Budujemy Dom
Wokół domu / Narzędzia ogrodnicze / Aktualności

Młoda sztuka w ujęciu Dremel Art 2010

Tegoroczny konkurs Dremel Art jest okazją do przyjrzenia się twórczości młodych polskich autorów. Druga edycja konkursu skierowana do studentów Akademii Sztuk Pięknych, zaowocowała trzema wyróżnieniami i nagrodą główną, która trafiła w ręce Doroty Wietrzyk za nowatorski projekt pierścionków "BIONICA". Wszystkie wyróżnione projekty cechują się oryginalnością i są efektem zróżnicowanych inspiracji artystów.

W ślad za zeszłorocznym zwycięzcą konkursu Dremel Art – Marcinem Nowakiem, ruszyli kolejni młodzi artyści, których inwencja twórcza może w przyszłości wyznaczać nowe trendy w sztuce i designie. Konkurs trwający od października do końca grudnia skierowany był do studentów Akademii Sztuk Pięknych. Dla artystów była to wyjątkowa okazja zaprezentowania swoich projektów i zdobycia precyzyjnych narzędzi firmy Dremel. Spośród zgłoszonych propozycji, Komisja wybrała czterech uczestników, którzy dostali szansę wykonania swoich projektów w kolejnym etapie.

Uczestnicy drugiego etapu dostali do wypróbowania wybrany przez siebie sprzęt. W tej fazie wykonywania projektów wszyscy wykazali się pomysłowością i pasją. Wyróżnione prace: rzeźba, lustro i płaskorzeźba, uderzają oryginalnością i dopracowaniem detalu, jednak zwycięzcą konkursu i zdobywcą nagrody głównej – wielofunkcyjnego narzędzia Fortiflex firmy Dremel – została Dorota Wietrzyk. Projekt pierścionków „BIONICA” zachwycił Komisję inspiracją pochodzącą z natury, pomysłowością wykonania oraz uniwersalnością, pozwalającą na skomponowanie tej biżuterii z wieloma wyrazistymi elementami codziennej garderoby.

Komisja podkreśliła, że cała piątka uczestników wykazała się niezwykłą pomysłowością i odwagą twórczą. Projekty, które wykonali artyści, wskazują kierunki rozwoju młodej sztuki. Oto prezentacja zwycięskiej pracy i pozostałych projektów, wyróżnionych w drugiej edycji konkursu Dremel Art:

Nagroda główna – biżuteria „Bionica” autorstwa Doroty Wietrzyk

Motywem przewodnim są opływowe, inspirowane naturą kształty, odlane i wyfrezowane w srebrze i przezroczystej pleksi. W skład zestawu Bionica wchodzi 9 pierścionków o futurystycznych liniach. Zróżnicowanie formy i doskonała kompozycja 3 kolorów: złota, bieli i czerni, daje możliwość stworzenia na dłoni dzieła sztuki.

Jak sama autorka zaznacza, Bionica to efekt inspiracji pochodzących z natury, dlatego pierścionki przypominają kształtem element kości lub cząsteczek piany oglądanych pod mikroskopem. Kolekcja ma wielki potencjał, ponieważ daje możliwość dowolnego łączenia elementów i tworzenia oryginalnych dodatków dla każdej kobiety.

Biżuteria "Bionica" autorstwa Doroty Wietrzyk
Biżuteria "Bionica" autorstwa Doroty Wietrzyk

W projekcie Bionica autorka z niezwykłą precyzją musiała kształtować otwory, dlatego zdecydowała się użyć narzędzia Dremel Stylus, które jest przeznaczone do skomplikowanych prac wymagających dużej dokładności. Autorka podkreśliła, że największą zaletą narzędzia jest lekkość i ergonomia.

Dorota Wietrzyk jest Studentką V roku Wydziału Tkaniny i Ubioru w Katedrze Projektowania biżuterii na ASP w Łodzi. Od dwóch lat czynnie uczestniczy w wystawach i konkursach, promując swoją twórczość. Wielka aktywność i pasja artystki procentuje licznymi nagrodami zdobywanymi w konkursach, m.in.

  • II miejsca w międzynarodowym konkursie na projekt biżuterii inspirowanej regionem Kampanii Gioiello Campano 2010,
  • I miejsca w konkursie na biżuterię z kapsli portalu sophisti.pl 2010 r.,
  • III miejsca za projekt broszki w konkursie organizowanym przez portal sophistifashion.pl w 2010 r.
  • III nagrody w konkursie na projekt biżuterii z bursztynem ELEKTRONOS 2009.

Wyróżnienie – „Kontrast”, płaskorzeźba autorstwa Tomasza Bieleckiego

Jest to zestawienie bazujące na kontraście materiału, formy i idei. Surowość i ostrość bryły kontrastuje z miękkością i delikatnością wyrzeźbionej twarzy kobiecej. Stosując kontrast autor uzyskał efekt korelacji ciężkiej stalowej konstrukcji i lekkości wyłaniającego się zeń wnętrza. Projekt ten łączy w sobie abstrakcję z realizmem, zdestruowaną powierzchnię materiału ze szlachetnym wnętrzem wyrzeźbionej twarzy.

Autor pracy zwrócił uwagę na możliwość płynnej zmiany prędkości obrotów i prostą obsługę używanego narzędzia - Dremel 4000.

"Kontrast", płaskorzeźba autorstwa Tomasza Bieleckiego

Wyróżnienie –  „Baśniowe Lustro”, praca autorstwa Sabiny Świątkowskiej

"Baśniowe Lustro", praca autorstwa Sabiny ŚwiątkowskiejW projekcie tym autorka czerpała ze świata baśni, kojarzącego się z bogactwem i kolorem złota. Podstawę stanowiło wiekowe lustro z drewnianą ramą, które autorka odrestaurowała. Bogate części zdobień, wykonane z tektury i gipsu, doskonale współgrają z pokaźną taflą lustra. Kształt i wzornictwo nadaje pomieszczeniu magicznego charakteru, a pokrycie konstrukcji złotym sprayem nadało całości wrażenie antycznej ozdoby.

Podczas realizacji projektu autorka używała narzędzia Dremel 4000, które dzięki zastosowaniu szlifierskiej końcówki z papierem ściernym umożliwiło jej precyzyjne wygładzenie powierzchni, także w trudno dostępnych miejscach.

Wyróżnienie – „Akt kobiecy”, rzeźba w drewnie autorstwa Tomiła Tusza

"Akt kobiecy", rzeźba w drewnie autorstwa Tomiła TuszaPostać nagiej kobiety siedzącej na podeście. Jest to klasyczny motyw ukazany we współczesnej odsłonie. Kobieta kuli się, zasłaniając swoje ciało, jej głowa chowa się w ramionach. Postać ta jest symbolem piękna, zmysłowości, ale również delikatności i nieśmiałości. Rzeźba została wykonana z jednego kawałka drewna dębowego.

W swojej pracy autor zastosował narzędzie Dremel 4000, które umożliwiło mu  wykonanie elementów wymagających wytrzymałości i mocy sprzętu (wiercenie), a także dopracowanie misternych szczegółów figury.

 

aktualizacja: 2011-01-04

Zdaniem naszych Czytelników

chciałabym kupić pierśionki bionica, sąśliczne - ale gdzie?.

Gość madzia

02 Mar 2011, 05:08

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zestawienie 23 modeli agregatów prądotwórczych

Niezapowiedziane przerwy w dostawach prądu zdarzają się co najmniej kilka razy w roku i często występują w najmniej odpowiednim momencie. Jeśli nie chcemy być niemile zaskakiwani przez zakład energetyczny, warto zaopatrzyć się w alternatywne źródło zasilania w postaci agregatu prądotwórczego. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę, wybierając generator do domu jednorodzinnego.

YT-82230 szlifierka oscylacyjna YATO 260W
YT-82230 szlifierka oscylacyjna YATO 260W Nowością w ofercie firmy TOYA jest wysokiej jakości ergonomiczna szlifierka oscylacyjna o mocy 260 W. Mocny silnik umożliwia szybką pracę. ...
Linia profesjonalnych elektronarzędzi YATO
Linia profesjonalnych elektronarzędzi YATO Lekka i mocna młotowiertarka SDS PLUS YT-82120 sprawdza się w pracach wymagających szybkich postępów: przy wierceniu udarowym w betonie, ...
Mistrzowskie jesienne pilarki Husqvarna na wagę złota
Mistrzowskie jesienne pilarki Husqvarna na wagę złota Polska złota jesień przyniosła firmie Husqvarna cztery złote medale podczas Mistrzostw Świata Drwali (WLC), które odbyły się 8-11 września ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x