Budujemy Dom
Wokół domu / Narzędzia ogrodnicze / Aktualności

Nowoczesne cięcie drewna

Nawet takie tradycyjne i powszechnie stosowane narzędzia jak piły do cięcia drewna podlegają ciągłemu doskonaleniu. Przymierzając się do zakupu nowej piły płatnicy warto poszerzyć swoją wiedzę na temat nowoczesnych metod ich wytwarzania.

Dobranie odpowiedniej piły płatnicy do obróbki konkretnego materiału to połowa sukcesu. Innej piły szukamy, gdy potrzebujemy piły do szybkiej i wydajnej pracy, gdy efekt estetyczny cięcia pozostaje na drugim planie. Inną piłę użyjemy do prac wykończeniowych, gdy zależy nam na  eleganckim wyglądzie ucinanych listewek. Dlatego parametr który musimy sprawdzić przy wyborze piły to wskaźnik TPI. Co on właściwie oznacza?

Piły marki NEOTPI (ang. skrót od teeth per inch) to parametr oznaczający precyzję cięcia piły, która zależy od ilości zębów przypadających na jeden cal długości jej brzeszczota. Parametr ten wyraża powszechnie znaną zależność: im drobniejsze zęby, tym gładsza linia cięcia. Gdyby jednak konstruktorzy narzędzi kierowali się w swojej pracy tylko tą zasadą, wszelkie naprawy i remonty musiałyby trwać całymi miesiącami.

Drobne zęby piły to niestety także powolne tempo pracy. Dużo szybciej i z mniejszym wysiłkiem przecina się materiał za pomocą pił o większych zębach. Odbywa się to jednak kosztem jakości cięcia – tnąc materiał takim brzeszczotem uzyskujemy bardziej postrzępione krawędzie. Zatem, jak i w innych dziedzinach życia, również tutaj mamy do czynienia ze swego rodzaju specjalizacją. Narzędziem przeznaczonych do szybkiego cięcia są piły płatnice o TPI wynoszącym 7, natomiast do precyzyjnych prac wykończeniowych dedykowane są płatnice o TPI wynoszącym 11.

Piły z drobnymi zębami doskonale nadają się do cięcia wszelkich materiałów drewnopochodnych takich jak sklejka, płyty meblowe czy płyty wiórowe. Drobna podziałka uzębienia gwarantuje, że piły te poradzą sobie także doskonale z przecięciem elementów plastikowych, płyt laminowanych, a nawet płyt gipsowych.

Konstruktorzy nowoczesnych narzędzi wiedzą jednak doskonale, że dwa najważniejsze parametry cięcia, czyli szybkość i precyzja, zależą również od kilku innych czynników: kształtu całego brzeszczota (nie tylko pojedynczych zębów), dokładności wykonania krawędzi tnących zębów czy np. twardości stali, z której wykonano piłę. Jak to zwykle bywa, dopiero umiejętne zestrojenie wielu różnych parametrów daje zadowalające rezultaty - wydajne narzędzia. Poniżej podajemy pozostałe parametry wpływające na jakość cięcia:

 • Warunkiem koniecznym dla piły płatnicy jest posiadanie precyzyjnie ostrzonych, hartowanych indukcyjnie zębów. Nowoczesna metoda trójstronnego ostrzenia zębów daję ząb o trzech optymalnie ukierunkowanych krawędziach tnących, niezwykle ostrych, trwałych i odpornych na stępienie.

  Dzięki takiemu wykonaniu użytkownik nie musi przyciskać ich do materiału obrabianego. Jego praca sprowadza się do wykonywania ruchów posuwisto zwrotnych, co zwiększa znacznie wydajność pracy. Czas cięcia ulega skróceniu nawet do 60% w porównaniu do tradycyjnych brzeszczotów.
 • Kolejna innowacyjność zastosowana w produkcji pił do cięcia drewna to pokrycie brzeszczotu powłoką teflonową. Teflonowa powłoka obniża opory cięcia a także stanowi dodatkowe zabezpieczenie antykorozyjne brzeszczotów. Rozwiązanie to znacznie ułatwia cięcie drewna wzdłuż słojów, pracę w wilgotnym drewnie, a także zapobiega „klejeniu się” materiału do ostrza i zakleszczaniu się narzędzia w materiale.
 • Podczas zakupu piły płatnicy warto zwrócić uwagę na kształt i wykończenie rękojeści. Ergonomiczny, wyprofilowany kształt uchwytu zapewnia pewne trzymanie narzędzia oraz precyzyjne prowadzenie wzdłuż zamierzonej linii cięcia. Najwygodniejsze są rękojeści dwumateriałowe, z gumową wykładziną pokrywającą część chwytową, o właściwościach antypoślizgowych. Dzięki temu nawet podczas długotrwałego cięcia piła może być bardzo precyzyjnie prowadzona. Podnosi to znacząco wygodę pracy.

Przy projektowaniu prezentowanych tu narzędzi pomyślano także o tak praktycznych elementach jak: kształt uchwytu, umożliwiający odrysowywanie kąta prostego oraz kąta 45 stopni, czy otwór służący do powieszenia piły na ścianie. Najpopularniejsze rozmiary brzeszczotów dostępne w sklepach to 400, 450 i 500 mm.

Zalety:

 1. Nowe piły płatnice do cięcia drewna suchego i wilgotnego, wzdłuż i w poprzek słojów.
 2. Szeroka gama pił płatnic zawiera serie pił z dużymi zębami do szybkiego cięcia drewna oraz serie pił z drobnymi zębami do ciecia precyzyjnego i dokładnego w pracach wykończeniowych.
 3. Trójstronnie ostrzone zęby – nowoczesna metoda trójstronnego ostrzenia zębów daje ząb o optymalnie ukierunkowanych krawędziach tnących, niezwykle ostrych, trwałych i odpornych na stępienie.
 4. Seria profesjonalnych pił NEO z brzeszczotem pokrytym powłoką PTFE. Specjalna powłoka PTFE redukuje opory tarcia podczas cięcia piłą i zapobiega zakleszczaniu się brzeszczotu w materiale.
 5. Ergonomiczny uchwyt pokryty antypoślizgowym materiałem ułatwia precyzyjne prowadzenie narzędzia w czasie pracy.

Ceny - od 48 do 55 zł brutto

aktualizacja: 2008-08-18

Dodaj komentarz

Nowość Makita: akumulatorowy sekator 2 x 18 V
Nowość Makita: akumulatorowy sekator 2 x 18 V Firma MAKITA oferuje narzędzia o tradycyjnie wysokiej jakości. Cechy wspólne całego asortymentu sekatorów to dobre wyważenie urządzenia, ...
Szlifierka kątowa YT-82100
Szlifierka kątowa YT-82100 Nowa, mocna szlifierka kątowa z rodziny elektronarzędzi YATO przeznaczona jest do cięcia i szlifowanie metalu oraz materiałów mineralnych.
Husqvarna nadal wspiera fundację onkologiczną Alivia - przekaż jej 1% podatku
Husqvarna nadal wspiera fundację onkologiczną Alivia - przekaż jej 1% podatku Firma Husqvarna aktywnie współpracuje i wspiera podopiecznych Fundacji Onkologicznej Alivia. W ramach kampanii "Przekaż swój 1% podatku na ...

Szlifierki

Szlifierki to najczęściej kupowane elektronarzędzia. Pośród nich prym wiodą szlifierki kątowe, które służą w przeciętnym warsztacie domowym nie tylko do szlifowania lecz także do cięcia.
Szlifierek jest jednak kilka rodzajów. Decyzja, którą wybrać, zależy od przewidywanego zakresu prac, oraz częstotliwości używania.
topowe produkty

Makita: narzędzia akumulatorowe 2 x 18 V!

Nowość w ofercie firmy MAKITA. Niedostępne u konkurencji narzędzia akumulatorowe 2 x 18 V! Innowacyjne rozwiązanie gwarantujące taką samą moc znamionową jak w przypadku akumulatorów 36 V oraz dłuższy czas pracy.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x