Budujemy Dom

Strefa magazynu / Nowoczesne instalacje dla domu energooszczędnego

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kominki

Kominek z płaszczem wodnym, systemem DGP czy zwykły? Z zewnątrz będą one nie do odróżnienia, mogą mieć nawet identyczne obudowy. Zarówno DGP, jak i płaszcz wodny to rozwiązania służące temu samemu celowi – ogrzaniu ciepłem z kominka wielu pomieszczeń. Jednak tu podobieństwa się kończą. DGP jest odrębną instalacją domową, kominek z płaszczem wodnym zaś elementem systemu centralnego ogrzewania. Działają więc inaczej.


Ogień w kominku docenimy zwłaszcza w jesienne wieczory – gdy jest zbyt chłodno, żeby nie grzać w ogóle, a równocześnie zbyt ciepło na uruchomienie centralnego ogrzewania. Jednak, aby ciepło było nie tylko w salonie, warto mieć system dystrybucji gorącego powietrza z kominka (DGP) lub wkład z płaszczem wodnym.

Dystrybucja gorącego powietrza

W systemie DGP, chłodne powietrze zasysane z pomieszczenia przepływa pomiędzy gorącym wkładem kominkowym a jego obudową i ogrzane płynie dalej kanałami do sąsiednich pomieszczeń.

Ruch powietrza może zachodzić samoczynnie dzięki zjawisku konwekcji, czyli unoszenia się cieplejszego powietrza, może też być wymuszany przez wentylator (powszechnie, choć błędnie, nazywany „turbiną”).

Wspomagany obieg powietrza znacznie zwiększa wydajność odbioru ciepła od kominka, zaś on sam staje się wówczas „sercem” systemu centralnego ogrzewania powietrznego. Z zewnątrz elementy instalacji są niewidoczne, zakrywa je bowiem obudowa i okap kominka, a w pomieszczeniach – zamiast grzejników – znajdują się jedynie kratki nawiewne lub anemostaty.

Płaszcz wodny

Wkład kominkowy z płaszczem wodnym zawiera wodny wymiennik ciepła. Woda jako nośnik ciepła krąży pomiędzy wymiennikiem i pozostałymi elementami instalacji centralnego ogrzewania, zasilając typowe grzejniki wodne albo ogrzewanie podłogowe. Kominek z płaszczem pełni więc taką samą funkcję, jak kocioł na paliwo stałe. W typowej instalacji trzeba w związku z tym zadbać o właściwe zabezpieczenie przed przegrzaniem wody i zapewnić zgodną współpracę kotła i kominka.

fot. Kratki.pl

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Nowoczesne instalacje dla domu energooszczędnegoZamów ten numer

Budujemy Dom - Nowoczesne instalacje dla domu energooszczędnego

Co to właściwie znaczy dom energooszczędny? To dom wybudowany lepiej niż nakazują aktualnie obowiązujące przepisy budowlane. Powinien mieć odpowiednio więcej...

Zobacz inne numery
Pozostałe artykuły
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.     
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe