Budujemy Dom
Wokół domu / Narzędzia ogrodnicze / Artykuły

Skrzynka z narzędziami

Na pytanie, jakie narzędzia powinny znajdować się w skrzynce z narzędziami przeciętnego majsterkowicza, nie jest łatwo odpowiedzieć. Wszystko zależy od tego, czym chcemy się zajmować. Inne narzędzia są nam potrzebne, jeśli chcemy budować modele i zabawki, a inne, gdy podejmiemy się napraw domowych czy wręcz samodzielnych konstrukcji.

Na szczęście obecnie można kupić niedrogo wszelkiego rodzaju narzędzia i stosownie wzbogacać swoją kolekcję. W sklepach dostępne są też tak zwane skrzynki narzędziowe z gotowym kompletem kluczy czy narzędzi. Kupić można też puste pojemniki specjalnie przystosowane do przechowywania naszego zestawu narzędziowego. Jednak aby dokonać właściwego wyboru, musimy najpierw wiedzieć, jakie narzędzia będą dla nas niezbędne.

Na początek

Każdemu na początek, będzie potrzebny młotek, wkrętak i kombinerki. Młotek powinien ważyć około pół kilograma, natomiast wkrętak musi mieć różnego rodzaju wymienne końcówki. W naszej praktyce spotykamy się stale z różnymi rodzajami wkrętów i to do nich musimy dopasować wielkość i kształt końcówki wkrętaka. Dobrze jest, gdy wkrętak ma terkoczącą zapadkę, tzw grzechotkę. Używając takiego wkrętaka, wystarczy wykonać niewielki (ćwierć obrotu) ruch dłonią i śruba zostaje wkręcona lub wykręcona.

Praca jest wtedy łatwiejsza, a ręka się nie męczy. Przy prostych naprawach domowej instalacji elektrycznej, na przykład przewodów wtyczek, bardzo wygodne są cęgi do ściągania izolacji. Przy tego rodzaju pracach powinniśmy mieć śrubokręt lub czujnik z neonowym wskaźnikiem. Czerwone światełko, zapalając się po dotknięciu określonej części, pokaże, czy przypadkiem nie zabieramy się do czegoś, co jest pod napięciem i ostrzeże nas przed porażeniem.

Do drewna

Zwykle jednak początkujący majsterkowicze zaczynają od tak wdzięcznego i bezpiecznego materiału, jakim jest drewno. Do cięcia drewna potrzebna jest piła rozpłatnica, którą możemy przecinać deski czy kantówki. Do cięcia sklejki i wycinania precyzyjnych kształtów służy piła włośnicowa. Do niej trzeba zgromadzić zapas cieniutkich brzeszczotów. Te istnieją także w dwóch rodzajach: do drewna i metalu.

Brzeszczotami do metalu można z powodzeniem ciąć także drewno. Praca z drewnem wymaga kilku pilników. Z pewnością będzie to pół- okrągły zdzierak i pilniki z drobnymi nacięciami. Te powinny być trzy: płaski, trójkątny i okrągły. Do równania drewna zastosujemy papier ścierny, ale też strug stolarski. Zapewni nam on idealne gładkie płaskie powierzchnie. Do ostrzenia noża struga, w naszej skrzynce musi znaleźć się ostrzałka. Powinna mieć co najmniej dwie powierzchnie o różnych stopniach szorstkości. Najpierw ostrze ostrzymy zgrubnie, a potem jeszcze wygładzamy.

Pracując tępymi narzędziami, zwykle nie uzyskamy dobrych rezultatów, za to łatwo możemy się pokaleczyć. Mam nadzieję, że wszyscy majsterkowicze wiedzą, gdzie jest dobrze zaopatrzona domowa apteczka. Dodajmy jeszcze do skrzynki dłutka. Są niedrogie, a mogą okazać się niezbędne do usunięcia niektórych problemów na naszej drodze majsterkowicza. Dłutka także często ostrzymy, bo tylko takimi dobrze naostrzonymi można skutecznie pracować.

Wiercenie

Oczywiście nie sposób jest majsterkować, nie wykonując otworów. Do tego potrzebny jest komplet wierteł i wiertarka . Na początek i do pracy w drewnie oraz wiercenia cienkich blaszek czy tworzyw sztucznych może być ręczna. Blachę przed wierceniem należy zawsze napunktować. Wtedy wiertło nie ślizga się po powierzchni i wierci tam, gdzie my chcemy. Dorzucamy do kompletu naszych narzędzi punktak. By zamocować obrabiane przedmioty, musimy mieć imadło stołowe. Jeśli obrabiamy małe części, bardziej użyteczne może być imadło zegarmistrzowskie. Często nieocenione usługi oddaj ą ściski stolarskie. Ich też powinno być kilka. Do wyciągania gwoździ mamy zwykłe obcęgi.

Do metalu


Skrzynka z narzędziamiJeśli potrzebujemy, a jest to nieuniknione w naszej dalszej praktyce warsztatowej, obrabiać metale, w naszej skrzyni warsztatowej powinny znaleźć się nożyce do blachy i ostry rysik do jej trasowania. Trasowanie to rysowanie po blasze linii, po których będzie ona cięta lub piłowana. Do cięcia metalu potrzebujemy piły do metalu, a już na pewno brzeszczotu i oprawki do niego. Powinniśmy wiedzieć, że można kupić brzeszczoty, które po jednej stronie mają drobne ząbki do cięcia metalu, a z drugiej większe do drewna. Do wyginania drutu użyjemy szczypców z okrągłymi końcówkami. Do precyzyjnej pracy w metalu dorzućmy jeszcze komplet pilniczków kluczykowych.

Prace domowe

W domu zdarza się, że podejmiemy się prostych prac hydraulicznych. Jeśli trzeba wymienić uszczelki w kranie czy zmienić giętki wężyk doprowadzający wodę, potrzebne są specjalne klucze. Tu powinniśmy w naszej skrzynce z narzędziami znaleźć klucz nastawny. Jeszcze lepiej dwa – mały i duży. Małym nie poradzilibyśmy sobie z odkręceniem dużej mutry, a z kolei duży często nie mieści się w ciasnych miejscach.

Jeśli do naszej skrzynki dodamy linijkę, ołówek stolarski, papier ścierny – jesteśmy gotowi. A jeszcze dwa pędzelki, mały i duży, do pomalowania modelu, jeśli tego trzeba.

Na koniec nie od rzeczy będzie dodać, że nasze narzędzia powinniśmy trzymać w porządku i czystości. Każde z nich powinno mieć swoje stałe miejsce. Nic tak nie irytuje podczas majsterkowania, jak ciągłe szukanie potrzebnego, zaginionego wiertła czy pilniczka. Jeśli zapewnimy sobie takie warunki, możemy brać się do dzieła.

Posiadanie użytecznego kompletu narzędzi daje dużo możliwości oraz radości i satysfakcji ze sprawnie wykonanych za ich pomocą modeli, zabawek czy choćby samodzielnie wykonanych napraw.

Artykuł pochodzi z miesięcznika Młody Technik

aktualizacja: 2008-11-20

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Piła łańcuchowa

Piła łańcuchowa to wspaniałe męskie narzędzie. Za jej pomocą można wykonać mnóstwo prac wokół domu czy w ogrodzie. A dla posiadacza kominka, któremu przydaje się każda ilość pociętego drzewa, taka piła to naprawdę ogromne ułatwienie.
topowe produkty

Makita: narzędzia akumulatorowe 2 x 18 V!

Nowość w ofercie firmy MAKITA. Niedostępne u konkurencji narzędzia akumulatorowe 2 x 18 V! Innowacyjne rozwiązanie gwarantujące taką samą moc znamionową jak w przypadku akumulatorów 36 V oraz dłuższy czas pracy.
Nowość Makita: akumulatorowy sekator 2 x 18 V
Nowość Makita: akumulatorowy sekator 2 x 18 V Firma MAKITA oferuje narzędzia o tradycyjnie wysokiej jakości. Cechy wspólne całego asortymentu sekatorów to dobre wyważenie urządzenia, ...
Szlifierka kątowa YT-82100
Szlifierka kątowa YT-82100 Nowa, mocna szlifierka kątowa z rodziny elektronarzędzi YATO przeznaczona jest do cięcia i szlifowanie metalu oraz materiałów mineralnych.
Husqvarna nadal wspiera fundację onkologiczną Alivia - przekaż jej 1% podatku
Husqvarna nadal wspiera fundację onkologiczną Alivia - przekaż jej 1% podatku Firma Husqvarna aktywnie współpracuje i wspiera podopiecznych Fundacji Onkologicznej Alivia. W ramach kampanii "Przekaż swój 1% podatku na ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x