Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Artykuły

Drewutnia w altanie to świetny pomysł!

Zasłonięcie dwóch newralgicznych boków altany to był świetny pomysł! Drewutnia w altanie wygląda estetycznie i na dodatek jest funkcjonalna w różnoraki sposób. - mówią Edyta i Jarosław, czytelnicy Budujemy Dom.

Parametry domu, kominka i drewutni: powierzchnia domu 200 m2, moc kominka bez DGP 20 kW; wymiary altany 5 × 5 × 2,5 m, pojemność półek na drewno – 10 m3.

Narzędzia: nie mamy jeszcze własnych narzędzi do drewna, ale zamierzamy kupić siekierę Fiskars oraz pilarkę spalinową Stihl.

Decyzja: Na początku nie myśleliśmy o budowie tego rodzaju drewutni w ogrodzie. Jednak stawiając w ogrodzie zadaszoną altanę, w pewnym momencie architekt ogrodu zaproponowała nam takie rozwiązanie. Wzięło się z prostej przyczyny. Altana z niezabudowanymi bokami, stojąca na otwartej i wietrznej przestrzeni, nie dawała nam prywatności ani osłony przed wiatrem. Dlatego zachodni i północny bok altany zasłoniliśmy półkami z drewnem do kominka.

Tylko zachodni i północny bok altany zajmują półki z drewnem do kominka Dwa pozostałe boki, skierowane na dom i ogród, są otwarte
Tylko zachodni i północny bok altany zajmują półki z drewnem do kominka Dwa pozostałe boki, skierowane na dom i ogród, są otwarte

Porady i przestrogi:

 • Zasłonięcie dwóch newralgicznych boków altany to był świetny pomysł! Drewutnia w altanie wygląda estetycznie i na dodatek jest funkcjonalna w różnoraki sposób. Daje nam oczekiwaną intymność i przytulność. Dodatkowym bonusem jest przyjemny zapach drewna, który czujemy podczas deszczu lub w upale. Drewno, ułożone na półkach, świetnie się wentyluje i szybko schnie. Nie musieliśmy też dobudowywać przy domu kolejnego składziku. Polecamy!

 • Dystans między posadzką altany a dolną półką wynosi 15 cm i ułatwia wentylowanie drewna kominkowego
  Dystans między posadzką altany a dolną półką wynosi 15 cm i ułatwia wentylowanie drewna kominkowego
  Dolne półki na drewno celowo zbudowaliśmy kilkanaście centymetrów nad posadzką altany. Doradziła nam to… natura. Bywając na działce w zimie, zauważyliśmy, że w okolicy altany gromadzi się dużo śniegu. Dzięki zawieszonym półkom szczapy nie butwieją.

 • Kominek wykorzystujemy tylko dla przyjemności, ale dość często. Palimy niemal codziennie wieczorami, bo jesienią jest to bardzo przyjemne. Głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwa stałe, w którym spalamy groszek. To tanie paliwo, dlatego nie potrzebujemy ogrzewać domu kominkiem (nie ma DGP). Z pełną świadomością unikaliśmy czynienia z salonu kotłowni.

 • Altana z drewutnią stoi 15 m od trasu, przez który wnosimy polana do salonu. Przy okazjonalnym paleniu to nieuciążliwa odległość. Gdybyśmy korzystali z kominka częściej, drewutnia byłaby blisko domu.

 • Mamy nowiutki dom, dlatego ze szczególną uwagą przygotowaliśmy drewno kominkowe. Wykorzystujemy tylko drewno brzozowe, które schło przez dwa lata. Ofiarował je nam sąsiad, który przed budową domu wycinał kilka drzew. Wynajęci przez nas pracownicy pocięli i rozłupali drewno na dość grube polana. W miarę znikania drewna z półek, będziemy dokupować nowe. Pewnie znowu brzozę, ponieważ daje dużo ciepła.

Koszty: Budowa drewytni (altany) w ogrodzie z półkami na drewno – 6000 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2013-05-21

Zdaniem naszych Czytelników

e-tam, słupy stoją na kostce, ja tak mam 10lat i nie gnije

Gość radi

23 Maj 2013, 12:02

Pomysł bardzo ciekawie zrealizowany. Szkoda tylko, że przy wykonaniu zabrakło fachowej porady. Słupy nie mogą stać na ziemi, powinny być na podporach takich: http://www.kadetech.pl/513,wspornik-slupa-typ-ppb-pps.html lub takich: http://tablica.pl/oferta/podpora-slupa-do-wiat-i-altan-IDU2ib.html ...

Gość Andrzej

23 Maj 2013, 06:19

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Dwukondygnacyjny wykusz czyli ogród zimowy

Popełniliśmy błąd, angażując firmę specjalizującą się tylko w produkcji i montażu okien, a nie ogrodów zimowych. Wynikiem tego... - opowiada Marek, czytelnik "Budujemy Dom".
topowe produkty

Minimalistyczne grafitowe lampy Bendo od SPOTLINE - nowość 2017

SPOTLINE prezentuje swój wzorniczy hit - kolekcję designerskich zewnętrznych ogrodowych lamp Bendo. Mają one formę prostych słupków i zostały wykonane z aluminium i szkła według projektu Karsten Witch.
Nowość Libet: system Maxima z kolekcji Impressio
Nowość Libet: system Maxima z kolekcji Impressio System Maxima z kolekcji Libet Impressio składa się z ośmiu propozycji eleganckich płyt tarasowych: Maxima, Maxima Rigato, Maxima Lungo, ...
Natulit Massimo z linii Libet Completto
Natulit Massimo z linii Libet Completto Oferta produktów z linii Libet Completto to niezwykle wszechstronne i uniwersalne materiały, które skutecznie dopełniają aranżacje utrzymane ...
Płyty Symfonia nagrodzone Złotym Medalem MTP 2017
Płyty Symfonia nagrodzone Złotym Medalem MTP 2017 Znane są już wyniki konkursu o Złoty Medal zorganizowanego w ramach Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2017. W gronie ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x