Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / ABC

Ścieżki ogrodowe - rodzaje kostek

Szczególne właściwości mają kostki z betonu porowatego. Dzięki dodaniu do masy betonowej kruszywa o dużym uziarnieniu powstają pory, przez które łatwo do gruntu przesiąka woda.

Z kolei znacznie trwalsze są wyroby produkowane z wibroprasowanego betonu z dodatkiem bazaltu. Kostki te mają kolory beżowy, ceglasty i szaroniebieski.

Można również kupić, droższą, ale trwalszą – kostkę kamienną. Szczególnie poszukiwana jest kostka granitowa i bazaltowa w kolorach od jasnoszarego do żółtorudego. Dostępne są też kostki ze sjenitu, czarnego lub czerwonego bazaltu, a także z serpentynitu, marmuru i twardego wapienia.

Kostka kamienna ma kształt regularnych sześcianów. Wyjątkowo efektowna jest kostka tzw. rustykalna, o zaokrąglonych krawędziach. Kostki mogą mieć powierzchnię nierówną, powstałą w wyniku rozłupywania bloków kamiennych, oraz gładką – uzyskaną w wyniku cięcia ich piłą do kamienia. Wykończenie powierzchni uzyskuje się przez płomieniowanie, groszkowanie lub piaskowanie.

Ze względu na swoją twardość, szczególnie nadaje się do wykładania podjazdów dla samochodów. Kostką o długości boku 4-6 cm wykłada się ciągi piesze, elementy o długości boku 9-11 cm nadają się także na podjazdy dla samochodów. Kostka największa – 15-17 cm – jest stosowana na ciągi przeznaczone nawet dla samochodów ciężarowych, ale też stosuje się ją na obrzeża ścieżek oraz podjazdów .

Do wykonywania tzw. ciągów pieszych nadaje się też bruk klinkierowy. Są to kostki o kształcie regularnego sześcianu, rombu oraz trapezu. Można układać z nich nawet bardzo skomplikowane wzory. Klinkier jest produkowany w różnych kolorach. Oprócz naturalnego ciemnoczerwonego spotyka się też brązowy, rudy, brunatny, antracytowy oraz... biały.

Jest mało nasiąkliwy, odporny na mróz, warunki atmosferyczne i chemikalia – np. benzynę. Zachowuje kolor nawet po wielu latach.

Redakcja BD

aktualizacja: 2008-12-08

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Palisada Hestra w ofercie Polbruk
Palisada Hestra w ofercie Polbruk W ofercie linii "Architektura" marki Polbruk pojawiła się palisada Hestra. Dzięki dużej wysokości – 100 cm – produkt spełnia swoją ...
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze Stalowe paleniska ogrodowe to bezpieczna i nowoczesna alternatywa dla tradycyjnego ogniska czy grilla. Pełnią funkcję użytkową i dekoracyjną.
Meble ogrodowe w ofercie ARCHONhome.pl
Meble ogrodowe w ofercie ARCHONhome.pl Ogród, miejsce relaksu i wypoczynku. Jeśli lubicie delektować się wspólnymi, rodzinnymi posiłkami w otoczeniu przyrody, to nasze meble ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze