Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Artykuły

Grill przy altanie

Nawet w najmniejszym ogrodzie staramy się stworzyć kącik do grillowania. Takie spędzanie letnich wieczorów jest bardzo popularne. W większym ogrodzie możemy ustawić altanę, stwarzając w ten sposób urokliwe miejsce do wypoczynku.

Grill przy altanie
(fot. Oase)

Poza tym pnączom potrzebne są trejaże i pergole, a przy stawie ładnie wygląda mostek. Wszystkie te urządzenia możemy wykonać samodzielnie. Ale oferta handlowa jest tak bogata, że najczęściej dobierzemy coś dla siebie.

Wszystkie altany produkowane są z drewna. Również oferta pawilonów i wszelkiego rodzaju podpór dla roślin z tego materiału jest bardzo bogata. Do produkcji używa się przede wszystkim drewna sosnowego. Poza tym stosuje się PVC i metal. Mostki są produkowane wyłącznie z drewna, a grille z betonu lub cegieł.

Świątynia dumania

Altana to rodzaj domku ogrodowego, służącego do wypoczynku, wznoszonego na planie koła, kwadratu lub wielokąta – są nawet 10-boczne, o średnicy powyżej 3 m. Musi mieć dach, natomiast ściany mogą być pełne lub ażurowe; sięgające do dachu lub tylko do połowy wysokości altany.

Całkowicie zabudowane altany mają okna – czasem są to duże przeszklenia w ścianach – i drzwi. Ścianki ażurowe są konstruowane z listewek ułożonych diagonalnie lub pod kątem prostym. Czasem dolna połowa ścianki jest pełna, zaś górna ażurowa.

W tej altanie można się schronić nawet w deszczowy dzień
W tej altanie można się schronić nawet w deszczowy dzień (fot. Dach Reed)

Większość gotowych altan ma dach wstępnie kryty papą – ostateczne pokrycie wykonuje się samodzielnie – lub gontem bitumicznym w kolorach szarym, zielonym lub czerwonym. Można też położyć gont drewniany lub strzechę trzcinową. Spotyka się też altany kryte dachówkami ceramicznymi.

Uwaga. Dach kryty strzechą lub dachówkami wymaga mocniejszej więźby.

Drewno. Materiał stosowany na zewnątrz musi być odpowiednio zaimpregnowany – najlepiej ciśnieniowo w zakładzie produkcyjnym – aby uchronić go przed pleśnią, grzybami i owadami.

Stal. Altany ze stalowych, lakierowanych proszkowo prętów są konstrukcjami w całości ażurowymi. Służą do obsadzenia pnączami – dopiero wtedy taka altana wygląda naprawdę pięknie.

Spotkanie na świeżym powietrzu

Altana ze stalowych prętów
Altana ze stalowych prętów będzie wyglądała pięknie, gdy obrośnie pnączami (fot. A. Kulikowska)

Pawilon jest właściwie zadaszeniem opartym na prętach, słupach lub wąskich panelach. Najtańsze, umożliwiające przestawienie i złożenie na zimę są stelaże z lakierowanych proszkowo rurek stalowych. Zadaszenie jest wykonane z impregnowanej, nieprzemakalnej tkaniny. W przypadku pawilonów drewnianych konstrukcję stanowią słupy, które powinny być osadzone w betonowych fundamentach.

Słupy mogą być ozdobione pionowymi drewnianymi kratownicami, sięgającymi aż do dachu. Odpowiednio wytrzymałe kratownice mogą zastąpić słupy. Kratownice często są mocowane do drewnianych donic, które po wypełnieniu ziemią bardzo skutecznie stabilizują konstrukcję.

Dach powinno się pokrywać materiałami niezbyt ciężkimi, w przeciwnym bowiem razie konstrukcja może nie być stabilna. Stosuje się więc głównie gonty bitumiczne, można też położyć gont drewniany.

Do małych ogrodów są przeznaczone pawilony na planie trójkąta. Zabierają niewiele miejsca i świetnie mieszczą się w narożniku posesji.

Dla pnączy

Pnącza wymagają stabilnych, wytrzymałych i trwałych podpór. Oczywiście, solidność podpory musi być dopasowana do ciężaru „dorosłej” rośliny. Przykładowo, wieloletnia glicynia jest bardzo ciężkim pnączem o stwardniałych w dość grube konary pędach. Natomiast powojnik jest lekki.

Przenośny pawilon ogrodowy to dobry pomysł
Kwietnik umieszczony u podstawy tej pergoli
Przenośny pawilon ogrodowy to dobry pomysł
na upalny dzień (fot. Nardi)
Kwietnik umieszczony u podstawy tej pergoli
arkadowej stabilizuje ją (fot. Gertenholz H&H)

Pergole – są to dwie podpory, złączone u góry; połączenie może być łukowe lub płaskie. Zamiast pojedynczych podpór mogą być po dwie z każdej strony lub też ażurowe panele. Pergole mogą być trwale połączone z donicami na kwiaty. Pergole są produkowane z PVC – najczęściej w kolorze białym, ale też zielonym. Ta oferta jest duża, a wyroby tanie. Oprócz tego stosuje się drewno i lakierowane proszkowo stalowe pręty – zwykle w kolorze białym lub ciemnozielonym. Z podwójnej pergoli można zrobić bardzo efektowną bramkę nad ścieżką lub furtką.

Trejaże – zwane przez niektórych producentów kratownicami to pojedyncze, płaskie elementy. Mogą mieć kształt kratownicy lub jedynie połączonych ze sobą listew. Pionowe elementy muszą być grubsze, tak aby możliwe było stabilne umieszczenie ich w gruncie – wkopanie lub wbicie za pośrednictwem stalowego grotu. Również trejaż może być trwale połączony z donicą.

Przewieszony nad wodą

Jeśli tylko wielkość stawu na to pozwala, lub jeśli obok niego znajduje się strumyk, warto ustawić mostek. Dodaje on uroku ogrodowi wodnemu. Zależnie od wielkości ogrodu, stawu i naszych upodobań, możemy kupić niewielki mostek o prostoliniowym przebiegu, albo też urozmaicony podestami czy prowadzący po łuku.

 Mostek to istotny element wpływający na urodę przydomowego stawu 
 Mostek to istotny element wpływający na urodę przydomowego stawu (fot. Oase)

Mostki kupuje się gotowe, produkowane są z impregnowanego drewna, które może być dodatkowo pomalowane odpowiednią farbą. Mostki mogą być płaskie lub zaokrąglone. Szczególnie te drugie prezentują się bardzo ładnie. Najczęściej boki są ograniczone poręczami – z jednej lub z obu stron.

Niektórzy producenci stosują też wypełnienia w postaci tralek lub sztachet. Poręcze są bardzo przydatne, gdyż mokry mostek staje się niebezpiecznie śliski.

Oferta takich betonowych konstrukcji jest duża 
Oferta takich betonowych konstrukcji jest duża (fot. Styl-Bet)

Uwaga. Mostek musi być na obu krańcach posadowiony na betonowych fundamentach.

Letnie grillowanie

Jeśli starannie urządzamy przydomowy ogród, najczęściej nie wystarczy nam metalowy przenośny grill. Rozejrzymy się raczej za urządzeniem stacjonarnym, wokół którego możemy stworzyć kącik do przyjemnego biesiadowania. Bardzo duża jest oferta grillów betonowych. Są to urządzenia na planie prostokąta i o wysokości do 2 m. Beton może być malowany specjalną farbą lub otynkowany.

Pod paleniskiem znajduje się przestrzeń, w której można przechowywać opał, a nad nim daszek (betonowy lub z blachy stalowej) z niewielkim kominkiem, który wspomaga ciąg podczas palenia. Nad paleniskiem umieszczony jest ruszt, a w niektórych urządzeniach także obrotowy rożen.

Jeśli mamy więcej miejsca, możemy kupić grill obłożony kształtkami klinkierowymi lub płytkami piaskowca. Tego rodzaju grille są rozbudowane w poziomie – obok paleniska znajdują się wnęki lub półki.

Często takie "szafki" znajdują się po obu stronach paleniska; są one wtedy usytuowane pod kątem w stosunku do części głównej. We wnękach możemy trzymać garnki, naczynia, przyprawy.

Na znajdujących się na wierzchu blatach przygotowujemy posiłek. Takie grille nie mają zadaszenia. Ich kształty i stopień rozbudowania są zazwyczaj bardziej bogate niż betonowych. Z boku paleniska znajduje się blat do przygotowywania potraw, a pod nim półki. W dużych urządzeniach blaty mogą być umieszczone po obu stronach paleniska. Takie grille nie mają daszka chroniącego palenisko przed deszczem.

Uwaga. Otwartego grilla nie należy ustawiać pod drzewem, nawet jeśli jest ono wysokie; powstająca w czasie użytkowania temperatura zniszczy je.

Anna Grocholska

aktualizacja: 2016-09-26

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Palisada Zen Polbruk - do budowania efektownych kwietników i skarp
Palisada Zen Polbruk - do budowania efektownych kwietników i skarp Palisada Zen firmy Polbruk to nieoceniona pomoc w modelowaniu ziemi i budowaniu atrakcyjnych "wysp kwiatowych". W przeciwieństwie do murków ...
Nowe odcienie kolorowej kostki brukowej firmy KAMAL
Nowe odcienie kolorowej kostki brukowej firmy KAMAL W ofercie firmy KAMAL pojawiły się nowe odcienie kolorowej kostki brukowej, melanże biało-brązowy i pastelowy. Wzajemne przenikanie barw ...
Nowość Libet: system Maxima z kolekcji Impressio
Nowość Libet: system Maxima z kolekcji Impressio System Maxima z kolekcji Libet Impressio składa się z ośmiu propozycji eleganckich płyt tarasowych: Maxima, Maxima Rigato, Maxima Lungo, ...

Pierwsze porządki

Wraz z nadejściem wiosny zwiększa się lista spraw, które należałoby wykonać w ogrodzie. Pielęgnacji wymagają krzewy, drzewa, byliny, trawnik, a nawet oczko wodne. Jeśli przez cały okres wegetacyjny pragniemy cieszyć się pięknym widokiem za oknem, to teraz jest najwłaściwsza pora pomóc naturze w rozpoczęciu prawidłowego funkcjonowania.
topowe produkty

Minimalistyczne grafitowe lampy Bendo od SPOTLINE - nowość 2017

SPOTLINE prezentuje swój wzorniczy hit - kolekcję designerskich zewnętrznych ogrodowych lamp Bendo. Mają one formę prostych słupków i zostały wykonane z aluminium i szkła według projektu Karsten Witch.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x