Budujemy Dom
Wokół domu / Narzędzia ogrodnicze / Artykuły

Kosiarka spalinowa bezpieczniejsza i wygodniejsza od elektrycznej

Zaraz po budowie domu, na działce wszędzie była trawa i do koszenia kupiłem kosiarkę spalinową. Ze względów bezpieczeństwa wolałem spalinówkę, bo przerzucanie kabla elektrycznego to niewygoda i zagrożenie - mówi Darek, który wraz z Magdaleną są Członkami Klubu Budujących Dom, ogród użytkują 6 lat.

Kosiarka spalinowa bezpieczniejsza i wygodniejsza od elektrycznej

Ogród: powierzchnia 950 m2; w tym trawnik – na początku 730 m2, a obecnie 295 m.

Narzędzia spalinowe: kosiarka – ze stalowym korpusem, o mocy 2,4 kW z napędem na tylne koła i polem cięcia 46 cm, bocznym lub tylnym wyrzutem trawy do kosza. Podkaszarka o mocy 2,7 kW.

Narzędzia elektryczne: myjka ciśnieniowa.

Narzędzia ręczne: łopaty, grabie, sekatory, siewnik na kółkach, opryskiwacz ciśnieniowy ręczny i plecakowy (15 l), szufle do odśnieżania.

Komplet narzędzi do grabienia, spulchniania, kopania zawieszono na specjalnym wieszaku.
Komplet narzędzi do grabienia, spulchniania, kopania zawieszono na specjalnym wieszaku.

Decyzja: Darek – zaraz po budowie domu, na działce wszędzie była trawa i do koszenia kupiłem kosiarkę spalinową. Ze względów bezpieczeństwa wolałem spalinówkę, bo przerzucanie kabla elektrycznego to niewygoda i zagrożenie. Takie kosiarki mają szersze pole koszenia, więc szybciej się nimi pracuje. W modelu, który wybrałem, jest nóż o dł. 45 cm. Maszyna sama jedzie, bo ma napęd i nie trzeba jej pchać, tylko odpowiednio kierować. Jestem z niej zadowolony.

Teren jest otoczony nieużytkami, dlatego potrzebowałem dodatkowo podkaszarki do wycinania traw i chwastów w szerokim pasie wokół ogrodzenia. Ten przyrząd wymaga ode mnie trochę siły, ale sprawdza się.

Inne narzędzia, takie jak siewnik do nawożenia i opryskiwacze ręczne do oprysków na chwasty, też dotyczą pielęgnacji trawnika. Z czasem zacznę wypożyczać wertykulator i aerator. Używa się ich raz, góra dwa razy w roku. Narzędzia kupuję w miarę, jak pojawiają się potrzeby.

Dopiero w zeszłym roku zleciliśmy z żoną założenie ogrodu, więc domek ogrodnika coraz bardziej się zapełnia sprzętem. Do utrzymania porządku na nawierzchniach ścieżek i podjazdu zaopatrzyłem się w myjkę ciśnieniową i dwie szufle do odśnieżania. Jesienią kupię odkurzacz lub dmuchawę do liści.

Narzędzia ogrodnicze przechowuje się w domu ogrodnika
Narzędzia ogrodnicze przechowuje się w domu ogrodnika

Narzędzia ogrodnicze - rady i przestrogi:

Magdalena: choć mam zestaw sekatorów i nożyc do cięcia, zamierzam do formowania roślin zatrudniać profesjonalistów. Nie mam na razie takiej wiedzy, żeby robić to sama. Aby spożytkować nareszcie skoszoną trawę, planuję kompostownik. Przygotowaliśmy już na niego przestrzeń, przy kojcu dla psa.

O narzędzia ogrodnicze trzeba odpowiednio dbać i przechowywać, więc postawiliśmy domek ogrodnika. Pies ma tam ciepłą budę, a narzędzia – suche miejsce. Na zewnątrz pod dachem urządziliśmy przewiewną drewutnię na drewno do kominka.

Narzędzia ogrodnicze - koszty:

 • kosiarka 1800 zł, 
 • podkaszarka 300 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2016-09-27

Zdaniem naszych Czytelników

w tej promocji jest tylko jedna kosiarka warta uwagi ale zawsze coś. jestem być może wybredny...

Gość uwe

17 Cze 2016, 14:13

w tej promocji jest tylko jedna kosiarka warta uwagi ale zawsze coś. jestem być może wybredny...

Gość uwe

17 Cze 2016, 14:12

własnie jestem w trakcie wybierania i chyba dojdzie do zakupu na promocji w media expert, bo mają ogrodową i w sumie kika niezłych modeli.

Gość ziumu

14 Cze 2016, 12:16

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Dyski tarnikowe - nowość w ofercie YATO
Dyski tarnikowe - nowość w ofercie YATO Szlifowanie, frezowanie, cięcie, bruzdowanie – to wszystko potrafią nowe dyski tarnikowe YATO do szlifierek kątowych. Powstały z hartowanej ...
Nowe poziomice YATO
Nowe poziomice YATO W ofercie marki YATO pojawiły się trzy nowe rodzaje poziomic.
Firma fischerpolska uruchomiła nowy portal poradnikowy
Firma fischerpolska uruchomiła nowy portal poradnikowy Producent systemów zamocowań w ramach kampanii "Gwarancja bezpieczeństwa" stworzył platformę poradnikową. Strona bezpiecznyfischer.pl ma ...

Traktorek ogrodowy najlepiej oszczędza czas i siły

Ogród wymaga koszenia, nawożenia, cięcia gałęzi. Trawnik jest na tyle duży, że zdecydowałem się na traktorek, koszenie kosiarką spalinową zabierało strasznie dużo czasu i wysiłku - mówi Rafał, Członek Klubu Budujących Dom, który ogród użytkuje 3 lata.

topowe produkty

Makita: narzędzia akumulatorowe 2 x 18 V!

Nowość w ofercie firmy MAKITA. Niedostępne u konkurencji narzędzia akumulatorowe 2 x 18 V! Innowacyjne rozwiązanie gwarantujące taką samą moc znamionową jak w przypadku akumulatorów 36 V oraz dłuższy czas pracy.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze