Budujemy Dom

Strefa magazynu / Nowoczesne instalacje dla domu energooszczędnego 2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Instalacja elektryczna

Instalacja elektryczna obejmuje cały dom i jest jego ważną, a niekiedy i bardzo skomplikowaną częścią. Szczegółowe rozwiązania techniczne, np. odpowiednie zabezpieczenia, to rzecz dla fachowca, a nie dla przeciętnego inwestora. Jednak to właśnie inwestor powinien jak najwcześniej zdecydować, jakie urządzenia elektryczne chce mieć w domu. A do tego niezbędne jest pewne rozeznanie w temacie.

Instalacja elektryczna

Obecnie nie jesteśmy w stanie funkcjonować bez urządzeń elektrycznych w naszym otoczeniu. Ich wszechobecność uświadamiamy sobie najlepiej w czasie dłuższych awarii zasilania. Oczywiście, nie działa wówczas oświetlenie, lodówka i inne sprzęty. Ale poza tym w domu robi się zimno, bo chociaż kocioł jest na gaz czy węgiel, to jego osprzęt i pompa obiegowa i tak potrzebują prądu do działania. Zaczyna też brakować wody, bowiem hydrofor nie działa. Być może jest także ciemno, ponieważ nie ma jak podnieść opuszczonych na noc rolet zewnętrznych. I jeszcze możemy mieć problem z otwarciem wrót garażowych i bramy wjazdowej (monter przecież pokazywał, jak odblokować ten napęd...).

Ta wyliczanka nie ma na celu straszenia apokaliptyczną wizją świata bez prądu. Chodzi o pokazanie, jak dużo jest w naszym otoczeniu urządzeń, które nie działają bez prądu. A najpewniej z czasem będzie ich przybywać. Przecież 20 lat temu i otwierana pilotem brama była rzadko spotykanym luksusem.

Dlatego właśnie planując instalację elektryczną, powinniśmy myśleć nie tylko o naszych obecnych potrzebach, lecz również o przyszłości. Tak, żeby instalacja elektryczna mogła bez remontu i rozbudowy posłużyć naprawdę długo. 

fot. Ospel

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Nowoczesne instalacje dla domu energooszczędnego 2016Zamów ten numer

Nowoczesne instalacje dla domu energooszczędnego 2016

Większa inwestycja na etapie budowy, a potem niższe rachunki (pompy ciepła, kocioł kondensacyjny, podłogówka), albo niższe koszty inwestycyjne, więcej...

Zobacz inne numery
Pozostałe artykuły
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.     
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe