Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Artykuły

Ogród zimowy - doświadczenia użytkownika (Hanna)

Radzę koniecznie zadbać o dobrą wentylację. W moim ogrodzie brakuje wlotów wentylacyjnych w dolnej części ścian lub drzwi - mówi Hanna, czytelniczka Budujemy Dom.

Parametry: powierzchnia ogrodu – 40 m2, na planie prostokąta i sześciokąta, nachylenie dachu 55 stopni.

Położenie: południowy wschód.

Decyzja: Uprawiam (bugenwille, oleandry, storczyki, figi) i potrzebowałam miejsca do ich zimowania. W poprzednim domu miałam ogród zimowy. Ponieważ bardzo się sprawdzał, po przeprowadzce dobudowałam do istniejącego budynku jeszcze większy (kupiłam gotowy dom). Zaadaptowałam prostokątny taras skierowany na południe oraz skrawek ogrodu zwrócony na wschód.

Kwiaty uprawiane są tylko w donicach. Stoją na podłodze oraz na dwustopniowych stojakachOkno uchylne w dachu
Kwiaty uprawiane są tylko w donicach. Stoją na podłodze oraz na dwustopniowych stojakachOkno uchylne w dachu

Porady i przestrogi:

 • Podłogi z płytek klinkierowych można łatwo umyć. Woda odpływa do kratki ściekowej
  Podłogi z płytek klinkierowych można łatwo umyć. Woda odpływa do kratki ściekowej
  Radzę koniecznie zadbać o dobrą wentylację. W moim ogrodzie brakuje wlotów wentylacyjnych w dolnej części ścian lub drzwi. Latem, kiedy jestem w domu i uchylam drzwi oraz okna w dachu i ścianach, w pomieszczeniu nie jest gorąco. Kiedy jednak muszę wyjść z domu i zamykam je ze względów bezpieczeństwa – wracam do sauny! Kwiaty przystosowały się do tego, ale dla mnie jest to mało komfortowe. W zimie na aluminiowych ramach i szybach skrapla się para wodna.

 • Konieczne są osłony przed słońcem. W drugim roku użytkowania ogrodu założyłam rolety. Bez nich temperatura w pomieszczeniu dochodziła do 45°C. Zamierzam wyposażyć je w automatykę, ale to duży koszt.

 • Zastosowałam mieszane ogrzewanie. Na dawnym tarasie nie zerwałam istniejącej posadzki z płyt klinkieru i w tej części założyłam grzejniki naścienne. W części sześciokątnej, którą budowałam od nowa, zastosowałam wodne ogrzewanie podłogowe. Instalację grzewczą w ogrodzie zimowym połączyłam z gazową instalacją w reszcie budynku. Dzięki sterownikowi utrzymuję tam w zimie temperaturę 8–12°C.

 • Choć nie było to dla mnie głównym celem, okazało się, że ciepłem zgromadzonym pod szkłem mogę wiosną i jesienią dogrzać pomieszczenia dzienne. Wystarczy, że otworzę szerokie drzwi między salonem i dawnym tarasem. To działa i obniża rachunki za ogrzewanie.

 • Do mycia szyb stosuję specjalny środek, który kupuję w Niemczech. Dwa razy w roku spryskuję nim szyby na zewnątrz i myją się samoczynnie podczas deszczu.

Materiały: konstrukcja aluminiowa; szyby termofloat, refleksyjne, na dachu wzmacniane; producent polski – Glassteam.

Koszty: materiały i robocizna – 120 000 zł (7 lat temu), rolety zacieniające – 12 000 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2011-10-04

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Robot koszący Robomow RX20 Pro
Robot koszący Robomow RX20 Pro Robomow RX20 Pro to kompaktowy robot przystosowany do trawników o metrażu do 200 m². Jest idealną propozycją dla osób pragnących mieć ...
Palisada Zen Polbruk - do budowania efektownych kwietników i skarp
Palisada Zen Polbruk - do budowania efektownych kwietników i skarp Palisada Zen firmy Polbruk to nieoceniona pomoc w modelowaniu ziemi i budowaniu atrakcyjnych "wysp kwiatowych". W przeciwieństwie do murków ...
Nowe odcienie kolorowej kostki brukowej firmy KAMAL
Nowe odcienie kolorowej kostki brukowej firmy KAMAL W ofercie firmy KAMAL pojawiły się nowe odcienie kolorowej kostki brukowej, melanże biało-brązowy i pastelowy. Wzajemne przenikanie barw ...

Jak oświetlić posesję - bramę wjazdową i podjazd?

Jaką lampę zastosować do oświetlenia posesji – bramy wjazdowej i podjazdu? Ma ona pracować całą noc. Kuszą mnie lampy LED, ale są strasznie drogie, halogenowe zaś mają dość duże zużycie prądu. Czy można zastosować źródło światła podobne jak w lampach ulicznych (co to za żarówki?), oczywiście o mniejszej mocy i w ładniejszej oprawie?

topowe produkty

Minimalistyczne grafitowe lampy Bendo od SPOTLINE - nowość 2017

SPOTLINE prezentuje swój wzorniczy hit - kolekcję designerskich zewnętrznych ogrodowych lamp Bendo. Mają one formę prostych słupków i zostały wykonane z aluminium i szkła według projektu Karsten Witch.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x