Budujemy Dom
Wokół domu / Narzędzia ogrodnicze / Artykuły

Kosiarka spalinowa i opryskiwacz plecakowy niezawodne od lat!

Od zawsze kupowałem do trawnika mocne kosiarki spalinowe, ale dopiero ostatnia ma korpus z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Poprzednie były ze stali i ważyły o wiele więcej. To niekorzystnie odbijało się na ich zwrotności i praca nimi na tak dużym trawniku z licznymi zakolami była dość ciężka nawet z napędem. Porysowana stal z czasem rdzewiała... - mówi Leszek, Czytelnik Budujemy Dom, który ogród użytkuje 35 lat.

Kosiarka spalinowa i opryskiwacz plecakowy niezawodne od lat!

Ogród: powierzchnia 2800 m2; w tym trawnik – 600 m2.

Narzędzia spalinowe: kosiarka z napędem na koła i polem cięcia 43 cm, podkaszarka, odkurzacz do liści, opryskiwacz plecakowy, pilarka łańcuchowa.

Narzędzia elektryczne: nożyce do żywopłotów, akumulatorowy sekator, rozdrabniacz do gałęzi, wertykulator i aerator, myjka ciśnieniowa.

Narzędzia ręczne: łopaty, grabie, sekatory, siewnik na kółkach, opryskiwacz ciśnieniowy, taczki, łopaty do odśnieżania, wąż na bębnie.

Decyzja: ogród mam różnorodny i do jego pielęgnacji potrzebuję bogatego kompletu narzędzi. Nie to, żebym z nimi przesadzał, bo nie jestem gadżeciarzem. Są to, po prostu, niezbędne narzędzia do obsługi trawnika, żywopłotów, starodrzewu, rabat ozdobnych. Gromadzę je od kilkudziesięciu lat, ale chętnie wymieniam na nowocześniejsze. Nawet łopaty i grabie są teraz lekkie i ergonomicznie profilowane, a przez to bardzo wygodne.

Kupując nowy sprzęt, kładę nacisk na poręczność, solidność i trwałość. Narzędzia najczęściej używane są spalinowe, bo nie ma się po co męczyć z kablem elektrycznym. Elektrycznie tnę tylko żywopłoty, rozdrabniam gałęzie, wertykuluję trawnik. Z myślą o tych zadaniach wybrałem dobrej jakości, nieplączące się, przewody elektryczne.

Elektryczne nożyce z ostrzem o dł. 42 cm świetnie tną żywopłot z żywotników.
Elektryczne nożyce z ostrzem o dł. 42 cm świetnie tną żywopłot z żywotników.

Kosiarka spalinowa i opryskiwacz plecakowy - rady i przestrogi:

 • Lekka zwrotna kosiarka z napędem mogłaby tylko mieć większą, niż 43 cm, szerokość koszenia.
  Lekka zwrotna kosiarka z napędem mogłaby tylko mieć większą, niż 43 cm, szerokość koszenia.
  Od zawsze kupowałem do trawnika mocne kosiarki spalinowe, ale dopiero ostatnia ma korpus z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Poprzednie były ze stali i ważyły o wiele więcej. To niekorzystnie odbijało się na ich zwrotności i praca nimi na tak dużym trawniku z licznymi zakolami była dość ciężka nawet z napędem. Porysowana stal z czasem rdzewiała.

  Przy korpusie z laminatu tego nie ma. Można go szybko umyć myjką ciśnieniową. Ostatnia kosiarka od ośmiu lat działa niezawodnie. Łatwo w niej wymienia się olej. Przed sezonem koszenia zdejmuję nóż do zaostrzenia. Po ostrzeniu wyważam go. Wszystko trwa 30–40 minut.

  Kosiarka od tego producenta godna jest polecenia, ale wybierając nową, postaram się o jeszcze szersze pole koszenia. Moja kosi na szerokość 43 cm i muszę się trochę nachodzić. Kolejna udana maszyna spalinowa to opryskiwacz plecakowy. Ma już z okładem 15 lat, a jest bezawaryjny. Daje szeroką mgłę na wysokość 7 m. Trzeba tylko stosować dobrą mieszankę paliwową, od czasu do czasu przeczyścić gaźnik, na zimę spuścić paliwo.

  Obecnie, wskutek zużycia, mam problem jedynie z wypinaniem się pasków. Pewnie się już wyciągnęły, więc muszę uważnie operować plecakiem, szczególnie gdy jest pełny i ciężki.

 • Elektryczne nożyce do żywopłotów są u mnie niezbędne. Fantastycznie tnie się nimi np. tuje. Są lekkie i poręczne, a komfortowe manewrowanie ułatwia ostrze o dł. 42 cm. Przy cięciu muszę jednak uważać na kabel elektryczny. To trudne, gdy pracuję na drabinie! Najmniej udanym wyborem okazał się rozdrabniacz, bo tnie tylko cienkie gałązki i nawet przy takich odpadach często się zapycha i staje. Przy dużej ilości materiału jest to denerwująca zabawa.

  Ta maszyna nadaje się na małe działki, dla hobbystów. Gałęzie o większej średnicy tnę piłą spalinową. To z kolei był świetny wybór. Pilarka jest lekka i poręczna. Mam ją kilka lat i jeszcze nie potrzebowała ostrzenia łańcucha. Słaba strona myjki ciśnieniowej to plastikowe węże.

Kosiarka spalinowa i opryskiwacz plecakowy - koszty:

 • kosiarka 2000 zł, 
 • opryskiwacz plecakowy 1800 zł, 
 • elektryczne nożyce do żywopłotu 300 zł, 
 • pilarka 500 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2016-09-27

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Dyski tarnikowe - nowość w ofercie YATO
Dyski tarnikowe - nowość w ofercie YATO Szlifowanie, frezowanie, cięcie, bruzdowanie – to wszystko potrafią nowe dyski tarnikowe YATO do szlifierek kątowych. Powstały z hartowanej ...
Nowe poziomice YATO
Nowe poziomice YATO W ofercie marki YATO pojawiły się trzy nowe rodzaje poziomic.
Firma fischerpolska uruchomiła nowy portal poradnikowy
Firma fischerpolska uruchomiła nowy portal poradnikowy Producent systemów zamocowań w ramach kampanii "Gwarancja bezpieczeństwa" stworzył platformę poradnikową. Strona bezpiecznyfischer.pl ma ...

Kosiarka spalinowa bezpieczniejsza i wygodniejsza od elektrycznej

Zaraz po budowie domu, na działce wszędzie była trawa i do koszenia kupiłem kosiarkę spalinową. Ze względów bezpieczeństwa wolałem spalinówkę, bo przerzucanie kabla elektrycznego to niewygoda i zagrożenie - mówi Darek, który wraz z Magdaleną są Członkami Klubu Budujących Dom, ogród użytkują 6 lat.

topowe produkty

Makita: narzędzia akumulatorowe 2 x 18 V!

Nowość w ofercie firmy MAKITA. Niedostępne u konkurencji narzędzia akumulatorowe 2 x 18 V! Innowacyjne rozwiązanie gwarantujące taką samą moc znamionową jak w przypadku akumulatorów 36 V oraz dłuższy czas pracy.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze