Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Artykuły

Ogród zimowy z wentylacją mechaniczną

Dzięki wentylacji mechanicznej z rekuperacją nie marnuję ciepła zgromadzonego w przeszklonej strefie, wykorzystując je w reszcie budynku. - mówi Mariusz, czytelnik Budujemy Dom.

Parametry: powierzchnia ogrodu – 12 m2, konstrukcja aluminiowa, na planie prostokąta, nachylenie dachu 55 stopni, 8 m2 szkła.

Położenie: południe.

Decyzja: Celowo wybrałem gotowy projekt z ogrodem zimowym. Chciałem mieć ciekawy element w elewacji oraz dużo światła w strefie dziennej.

Budowa ogrodu zimowego była prowadzona równolegle z budową dachu  Budowa ogrodu zimowego była prowadzona równolegle z budową dachu

Porady i przestrogi:

 • Nie ma dużo specjalistów od ogrodów zimowych. Szukałem doświadczonych, znając historię sąsiada, któremu wadliwie zbudowano oranżerię i od kilku lat ma z nią problem. Konsultowałem się z sześcioma wybranymi firmami. Liczyła się dla mnie liczba realizacji i polecenie użytkowników w myśl hasła: „specjalistyczne zadania oddaję w ręce specjalistów”. Wybrałem sprawdzoną firmę i technologię systemową, z aluminium.

 • Posadzka z wodnym ogrzewaniem podłogowym wyłożonym płytami z gresu
  Posadzka z wodnym ogrzewaniem podłogowym wyłożonym płytami z gresu. Ogrzewaniem i wentylacją ogrodu zimowego pan Mariusz steruje za pomocą systemu instalacji inteligentnej
  Ogród zimowy znakomicie funkcjonuje, współpracując z systemem inteligentnej instalacji oraz wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła i klimatyzacji. W obrębie ogrodu zastosowałem wodne ogrzewanie podłogowe, połączone z c.o.

  W systemie inteligentnej instalacji zaprogramowałem tu oddzielną strefę temperaturową na wypadek, jeśli zdecyduję się zamknąć pomieszczenie od strony wnętrz dziennych lub kwiaty będą potrzebować innej temperatury. Na razie jest połączony ze strefą dzienną. Dzięki wentylacji mechanicznej z rekuperacją nie marnuję ciepła zgromadzonego w przeszklonej strefie, wykorzystując je w reszcie budynku.

  Nie musiałam też montować uchylnych okien, tylko tańsze fiksy. Polecam wszystkie rozwiązania, bo są użyteczne i komfortowe, choć trzeba się do nich przygotować finansowo. Naprawdę warto, bo tak wyposażony ogród nie nastręcza żadnych uciążliwości!

 • Sprawdzają się szyby refleksyjne. W najcieplejszym okresie temperatura we wnętrzu nie przekraczała 28°C, choć nie działała jeszcze wentylacja mechaniczna z opcją klimatyzacji. Na razie nie ma konieczności montowania rolet czy innych osłon. Śnieg nie zacienia wnętrz.

 • Przy montażu współdziałały dwie ekipy – budująca dach i ogród zimowy. Zorganizowałem spotkanie koordynacyjne wykonawców. Musieli się dobrze zgrać, np. zabezpieczyć mostki termiczne. Podziwiałem precyzję, dosłownie co do milimetra, z jaką budowano mój ogród zimowy. Trwało to kilka dni, za pomocą specjalistycznych urządzeń.

 • Ceny warto negocjować!

Materiały: konstrukcja aluminiowa; polski producent – Megaaluminium; szyby bezpieczne, samoczyszczące i antyrefleksyjne.

Koszty: projekt i konstrukcja z robocizną 30 000 zł, ale wiele kosztów „weszło” w ogólną budowę domu.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-07-04

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Udoskonalony styropian grafitowy - Knauf Therm ETIXX Fasada λ 31
Udoskonalony styropian grafitowy - Knauf Therm ETIXX Fasada λ 31 Opracowana w laboratoriach marki Knauf Therm grafitowa płyta izolacyjna ETIXX Fasada λ 31 to najnowsza propozycja dla budownictwa wysoko energooszczędnego ...
IV Forum ETICS - Warszawa stolicą europejskiej branży ociepleń
IV Forum ETICS - Warszawa stolicą europejskiej branży ociepleń IV Forum ETICS, najważniejsze tegoroczne wydarzenie europejskiej branży ociepleń, odbędzie się 5 października 2017 r. w Warszawie. Organizatorem ...
Styropian FS ARBET pod kontrolą
Styropian FS ARBET pod kontrolą FS ARBET, producent styropianu z ponad 25-letnim doświadczeniem, przykłada wielką wagę do jakości. W każdym zakładzie ma laboratorium, ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze