Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Porady ekspertów

Po czym poznać, że kostka brukowa jest dobra jakościowo?

Po czym poznać, że kostka brukowa jest dobra jakościowo?

Po czym poznać, że kostka brukowa jest dobra jakościowo i jak sprawić, żeby po ułożeniu kostki nie występowały znaczne różnice w kolorze?

Odpowiedź eksperta: Kostki brukowe powinny być wytwarzane zgodnie z normą europejską PN-EN 1338 – "Betonowe kostki brukowe. Wymagania i metody badań". Zawiera ona wszystkie niezbędne wymagania konieczne do wyprodukowania materiału na trwałą i estetyczną nawierzchnię. Obejmują one między innymi stosowanie odpowiedniej jakości kruszyw gwarantujących niską nasiąkliwość kostki, a co za tym idzie ich mrozoodporność, oraz trwałych materiałów barwiących. Wady produkcyjne uwidoczniają się dopiero w trakcie eksploatacji już ułożonej kostki brukowej, więc najlepiej decydować się na zakup od renomowanych producentów.

Podstawowy warunek trwałej nawierzchni to odpowiednio przygotowana podbudowa. Nie można również zapominać o tym, że grubość zastosowanej kostki musi bezwzględnie odpowiadać charakterowi użytkowania. Nieodpowiednio dobrany materiał z czasem popęka lub doprowadzi do zapadania się nawierzchni.

Inną ważną sprawą jest dopasowanie rozmiarów kostki do zagospodarowanej powierzchni. Tu warto już skorzystać z pomocy projektanta. Ogólną zasadą jest stosowanie drobnych elementów na wąskich ścieżkach, a kostek o większych wymiarach na rozległych przestrzeniach. Aby uniknąć ewentualnych różnic odcieni, najlepiej kupować od razu całą potrzebną ilość kostki z jednej partii produkcyjnej. Poszczególne partie produkcyjne kostki powstają z mieszanki naturalnych surowców, dlatego mogą różnić się odcieniami. Konieczne jest podczas układania mieszanie materiału z trzech różnych palet. Pozwoli to uniknąć tworzenia się na nawierzchni miejsc – plam o wyraźnie różnych odcieniach.

Kamil Drewczyński z firmy Libet
fot. Libet

aktualizacja: 2013-01-23

Zdaniem naszych Czytelników

Jak człowiek się na tym nie zna to nie ma co samemu kombinować z kostką brukową. W takiej sytuacji idzie się do profesjonalnej firmy która się tym zajmuje (nie do marketu !) i ma się spokój. Z tą na podjazd trzeba najbardziej uważać bo może szybko popękać albo się wgnieść.

Gość andrzej

19 Sty 2017, 10:05

Granit jest fajny, owszem, ale rację ma ktoś we wcześniejszej wypowiedzi, że nie poszaleje się. Dlatego my wybraliśmy kostkę brukową. Wyszło fajnie, mamy ułożony ciekawy wzorek przed domem a kostka jest dobrej jakości, jak na razie (a to juz ze 3 lata) nadal wygląda dobrze.

Gość gunio

20 Wrz 2016, 13:56

Wiadomo że granit jest trwałym materiałem ale jednak wiadomo że z kostki betonowej zrobimy rzeczy które noromalnie w granicie się nie da a jednak kostka betonowa też wytrzymuje troche lat więc pytanie czy warto inwestowac w granit dla trwałości zamiast skupic się na jakości i wspaniałych ...

Gość kostka

01 Lis 2015, 19:51

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Robot koszący Robomow RX20 Pro
Robot koszący Robomow RX20 Pro Robomow RX20 Pro to kompaktowy robot przystosowany do trawników o metrażu do 200 m². Jest idealną propozycją dla osób pragnących mieć ...
Palisada Zen Polbruk - do budowania efektownych kwietników i skarp
Palisada Zen Polbruk - do budowania efektownych kwietników i skarp Palisada Zen firmy Polbruk to nieoceniona pomoc w modelowaniu ziemi i budowaniu atrakcyjnych "wysp kwiatowych". W przeciwieństwie do murków ...
Nowe odcienie kolorowej kostki brukowej firmy KAMAL
Nowe odcienie kolorowej kostki brukowej firmy KAMAL W ofercie firmy KAMAL pojawiły się nowe odcienie kolorowej kostki brukowej, melanże biało-brązowy i pastelowy. Wzajemne przenikanie barw ...

Nawierzchnia z kostki betonowej

Fachowo wykonane ścieżki i podjazdy z kostki betonowej są trwałe, wygodne w użytkowaniu i wyglądają estetycznie. Trwałość zapewnia właściwie wykonana podbudowa i kostka odpowiedniej grubości, a wygodę – właściwe wymiary traktów oraz delikatne spadki, dzięki którym na bruku nie tworzą się kałuże.
topowe produkty

Minimalistyczne grafitowe lampy Bendo od SPOTLINE - nowość 2017

SPOTLINE prezentuje swój wzorniczy hit - kolekcję designerskich zewnętrznych ogrodowych lamp Bendo. Mają one formę prostych słupków i zostały wykonane z aluminium i szkła według projektu Karsten Witch.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x