Budujemy Dom
Wokół domu / Narzędzia ogrodnicze / Aktualności

Młoda sztuka w ujęciu Dremel Art 2010

Tegoroczny konkurs Dremel Art jest okazją do przyjrzenia się twórczości młodych polskich autorów. Druga edycja konkursu skierowana do studentów Akademii Sztuk Pięknych, zaowocowała trzema wyróżnieniami i nagrodą główną, która trafiła w ręce Doroty Wietrzyk za nowatorski projekt pierścionków "BIONICA". Wszystkie wyróżnione projekty cechują się oryginalnością i są efektem zróżnicowanych inspiracji artystów.

W ślad za zeszłorocznym zwycięzcą konkursu Dremel Art – Marcinem Nowakiem, ruszyli kolejni młodzi artyści, których inwencja twórcza może w przyszłości wyznaczać nowe trendy w sztuce i designie. Konkurs trwający od października do końca grudnia skierowany był do studentów Akademii Sztuk Pięknych. Dla artystów była to wyjątkowa okazja zaprezentowania swoich projektów i zdobycia precyzyjnych narzędzi firmy Dremel. Spośród zgłoszonych propozycji, Komisja wybrała czterech uczestników, którzy dostali szansę wykonania swoich projektów w kolejnym etapie.

Uczestnicy drugiego etapu dostali do wypróbowania wybrany przez siebie sprzęt. W tej fazie wykonywania projektów wszyscy wykazali się pomysłowością i pasją. Wyróżnione prace: rzeźba, lustro i płaskorzeźba, uderzają oryginalnością i dopracowaniem detalu, jednak zwycięzcą konkursu i zdobywcą nagrody głównej – wielofunkcyjnego narzędzia Fortiflex firmy Dremel – została Dorota Wietrzyk. Projekt pierścionków „BIONICA” zachwycił Komisję inspiracją pochodzącą z natury, pomysłowością wykonania oraz uniwersalnością, pozwalającą na skomponowanie tej biżuterii z wieloma wyrazistymi elementami codziennej garderoby.

Komisja podkreśliła, że cała piątka uczestników wykazała się niezwykłą pomysłowością i odwagą twórczą. Projekty, które wykonali artyści, wskazują kierunki rozwoju młodej sztuki. Oto prezentacja zwycięskiej pracy i pozostałych projektów, wyróżnionych w drugiej edycji konkursu Dremel Art:

Nagroda główna – biżuteria „Bionica” autorstwa Doroty Wietrzyk

Motywem przewodnim są opływowe, inspirowane naturą kształty, odlane i wyfrezowane w srebrze i przezroczystej pleksi. W skład zestawu Bionica wchodzi 9 pierścionków o futurystycznych liniach. Zróżnicowanie formy i doskonała kompozycja 3 kolorów: złota, bieli i czerni, daje możliwość stworzenia na dłoni dzieła sztuki.

Jak sama autorka zaznacza, Bionica to efekt inspiracji pochodzących z natury, dlatego pierścionki przypominają kształtem element kości lub cząsteczek piany oglądanych pod mikroskopem. Kolekcja ma wielki potencjał, ponieważ daje możliwość dowolnego łączenia elementów i tworzenia oryginalnych dodatków dla każdej kobiety.

Biżuteria "Bionica" autorstwa Doroty Wietrzyk
Biżuteria "Bionica" autorstwa Doroty Wietrzyk

W projekcie Bionica autorka z niezwykłą precyzją musiała kształtować otwory, dlatego zdecydowała się użyć narzędzia Dremel Stylus, które jest przeznaczone do skomplikowanych prac wymagających dużej dokładności. Autorka podkreśliła, że największą zaletą narzędzia jest lekkość i ergonomia.

Dorota Wietrzyk jest Studentką V roku Wydziału Tkaniny i Ubioru w Katedrze Projektowania biżuterii na ASP w Łodzi. Od dwóch lat czynnie uczestniczy w wystawach i konkursach, promując swoją twórczość. Wielka aktywność i pasja artystki procentuje licznymi nagrodami zdobywanymi w konkursach, m.in.

  • II miejsca w międzynarodowym konkursie na projekt biżuterii inspirowanej regionem Kampanii Gioiello Campano 2010,
  • I miejsca w konkursie na biżuterię z kapsli portalu sophisti.pl 2010 r.,
  • III miejsca za projekt broszki w konkursie organizowanym przez portal sophistifashion.pl w 2010 r.
  • III nagrody w konkursie na projekt biżuterii z bursztynem ELEKTRONOS 2009.

Wyróżnienie – „Kontrast”, płaskorzeźba autorstwa Tomasza Bieleckiego

Jest to zestawienie bazujące na kontraście materiału, formy i idei. Surowość i ostrość bryły kontrastuje z miękkością i delikatnością wyrzeźbionej twarzy kobiecej. Stosując kontrast autor uzyskał efekt korelacji ciężkiej stalowej konstrukcji i lekkości wyłaniającego się zeń wnętrza. Projekt ten łączy w sobie abstrakcję z realizmem, zdestruowaną powierzchnię materiału ze szlachetnym wnętrzem wyrzeźbionej twarzy.

Autor pracy zwrócił uwagę na możliwość płynnej zmiany prędkości obrotów i prostą obsługę używanego narzędzia - Dremel 4000.

"Kontrast", płaskorzeźba autorstwa Tomasza Bieleckiego

Wyróżnienie –  „Baśniowe Lustro”, praca autorstwa Sabiny Świątkowskiej

"Baśniowe Lustro", praca autorstwa Sabiny ŚwiątkowskiejW projekcie tym autorka czerpała ze świata baśni, kojarzącego się z bogactwem i kolorem złota. Podstawę stanowiło wiekowe lustro z drewnianą ramą, które autorka odrestaurowała. Bogate części zdobień, wykonane z tektury i gipsu, doskonale współgrają z pokaźną taflą lustra. Kształt i wzornictwo nadaje pomieszczeniu magicznego charakteru, a pokrycie konstrukcji złotym sprayem nadało całości wrażenie antycznej ozdoby.

Podczas realizacji projektu autorka używała narzędzia Dremel 4000, które dzięki zastosowaniu szlifierskiej końcówki z papierem ściernym umożliwiło jej precyzyjne wygładzenie powierzchni, także w trudno dostępnych miejscach.

Wyróżnienie – „Akt kobiecy”, rzeźba w drewnie autorstwa Tomiła Tusza

"Akt kobiecy", rzeźba w drewnie autorstwa Tomiła TuszaPostać nagiej kobiety siedzącej na podeście. Jest to klasyczny motyw ukazany we współczesnej odsłonie. Kobieta kuli się, zasłaniając swoje ciało, jej głowa chowa się w ramionach. Postać ta jest symbolem piękna, zmysłowości, ale również delikatności i nieśmiałości. Rzeźba została wykonana z jednego kawałka drewna dębowego.

W swojej pracy autor zastosował narzędzie Dremel 4000, które umożliwiło mu  wykonanie elementów wymagających wytrzymałości i mocy sprzętu (wiercenie), a także dopracowanie misternych szczegółów figury.

 

aktualizacja: 2011-01-04

Zdaniem naszych Czytelników

chciałabym kupić pierśionki bionica, sąśliczne - ale gdzie?.

Gość madzia

02 Mar 2011, 05:08

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Nowość Makita: akumulatorowy sekator 2 x 18 V
Nowość Makita: akumulatorowy sekator 2 x 18 V Firma MAKITA oferuje narzędzia o tradycyjnie wysokiej jakości. Cechy wspólne całego asortymentu sekatorów to dobre wyważenie urządzenia, ...
Szlifierka kątowa YT-82100
Szlifierka kątowa YT-82100 Nowa, mocna szlifierka kątowa z rodziny elektronarzędzi YATO przeznaczona jest do cięcia i szlifowanie metalu oraz materiałów mineralnych.
Husqvarna nadal wspiera fundację onkologiczną Alivia - przekaż jej 1% podatku
Husqvarna nadal wspiera fundację onkologiczną Alivia - przekaż jej 1% podatku Firma Husqvarna aktywnie współpracuje i wspiera podopiecznych Fundacji Onkologicznej Alivia. W ramach kampanii "Przekaż swój 1% podatku na ...

Zestawienie 23 modeli agregatów prądotwórczych

Niezapowiedziane przerwy w dostawach prądu zdarzają się co najmniej kilka razy w roku i często występują w najmniej odpowiednim momencie. Jeśli nie chcemy być niemile zaskakiwani przez zakład energetyczny, warto zaopatrzyć się w alternatywne źródło zasilania w postaci agregatu prądotwórczego. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę, wybierając generator do domu jednorodzinnego.

topowe produkty

Makita: narzędzia akumulatorowe 2 x 18 V!

Nowość w ofercie firmy MAKITA. Niedostępne u konkurencji narzędzia akumulatorowe 2 x 18 V! Innowacyjne rozwiązanie gwarantujące taką samą moc znamionową jak w przypadku akumulatorów 36 V oraz dłuższy czas pracy.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x