Budujemy Dom

Strefa magazynu / Nowoczesne instalacje dla domu energooszczędnego 2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Sterowanie ogrzewaniem

Dobry kocioł, kominek czy pompa ciepła to jeszcze nie wszystko. Żeby ciepło trafiało do pomieszczeń w odpowiedniej ilości i dokładnie wtedy, kiedy tego chcemy – potrzebny jest regulator temperatury. Jego uzupełnieniem są zaś głowice termostatyczne.

 Sterowanie ogrzewaniem

Po co właściwie nam automatyka w instalacji grzewczej? Dawniej przecież jej nie było, a ogrzewanie jakoś funkcjonowało. To prawda, lecz słowem kluczowym jest właśnie „jakoś”. Nawet najprostszy kocioł i grzejniki bez zaworów regulacyjnych są w stanie zapewnić ciepło w domu. Jednak palenie w takim kotle w sposób zapewniający utrzymanie właściwej temperatury we wnętrzach to zajęcie bardzo absorbujące i raczej mało przyjemne. Chyba że lubimy częste wizyty w kotłowni.

Aby tego uniknąć, wymyślono nie tylko niewymagające ciągłej obsługi kotły (np. gazowe), ale i automatykę nadzorującą ich pracę, przede wszystkim regulatory temperatury. Bo cóż nam przyjdzie z tego, że kocioł będzie pracował dobrze, jeżeli w domu będziemy mieć na zmianę raz zbyt gorąco, raz zbyt zimno?

Wiele osób wciąż boi się, że ustawienie właściwego trybu pracy regulatora ich przerośnie, będzie wymagało jakiejś specjalistycznej wiedzy, a za sam sprzęt trzeba będzie słono zapłacić. Zupełnie niesłusznie.

Automatyka w instalacji grzewczej wcale nie musi być skomplikowana, droga i trudna w użyciu. Wręcz przeciwnie, skoro ma ułatwiać nam życie, korzystanie z niej powinno być proste i intuicyjne. Z punktu widzenia użytkownika – interakcja z automatyką ma ograniczyć się do ustawienia, jaką temperaturę chce mieć w domu określonego dnia i o danej godzinie. W praktyce, okazuje się ponadto, że bardzo złożone systemy rzadko kiedy są faktycznie potrzebne. To trochę tak jak z pralką lub zmywarką, które mają po kilkanaście programów pracy, a mało kto używa więcej niż 3.

fot. Immergas

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Nowoczesne instalacje dla domu energooszczędnego 2016Zamów ten numer

Budujemy Dom - Nowoczesne instalacje dla domu energooszczędnego 2016

Większa inwestycja na etapie budowy, a potem niższe rachunki (pompy ciepła, kocioł kondensacyjny, podłogówka), albo niższe koszty inwestycyjne, więcej...

Zobacz inne numery
Pozostałe artykuły
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.     
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe