Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Artykuły

Dwukondygnacyjny wykusz czyli ogród zimowy

Popełniliśmy błąd, angażując firmę specjalizującą się tylko w produkcji i montażu okien, a nie ogrodów zimowych. Wynikiem tego... - opowiada Marek, czytelnik "Budujemy Dom".

Parametry: wykusz o szerokości 3,5 m, głębokości 2,5 m i wysokości 5 m.

Położenie: południe.

Decyzja: W poprzednim domu mieliśmy ogród zimowy (60 m2) i chętnie z niego korzystaliśmy. Podoba nam się nowoczesna architektura z dużymi przeszkleniami, więc szukaliśmy gotowego projektu z niestereotypową oranżerią. Chodziło o szeroki widok na otoczenie, doświetlenie wnętrz i dekoracyjny element architektoniczny. Nie planowaliśmy tzw. strefy buforowej, choć ogród zimowy, zgodnie z układem posesji, miał znajdować się od południa.

Wykusz jest dwukondygnacyjny i nie jest odgrodzony żadną ścianką od reszty wnętrz dziennychW ogrodzie zimowym sprawdza się posadzka z wodnym ogrzewaniem podłogowym, wyłożona płytami gresowymi
Wykusz jest dwukondygnacyjny i nie jest odgrodzony żadną ścianką od reszty wnętrz dziennychW ogrodzie zimowym sprawdza się posadzka z wodnym ogrzewaniem podłogowym, wyłożona płytami gresowymi

Porady i przestrogi:

 • Popełniliśmy błąd, angażując firmę specjalizującą się tylko w produkcji i montażu okien, a nie ogrodów zimowych. Nie poradziła sobie z wykonawstwem. Ogród zimowy powinni budować tylko doświadczeni specjaliści!

 • W pierwotnej wersji projekt przewidywał budowę ogrodu zimowego z wielkich tafli szkła, bez podziałów. Nie mogliśmy tego zrealizować z powodu ogromnych kosztów, trudności w transporcie i konieczności ściągnięcia specjalnych urządzeń do montażu. Powierzchnię poszczególnych tafli podzieliliśmy na mniejsze elementy i ze względów konstrukcyjnych osadziliśmy w grubych ramach.

  Mimo to na skutek naprężeń i niefachowego wykonawstwa (orzekli to eksperci) – szyba w jednym z paneli od kilku lat pęka, a kosztuje 13 000 zł! Wykonawcy oczywiście ją wymieniają na gwarancji, ale taka operacja jest dla nas uciążliwa. Efektowny projekt okazał się trudny do zrealizowania w praktyce. Ostrzegamy!

 • W projekcie wykusz miał szklany i zupełnie płaski dach, bez odpływów. W porę zwrócili nam na to uwagę wykonawcy i zamontowaliśmy taflę szkła pod kątem i zbudowaliśmy odpływy.

 • Dwukondygnacyjny wykusz nie jest odgrodzony wewnętrzną ścianką od reszty wnętrz dziennych, a mimo to opisany jest w projekcie jako ogród zimowy. Jego forma i połączenie ze strefą dzienną bardzo nam odpowiadała, ponieważ chcieliśmy mieć przestronne wnętrza. Tu niczego nie zmieniliśmy. Raz w roku wzywamy firmę, która rozstawia rusztowania i myje ogród zimowy.

 • Myślimy o zamontowaniu klimatyzatorów, ponieważ wnętrza w czasie upałów nadmiernie się nagrzewają. Mimo refleksyjnych szyb. Żałujemy, że nie zamontowaliśmy wentylacji mechanicznej z rekuperatorem i klimatyzacją.

Materiały: polski producent, konstrukcja drewniana na zewnątrz pokryta stalą, szyby refleksyjne i bezpieczne.

Koszty: konstrukcja z wykonawstwem 80 000 zł; rolety rzymskie 10 000 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2011-10-11

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Ogród zimowy z wentylacją mechaniczną

Dzięki wentylacji mechanicznej z rekuperacją nie marnuję ciepła zgromadzonego w przeszklonej strefie, wykorzystując je w reszcie budynku. - mówi Mariusz, czytelnik Budujemy Dom.

Natulit Massimo z linii Libet Completto
Natulit Massimo z linii Libet Completto Oferta produktów z linii Libet Completto to niezwykle wszechstronne i uniwersalne materiały, które skutecznie dopełniają aranżacje utrzymane ...
Płyty Symfonia nagrodzone Złotym Medalem MTP 2017
Płyty Symfonia nagrodzone Złotym Medalem MTP 2017 Znane są już wyniki konkursu o Złoty Medal zorganizowanego w ramach Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2017. W gronie ...
Zadaszenie ALUNA® Aluwall II
Zadaszenie ALUNA® Aluwall II Zadaszenie ALUNA® Aluwall II swoją konstrukcją przypomina typowe ogrody zimowe. Połączony bezpośrednio ze ścianą budynku poprzez zamontowaną ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x