Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / ABC

Ścieżki ogrodowe - rodzaje kostek

Szczególne właściwości mają kostki z betonu porowatego. Dzięki dodaniu do masy betonowej kruszywa o dużym uziarnieniu powstają pory, przez które łatwo do gruntu przesiąka woda.

Z kolei znacznie trwalsze są wyroby produkowane z wibroprasowanego betonu z dodatkiem bazaltu. Kostki te mają kolory beżowy, ceglasty i szaroniebieski.

Można również kupić, droższą, ale trwalszą – kostkę kamienną. Szczególnie poszukiwana jest kostka granitowa i bazaltowa w kolorach od jasnoszarego do żółtorudego. Dostępne są też kostki ze sjenitu, czarnego lub czerwonego bazaltu, a także z serpentynitu, marmuru i twardego wapienia.

Kostka kamienna ma kształt regularnych sześcianów. Wyjątkowo efektowna jest kostka tzw. rustykalna, o zaokrąglonych krawędziach. Kostki mogą mieć powierzchnię nierówną, powstałą w wyniku rozłupywania bloków kamiennych, oraz gładką – uzyskaną w wyniku cięcia ich piłą do kamienia. Wykończenie powierzchni uzyskuje się przez płomieniowanie, groszkowanie lub piaskowanie.

Ze względu na swoją twardość, szczególnie nadaje się do wykładania podjazdów dla samochodów. Kostką o długości boku 4-6 cm wykłada się ciągi piesze, elementy o długości boku 9-11 cm nadają się także na podjazdy dla samochodów. Kostka największa – 15-17 cm – jest stosowana na ciągi przeznaczone nawet dla samochodów ciężarowych, ale też stosuje się ją na obrzeża ścieżek oraz podjazdów .

Do wykonywania tzw. ciągów pieszych nadaje się też bruk klinkierowy. Są to kostki o kształcie regularnego sześcianu, rombu oraz trapezu. Można układać z nich nawet bardzo skomplikowane wzory. Klinkier jest produkowany w różnych kolorach. Oprócz naturalnego ciemnoczerwonego spotyka się też brązowy, rudy, brunatny, antracytowy oraz... biały.

Jest mało nasiąkliwy, odporny na mróz, warunki atmosferyczne i chemikalia – np. benzynę. Zachowuje kolor nawet po wielu latach.

Redakcja BD

aktualizacja: 2008-12-08

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Robot koszący Robomow RX20 Pro
Robot koszący Robomow RX20 Pro Robomow RX20 Pro to kompaktowy robot przystosowany do trawników o metrażu do 200 m². Jest idealną propozycją dla osób pragnących mieć ...
Palisada Zen Polbruk - do budowania efektownych kwietników i skarp
Palisada Zen Polbruk - do budowania efektownych kwietników i skarp Palisada Zen firmy Polbruk to nieoceniona pomoc w modelowaniu ziemi i budowaniu atrakcyjnych "wysp kwiatowych". W przeciwieństwie do murków ...
Nowe odcienie kolorowej kostki brukowej firmy KAMAL
Nowe odcienie kolorowej kostki brukowej firmy KAMAL W ofercie firmy KAMAL pojawiły się nowe odcienie kolorowej kostki brukowej, melanże biało-brązowy i pastelowy. Wzajemne przenikanie barw ...

Kostka brukowa - zakup kontrolowany

Poszukiwana: kostka brukowa do wykonania nawierzchni podjazdu i ścieżek wokół domu. Ewa i Mariusz chcą wyłożyć kostką prostokątny podjazd, dojście do domu, altanki i boksu dla psa, oraz wąską opaskę wokół domu. W sumie potrzebują 80 m2 kostki.
topowe produkty

Minimalistyczne grafitowe lampy Bendo od SPOTLINE - nowość 2017

SPOTLINE prezentuje swój wzorniczy hit - kolekcję designerskich zewnętrznych ogrodowych lamp Bendo. Mają one formę prostych słupków i zostały wykonane z aluminium i szkła według projektu Karsten Witch.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x