Budujemy Dom
Wokół domu / Narzędzia ogrodnicze / Artykuły

Traktorek ogrodowy najlepiej oszczędza czas i siły

Ogród wymaga koszenia, nawożenia, cięcia gałęzi. Trawnik jest na tyle duży, że zdecydowałem się na traktorek, koszenie kosiarką spalinową zabierało strasznie dużo czasu i wysiłku - mówi Rafał, Członek Klubu Budujących Dom, który ogród użytkuje 3 lata.

Traktorek ogrodowy najlepiej oszczędza czas i siły

Ogród: powierzchnia 2000 m2; w tym trawnik – 1200 m2.

Narzędzia spalinowe: traktorek z koszem i manualną skrzynią biegów (moc 13 KM, pole koszenia 105 cm), kosiarka (moc 3 kW, napęd na tylne koła, średnica cięcia 55 cm), kosa z żyłką, pilarka łańcuchowa.

Narzędzia elektryczne: kosiarka o mocy 1300 W, 94 dB.

Narzędzia ręczne: siekiery, łopaty, grabie, sekatory, siewnik na kółkach, opryskiwacz ciśnieniowy (9 l), wał do trawnika, wąż i bęben na wąż.

Decyzja: ogród wymaga koszenia, nawożenia, cięcia gałęzi. Trawnik jest na tyle duży, że zdecydowałem się na traktorek, koszenie kosiarką spalinową zabierało strasznie dużo czasu i wysiłku. Ponadto jesienią jest tu dużo liści, więc też można je jednocześnie zbierać. Traktorek wybierałem pod kątem wydajności i ceny. Chciałem trochę mocniejszy, żeby można było kosić wyższą trawę. Wybierając ręczne kosiarki, kierowałem się marką, nie chciałem tanich marketowych, bo chcę, żeby mi długo i komfortowo służyły. Istotne były napęd, średnica koszenia, regulacja wysokości koszenia i solidność.

Kosiarki, spalinowa i elektryczna, dojeżdżają w miejsca niedostępne dla traktorka.
Kosiarki, spalinowa i elektryczna, dojeżdżają w miejsca niedostępne dla traktorka.

Traktorek ogrodowy - rady i przestrogi:

Traktorek pracuje super i ze wszystkich narzędzi najlepiej oszczędza czas i siły. Ogranicza grabienie liści. Kiedy kosiłem kosiarką spalinową, jesienią co chwilę musiałem opróżniać mały kosz. Maszyna ma szerokie pole koszenia i pojemny kosz, który obsługuje długa, wygodna dźwignia. Wolałbym mieć model z przekładnią hydrostatyczną, a nie manualną, ale taki ciągniczek był o kilka tysięcy droższy. Ten model też daje radę.

Sam wymieniam w nim co roku olej, paski klinowe, ostrzę nóż. To są proste operacje, opisane w instrukcji. Trzeba mieć tylko klucze, dwie prawe ręce i… to wszystko! Radzę zaopatrzyć się na zapas w pasek napędu noży – nowy przyda się po dwóch latach. Podczas pracy zawsze zakładam ochraniacze na uszy, bo kiedy jeździ się godzinę w szumie silnika, to głowa może rozboleć.

Nie zamierzam doposażyć traktorka w pług, w zimie wolę odśnieżać ręcznie, dla zdrowia. Na zimę traktorek wywożę do magazynu przy mojej firmie, a do garażu wprowadzam samochody. Chociaż pnie drzew i rabaty obudowałem betonowymi opaskami, to na zadrzewionej działce nie uniknie się dokaszania pchaną kosiarką. Mam do tego dwie, spalinową i elektryczną, oraz kosę mechaniczną. Spalinową kosiarkę dobrałem świetnie. Tnie szeroko. Elektrycznego maleństwa używam do okiełznania trawy między krzewami trzmieliny, którą posadziłem w lasku. Ta kosiarka przyjechała z poprzedniego małego ogrodu przy segmencie.

Kosa jest przydatna do podkaszania trawy wokół drzew. Pilarka natomiast – do podkrzesywania pni sosen i cięcia gałęzi. Nawożę trawnik 2 razy w sezonie, a żeby zrobić to równiutko, potrzebny był siewnik.

Taczka, siewnik na kółkach, siekiery.
Taczka, siewnik na kółkach, siekiery.

Traktorek ogrodowy - koszty:

  • traktorek 7000 zł, 
  • kosiarka spalinowa 1500 zł, 
  • kosiarka elektryczna 300 zł, 
  • podkaszarka z pasem 980 zł.
Wodę do podlewania wężem ogrodowym czerpie się z kranu w garażu. Kiedy wąż jest nieużywany, przechowuje się go na bębnie.
Wodę do podlewania wężem ogrodowym czerpie się z kranu w garażu. Kiedy wąż jest nieużywany, przechowuje się go na bębnie.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2016-09-27

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Kosiarka spalinowa i podkaszarka użytkowane przez kobietę

Kosiarka spalinowa zdaje egzamin, bo rzeczywiście jest bardzo praktyczna, zwrotna, nieciężka, po prostu – zgrabna w pracy. Kobieta spokojnie sobie daje z nią radę. Ciężkim i niewygodnym dla kobiety narzędziem jest podkaszarka, chociaż wisi na pasku... - mówi Kasia, Czytelniczka Budujemy Dom, która ogród użytkuje 4 lata.

YT-82230 szlifierka oscylacyjna YATO 260W
YT-82230 szlifierka oscylacyjna YATO 260W Nowością w ofercie firmy TOYA jest wysokiej jakości ergonomiczna szlifierka oscylacyjna o mocy 260 W. Mocny silnik umożliwia szybką pracę. ...
Linia profesjonalnych elektronarzędzi YATO
Linia profesjonalnych elektronarzędzi YATO Lekka i mocna młotowiertarka SDS PLUS YT-82120 sprawdza się w pracach wymagających szybkich postępów: przy wierceniu udarowym w betonie, ...
Mistrzowskie jesienne pilarki Husqvarna na wagę złota
Mistrzowskie jesienne pilarki Husqvarna na wagę złota Polska złota jesień przyniosła firmie Husqvarna cztery złote medale podczas Mistrzostw Świata Drwali (WLC), które odbyły się 8-11 września ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x