Budujemy Dom
Wokół domu / Narzędzia ogrodnicze / Artykuły

Kleje

Nie ma kleju całkiem uniwersalnego. Gdyby był, w sklepie leżałaby na półce jedna tubka z napisem "klej". Tymczasem różnorodność napisów i opakowań wywołuje zawrót głowy. Zanim jednak sięgniemy po jeden z nich i pobiegniemy do kasy, musimy jasno wiedzieć, co i czym powinniśmy skleić. W tym artykule przybliżymy kleje epoksydowe i cyjanoakrylowe.

Specjaliści zajmujący się materiałoznawstwem wyjaśniają, że kleje są to materiały niemetaliczne, organiczne lub nieorganiczne, wprowadzane w stanie ciekłym pomiędzy dwie powierzchnie i po przejściu w stan stały wykazujące zdolności trwałego łączenia tych elementów. Połączenie to odbywa się na drodze oddziaływania sił adhezji pomiędzy powierzchnią i warstwą kleju oraz sił spójności wewnętrznej, kohezji, w warstwie kleju.

Przegląd klejów zaczniemy od najpopularniejszych, najczęściej używanych podczas zajęć domowych.

Kleje błyskawiczne

Są to jednoskładnikowe kleje cyjanoakrylowe, takie jak Super Glue, Kropelka, Cyjanopan itp. Jednoskładnikowe kleje cyjanoakrylowe ulegają polimeryzacji w kontakcie z powierzchniami lekko alkalicznymi. Na ogół wilgotność w powietrzu i na klejonych powierzchniach wystarcza, aby w ciągu kilku sekund nastąpiło utwardzenie.

Niższa wilgotność powoduje wolniejsze utwardzanie, wyższa z kolei przyspiesza ten proces, jednak może spowodować osłabienie końcowej wytrzymałości kleju.

Kleje błyskawiczne mają bardzo krótki czas wiązania, do 10 sekund. Sprzedawane są zazwyczaj w maleńkich tubkach. Mają zastosowanie w modelarstwie, przy klejeniu plastiku, drewna, metalu, gumy, skóry, szkła, porcelany i papieru. Zawiedziemy się jednak, bo nie kleją polietylenu, silikonów i styropianu (działają w tym przypadku jak rozpuszczalnik).

Można za to spotkać kleje cyjanoakrylowe zalecane zarówno do połączeń sztywnych, jak i elastycznych. Przystępując do klejenia, należy powierzchnie sklejane dokładnie wygładzić drobniutkim papierem ściernym oraz wytrzeć je z pyłu. Klej cyjanoakrylowy stosuje się do powierzchni gładkich. Należy zwracać szczególną uwagę na to, aby klej nie dotykał skóry, gdyż sami możemy zostać przyklejeni do przedmiotu, nad którym pracujemy.

Kleje epoksydowe

Kleje te są produkowane na bazie żywic epoksydowych z dodatkiem plastyfikatorów i rozcieńczalników. Dzielą się na utwardzalne w podwyższonej temperaturze i twardniejące w temperaturze otoczenia. Wykazują dużą przyczepność do metali, szkła, porcelany i innych wyrobów ceramicznych.

Przed klejeniem należy powierzchnie klejone odtłuścić i wygładzić, a po nałożeniu kleju mocno ścisnąć. Kleje epoksydowe produkuje się w Polsce pod nazwą Epidian. Kleje epoksydowe są oznaczone różnymi numerami zależnie od zastosowania i własności.
 • Epidian 5 - utwardzany na zimno - należy przed użyciem przygotować, dodając do żywicy epoksydowej utwardzacza w ilości dziesięciokrotnie mniejszej w stosunku do ilości żywicy. Utwardzacz trzeba bardzo dokładnie i równomiernie wymieszać z żywicą. Do mieszania należy używać szklanej pałeczki.

  Czas utwardzania w temperaturze pokojowej wynosi ok. 12 godzin. Jest sprzedawany w zestawie składającym się z żywicy utwardzacza i zmywacza do oczyszczenia klejonej powierzchni.

 • Epidian 51, 52, 53 i 58 - jest używany do klejenia oraz do klejenia połączonego z laminowaniem.

 • Epidian 55 jest stosowany do klejenia, klejenia z laminowaniem i kitowania.

 • Epidian 101 stosuje się do klejenia i uszczelnienia odlewów. Może być nanoszony na zimne powierzchnie. Utwardza się tylko w temperaturze 130 do 190 °C. Dwuskładnikowy.

 • Epidiany 430 i 433 są kitami dwuskładnikowymi. Kity te znajdują zastosowanie do kitowania przedmiotów ceramicznych, betonowych i kamiennych.

Oprócz klejów stosuje się także pasty. Pasta Epidian 410 służy przede wszystkim do kitowania, szczególnie elementów ze stopów aluminium. Może być również zastosowana do klejenia.

Do popularnych klejów epoksydowych należą: Poxipol i Distal. Sprzedawane są w opakowaniach o pojemności od 14 do 700 ml. Ponieważ po związaniu struktura tych klejów jest niezwykle zwarta i twarda, można z powodzeniem spoiny obrabiać mechanicznie, wiercąc, gwintując czy szlifując.

Artykuł pochodzi z miesięcznika Młody Technik

aktualizacja: 2007-11-23

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Zestawy do mocowania ceramiki sanitarnej
Zestawy do mocowania ceramiki sanitarnej Gotowe zestawy do mocowania umywalek i misek WC od fischer to wygodne rozwiązanie zarówno dla specjalistów, jak i domowych majsterkowiczów.
Nowe torby narzędziowe YATO
Nowe torby narzędziowe YATO Wygodne, pojemne, poręczne - nowe torby narzędziowe YATO pozwalają na utrzymanie narzędzi w porządku i łatwy transport.
Dyski tarnikowe - nowość w ofercie YATO
Dyski tarnikowe - nowość w ofercie YATO Szlifowanie, frezowanie, cięcie, bruzdowanie – to wszystko potrafią nowe dyski tarnikowe YATO do szlifierek kątowych. Powstały z hartowanej ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze