepoślednia funkcja oświetlenia: budowanie nastroju i akcentowanie dekoracyjnych szczegółów. Bezkonkurencyjne są tu wiązki światła halogenowego umieszczone „w podniebieniu” wnękowych półek – oświetlają umieszczone na nich ozdobne drobiazgi, a w całym wnętrzu wzmacniają efekt trójwymiarowej głębi.

 Agnieszka Rezler

aktualizacja: 2009-10-16

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Najlepiej podzielić oświetlenie na dwie części, na to niezbędne i na to które oświetla całą łazienkę, kiedy wchodzimy do łazienki umyć tylko ręce zapalamy światło tylko na chwile, po czym wychodzimy, tutaj doskonale sprawdzi się zwykła żarówka, nie energooszczędna, ponieważ energooszczędna zaczyna oszczędzać światło dopiero po 12-15 minutach od świecenia. natomiast kiedy wchodzimy do łazienki na dłużej, wykąpać się, ogolić, czy wymalować, włączamy więcej światła, zarówno to przy lustrze jak i główne, bo odpowiednie doświetlenie tego miejsca gwarantuje nam lepsza i wygodniejsza prace. > --------------------------- > > Piotr Nowacki > > Nowoczesne oświetlenie > > http://www.spotline.tomix.pl

Gość: Piotr Nowacki

07 Gru 2009, 21:44

można też podświetlić drewnianą obudowę wanny. to wygląda pięknie, ciepło i stylowo

Gość: bell

26 Lis 2008, 23:09

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Najbardziej znane marki
Ceramika sanitarna
Brodziki Space Mineral marki Sanplast
Brodziki Space Mineral marki Sanplast Brodziki Space Mineral marki Sanplast wykonane z wysokiej jakości odlewu mineralnego produkty tej serii charakteryzują się znakomitymi właściwościami ...
Grupa Armatura rozszerza zakres działalności
Grupa Armatura rozszerza zakres działalności Nowy 2015 rok Grupa Armatura rozpoczęła z impetem. Pomyślne sfinalizowanie procesu przejęcia Grupy Aquaform zapowiada duże zmiany w działalności ...
Debba - nowa kolekcja mebli i ceramiki marki Roca
Debba - nowa kolekcja mebli i ceramiki marki Roca 36 cm – to niespotykana dotąd głębokość zestawów umywalek z szafkami, teraz dostępna za sprawą nowej serii Debba. Zaprojektowana z ...
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.   
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wymień się doświadczeniami i informacjami z innymi czytelnikiami budującymi własny dom

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze
 •  
  Vademecum Domu Energooszczędnego
 •  
  ABC Budowania
 •  
  Dom Polski
 •  
  Wnętrza
Wydanie tabletowe