Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Artykuły

Ogród zimowy - doświadczenia użytkownika (Natalia)

Przy budowie ogrodu zimowego popełniliśmy błąd, montując drzwi otwierane do środka - mówi Natalia, czytelniczka "Budujemy Dom"

Posadzka wyłożona jest terakotą
Posadzka wyłożona jest terakotą
Parametry: powierzchnia ogrodu – 12 m2; konstrukcja aluminiowa; nieforemny sześciokąt; dach o nachyleniu 50 stopni.
Położenie: wschód.

Decyzja: Na etapie budowy domu powiększyliśmy taras, by w przyszłości zmieścił ogród zimowy. Wprowadziliśmy się w czerwcu, ale tak nas denerwowała ta duża nawierzchnia, że już jesienią powstał na niej pokój pod szkłem. Poprzez drzwi łączy się z jadalnią. Chodziło nam o widne miejsce do siedzenia i patrzenia na ogród nawet wtedy, kiedy jest zimno oraz o możliwość uprawiania roślin tropikalnych.

Porady i przestrogi:

 • Jesteśmy zadowoleni z usytuowania ogrodu zimowego, bo nie nagrzewa się tak bardzo, jak ogrody skierowane na południe. Słońce operuje tu tylko do godziny 13. W zimie nie daje możliwości dogrzewania reszty wnętrz. Stawiamy tu za to choinkę, bo jest świetnie widoczna, a w chłodzie wytrzymuje dłużej. Latem, podczas przyjęć pod chmurką w oranżerii organizujemy bufet.

 • Mimo wschodniej wystawy musieliśmy założyć na ścianach żaluzje (drewniane). Wspólnie z architekt ogrodu uszyłyśmy też baldachim z batystu, bambusa i łańcuszków, który zawiesiłyśmy pod dachem. Kosztował 140 zł, zamiast 6000 zł (wycena firmy szyjącej zasłony). Zdejmuję go do prania dwa razy w roku.

 • Zastosowaliśmy ogrzewanie elektryczne (podłogowe i grzejniki), choć resztę domu ogrzewamy gazem. Uprzedzamy – takie rozwiązanie jest drogie. W zimie utrzymujemy temperaturę 12–14°C.

 • Popełniliśmy błąd, montując drzwi otwierane do środka. Zajmują miejsce wewnątrz ogrodu zimowego.

 • Bardziej niż wymurowane donice sprawdzają się zwykłe, ponieważ można je przestawiać. Ułatwiają sprzątanie i dostęp do szyb, które myjemy dwa razy w roku.

 • Dwa okna dachowe są uchylne, sterowane elektrycznie i mają moskitiery, co polecamy! Dzięki oknom oraz otwieraniu drzwi możemy dobrze wentylować wnętrze tylko latem. Niestety wiosną i jesienią szyby parują, bo brakuje otworów wentylacyjnych w ścianach.

 • Wymurowaliśmy wysoki cokół, który służy do zasłonięcia donic i jako siedzisko. W nowym domu, w którym również planujemy ogród zimowy, powtórzymy to rozwiązanie. Kolejny ogród zbudujemy pod balkonem (izolowane zadaszenie od góry), po zachodniej stronie. Mąż odnosił się sceptycznie do budowy pierwszego, a teraz żałuje, że nie jest większy. To ulubione miejsce wypoczynku rodziny i gości. Dzieci też chętnie się tu bawią.

Materiały: konstrukcja z aluminium, polski producent (Expert); na dachu szyby bezpieczne, w ścianach – termofloat.

Koszty: materiały z robocizną 60 000 zł, żaluzje z drewna – 2000 zł.

Dwa uchylne okna dachowe wyposażone są w moskitiery i sterowane są elektrycznieBaldachim z batystu ładnie wygląda i się sprawdza. Dwa razy w roku jest prany
Dwa uchylne okna dachowe wyposażone są w moskitiery i sterowane są elektrycznieBaldachim z batystu ładnie wygląda i się sprawdza. Dwa razy w roku jest prany

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2011-09-29

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Sprzątamy ogród jesienią

Jesień to nie tylko czas porządków. Trzeba pomyśleć o przygotowaniu ogrodu do przetrwania zimy i zabezpieczenia narzędzi przed wilgocią i mrozem.
Nowość Libet: system Maxima z kolekcji Impressio
Nowość Libet: system Maxima z kolekcji Impressio System Maxima z kolekcji Libet Impressio składa się z ośmiu propozycji eleganckich płyt tarasowych: Maxima, Maxima Rigato, Maxima Lungo, ...
Natulit Massimo z linii Libet Completto
Natulit Massimo z linii Libet Completto Oferta produktów z linii Libet Completto to niezwykle wszechstronne i uniwersalne materiały, które skutecznie dopełniają aranżacje utrzymane ...
Płyty Symfonia nagrodzone Złotym Medalem MTP 2017
Płyty Symfonia nagrodzone Złotym Medalem MTP 2017 Znane są już wyniki konkursu o Złoty Medal zorganizowanego w ramach Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2017. W gronie ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x