Budujemy Dom
Wokół domu / Narzędzia ogrodnicze / Artykuły

Piła łańcuchowa

Piła łańcuchowa to wspaniałe męskie narzędzie. Za jej pomocą można wykonać mnóstwo prac wokół domu czy w ogrodzie. A dla posiadacza kominka, któremu przydaje się każda ilość pociętego drzewa, taka piła to naprawdę ogromne ułatwienie.
Tagi: piły

Każda piła łańcuchowa składa się z następujących podstawowych elementów: silnik, łańcuch tnący, hamulec bezpieczeństwa, zbiornik oleju oraz uchwyt, za który to wszystko trzymamy.

Silnik napędzający urządzenie umieszczony jest w trwałej, kolorowej obudowie. Obudowa ma dwa uchwyty na ręce oraz osłonę z wyłącznikiem bezpieczeństwa. Gdy łańcuch pociągnie piłę w niekontrolowany sposób w stronę piłowanego drzewa, osłona odchyla się i wyłącza napęd.

Piła łańcuchowa
Z przodu obudowy jest prowadnica. Na jej umieszczony jest tryb gwiazdkowy zazębiający się z łańcuchem. Po prowadnicy suwa się łańcuch z prędkością nawet do 10 metrów na sekundę. Pętla łańcucha ze specjalnymi hartowanymi ostrzami przecina drewno z łatwością.

Piły łańcuchowe mają różne długości prowadnic. Zaczynają się od 35 centymetrów, a mogą mieć i pół metra długości. Od tego zależy, jakiej średnicy pnie będziemy mogli przecinać. Innym istotnym parametrem jest moc silnika.

Produkowane są piły elektryczne i spalinowe. Wytwarzaniem pił łańcuchowych, spalinowych i elektrycznych trudni się wiele firm. Między innymi są to Asgatec, Bosch, Einhell, Makita, Stihl czy Husqvarna.

Piła elektryczna

Ta jest cicha i wygodna, ma jednak swoje wady. Jeśli chcemy posługiwać się piłą elektryczną, uświadomić sobie trzeba, że musimy mieć dostęp do gniazdka elektrycznego 230 V i że piła łańcuchowa będzie za sobą ciągnąć trochę kłopotliwy kabel elektryczny. Na nim tworzą się supły, które trzeba pracowicie rozplątywać.

Piła spalinowa

Jest o wiele bardziej hałaśliwa i wydziela trujące spaliny. Zwykle dużymi piłami spalinowymi posługują się profesjonaliści w głębokim lesie. Zakres mocy pilarek rozciąga się od 1,3 kW do 6,4 kW (1,8 KM do 8,7 KM). Oczywiście my też możemy używać pił spalinowych w rozległym ogrodzie, jeśli mamy tolerancyjnych na hałas są- siadów.

Regulacja łańcucha

W obu rodzajach pił musimy zadbać o prawidłowe naciągnięcie łańcucha. Poprawnie napięty łańcuch nie zwisa u dołu prowadnicy, ale daje się przesuwać bez wysiłku po górnej części. Taką próbę wykonujmy w rękawicach ochronnych, bo łańcuch jest naprawdę ostry i łatwo się skaleczyć. Zwykle napinanie łańcucha wykonuje się za pomocą śrubokręta i specjalnego klucza.

Obracając wkrętakiem odpowiednią śrubę regulacyjną, przesuwamy koło zębate, na którym pracuje łańcuch. Gdy koło zębate odsuwamy od początku prowadnicy łańcuch naciąga się, likwidując zbędny luz. Podczas pracy łańcuch bardzo się rozgrzewa i wydłuża, co może skończyć się spadnięciem z prowadnicy. W trakcie pracy trzeba co jakiś czas sprawdzać jego napięcie i regulować.

Gdy pracujemy na mrozie, a mamy przerwać pracę na czas wystarczający na całkowite ostygnięcie i tym samym skrócenie się łańcucha, pamiętajmy, by go poluzować. Unikniemy wtedy możliwego zerwania łańcucha i uszkodzenia piły. W handlu są też piły oznaczone skrótem SDS, które nie wymagają żadnych narzędzi do napinania łańcucha.

Smarowanie łańcucha

Łańcuch powinien być przez cały czas pracy smarowany. W obudowie piły umieszczony jest zbiornik na specjalny olej do pił. Musimy pamiętać, by uzupełniać ten olej w miarę jego ubywania. Na zbiorniku umieszczono kreski oznaczające minimalny i maksymalny jego poziom.

Piła łańcuchowa
Bezpieczeństwo pracy

Piłę musimy trzymać podczas pracy dwoma rękami najlepiej w rękawicach. Pracę należy najpierw przemyśleć i tak prowadzić piłę, by uniknąć zakleszczenia się prowadnicy w razie ciętego drzewa. To bardzo kłopotliwa sytuacja. Należy unikać też cięcia wierzchem prowadnicy, a także niekontrolowanego dotknięcia drzewa górną kwadrą wierzchołka prowadnicy. Może wtedy nastąpić groźne odrzucenie piły w stronę głowy piłującego.

Radzę wkładać kask, mimo że piła łańcuchowa nie jest dla mięczaków. Gdybyśmy chcieli ścinać suche drzewa w naszym sadzie, należy przejść specjalne szkolenie. Przewracające się w sposób niekontrolowany, mogłyby przygnieść nas lub pobliskie przedmioty.

Hamulec bezpieczeństwa

Piła łańcuchowa oprócz wyłącznika ma też specjalny hamulec bezpieczeństwa zatrzymujący błyskawicznie łańcuch. Ta „błyskawiczność” jest umowna, bo może trwać i jedną sekundę, co jest bardzo długim czasem w takich wypadkach. Konieczne jest użycie rękawic i okularów podczas pracy.

Okulary ochronią oczy przed sypiącymi się wokół i w górę trocinami. Instrukcje bezpieczeństwa zalecają także użycia osłon na uszy. Taką osłonę zwykle w kolorze czerwonym można kupić w sklepie z narzędziami za niecałe 5 złotych.

Praca piłą a zwierzęta domowe

Dla bezpieczeństwa podczas pracy piłą należy przywiązać gdzieś dalej ciekawskiego psa. Wilczury, na przykład, bardzo lubią nosić świeżo odcinane polana kominkowe i gryźć je lub podrzucać. Ciekawski kundel może też chcieć spróbować nosem, jak ślicznie pachnie olejem rozgrzany łańcuch. Jeśli chcemy dalej mieć w całości swoje ulubione zwierze, zadbajmy, by się nie kręciło w pobliżu naszego domowego tartaku.

Popisy mistrza cięcia

Gdy zdobędziemy trochę praktyki, będziemy mogli sobie bez kłopotu wyciąć z dużego pnia wygodne krzesełko na czterech równych nogach, by odpocząć po trudach cięcia. Na fotografii widoczny jest także, nikomu niepotrzebny, drewniany łańcuch wycięty z jednego kawałka drewna, przez mistrza piły spalinowej.

W sklepie jest ogromny wybór niedrogich pił, obu rodzajów. Naprawdę piłowy zawrót głowy.

Artykuł pochodzi z miesięcznika Młody Technik

aktualizacja: 2008-06-26

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat Oj, chyba ktoś został uderzony w pacę i to nie przy cieciu... Na pewno odbiła temu komuś piła przy cięciu bo ciął końcówką prowadnicy

mhtyl

08 Lip 2011, 15:18

Cytat pojęcie o pacy i zasadach BHP przy cieciu piłą.. Oj, chyba ktoś został uderzony w pacę i to nie przy cieciu...

retrofood

08 Lip 2011, 05:05

Czy ten artykuł pisał ktoś kto choć raz ciął piłą spalinową??? BO jakoś mi sie niewydaje że napisała to osoba która ma jkiej=kolwiek pojęcie o pacy i zasadach BHP przy cieciu piłą..

Gość ktoś

07 Lip 2011, 21:10

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Wiertarki

Słowem wiertarka potocznie określa się całą rodzinę narzędzi, począwszy od niewielkich elektronarzędzi o dużym momencie obrotowym, a skończywszy na mocnych młotach udarowych.
topowe produkty

Makita: narzędzia akumulatorowe 2 x 18 V!

Nowość w ofercie firmy MAKITA. Niedostępne u konkurencji narzędzia akumulatorowe 2 x 18 V! Innowacyjne rozwiązanie gwarantujące taką samą moc znamionową jak w przypadku akumulatorów 36 V oraz dłuższy czas pracy.
Nowość Makita: akumulatorowy sekator 2 x 18 V
Nowość Makita: akumulatorowy sekator 2 x 18 V Firma MAKITA oferuje narzędzia o tradycyjnie wysokiej jakości. Cechy wspólne całego asortymentu sekatorów to dobre wyważenie urządzenia, ...
Szlifierka kątowa YT-82100
Szlifierka kątowa YT-82100 Nowa, mocna szlifierka kątowa z rodziny elektronarzędzi YATO przeznaczona jest do cięcia i szlifowanie metalu oraz materiałów mineralnych.
Husqvarna nadal wspiera fundację onkologiczną Alivia - przekaż jej 1% podatku
Husqvarna nadal wspiera fundację onkologiczną Alivia - przekaż jej 1% podatku Firma Husqvarna aktywnie współpracuje i wspiera podopiecznych Fundacji Onkologicznej Alivia. W ramach kampanii "Przekaż swój 1% podatku na ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x