Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Artykuły

Drewutnia z zielonym dachem

"Zielone dachy" na drewutniach widziałem w Szwecji. Bardzo mi się spodobały. Konstrukcję drewutni wykonałem z sosnowej kantówki 10 × 10 cm - mówi Andrzej, czytelnik Budujemy Dom.

Parametry domu, kominka i drewutni: powierzchnia domu 450 m2; moc żeliwnego wkładu z płaszczem wodnym 18 kW; wymiary drewutni 4 × 5 × 2 m, powierzchnia 20 m2; pojemność 40 m3 drewna.

Narzędzia: siekiera, w planach – łuparka i piła spalinowa.

Decyzja: Dom ogrzewamy głównie kominkiem z płaszczem wodnym. Zużywamy 15 m3 drewna. Drewutnię zbudowałem za domem, w odległości 10 m od tarasu.

Drewno leży na podłodze z desek, która nie dotyka gruntu Drewno układane jest warstwami, metodą na krzyż
Drewno leży na podłodze z desek, która nie dotyka gruntu Drewno układane jest warstwami, metodą „na krzyż”

Porady i przestrogi:

  • Wiele lat temu kupiłem ogromną ilość drewna kominkowego, które ułożyłem w drewutni oraz na działce w okrągłe sągi. Palę tylko kilkuletnim drewnem, ale co roku dowożę nowe. Nigdy nie używam mokrego!

  • Drewno kupuję w okolicy, w prywatnym składzie. Nie muszę go samodzielnie ciąć, bo otrzymuję gotowe szczapy o długości 50 cm. Dostawca dostarcza je wywrotką pod samą drewutnię na każde wezwanie, w każdej ilości i za rozsądną cenę. Za pocięte drewno brzozowe i dębowe rok temu zapłaciłem 160 zł/mp.

  • Bardzo ważny jest sposób ułożenia drewna w drewutni. Trzeba zapewnić mu przewiew z każdej strony. Układamy je z synem i siostrzeńcem warstwami metodą „na krzyż”, uważnie sortując polana. Wystarczy jedno zarobaczone, by stracić sporo zdrowych! Niektóre kawałki dodatkowo rozłupujmy siekierą i rozpalamy nimi ogień.

  • Zamierzam kupić łuparkę do drewna. Pracowałem nią na działce koleżanki, której pomagałem przygotować drewno do kominka, zupełnie nie spodziewając się, że sam będę go potrzebować. Jest bardzo przydatne, bo nie trzeba wysiłku do rozłupania sporych bali. Już wkrótce czeka mnie wycięcie brzozowego lasu, który usycha po powodzi. To ogromna strata. Muszę wyciąć ponad 100 drzew, więc profesjonalne narzędzia są mi potrzebne. Na razie czekam na pozwolenie na wycinkę.

  • „Zielone dachy” na drewutniach widziałem w Szwecji. Bardzo mi się spodobały. Konstrukcję drewutni wykonałem z sosnowej kantówki 10 × 10 cm. Mocno spiąłem ją śrubami, aby udźwignęła ciężki dach i śnieg. Szkoda, że od razu nie zbudowałem stałej ażurowej podłogi. Na dolnej ramie układamy ruchomą podłogę z desek, aby drewno nie leżało na ziemi.

  • Ułatwiłem sobie transport drewna z drewutni tuż pod kominek. Między piwnicą a salonem zbudowałem prostą windę (z silnika starej pralki i drewnianej skrzyni). Jesienią wnosimy drewno do piwnicy i potem sukcesywnie „wjeżdża” na parter tuż obok kominka.

Koszty: budowa drewutni z „zielonym dachem” – materiał 1200 zł, robocizna 400 zł.

Przewiewna drewutnia ma wymiary 4 × 5 × 2 m. Przykryta jest zielonym dachem, na którym posadzono płożące jałowce Co roku dowożona jest nowa porcja pociętego i rozłupanego drewna dębowego i brzozowego
Przewiewna drewutnia ma wymiary 4 × 5 × 2 m. Przykryta jest zielonym dachem, na którym posadzono płożące jałowce Co roku dowożona jest nowa porcja pociętego i rozłupanego drewna dębowego i brzozowego

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2016-04-13

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Drewutnia w altanie to świetny pomysł!

Zasłonięcie dwóch newralgicznych boków altany to był świetny pomysł! Drewutnia w altanie wygląda estetycznie i na dodatek jest funkcjonalna w różnoraki sposób. - mówią Edyta i Jarosław, czytelnicy Budujemy Dom.

topowe produkty

Minimalistyczne grafitowe lampy Bendo od SPOTLINE - nowość 2017

SPOTLINE prezentuje swój wzorniczy hit - kolekcję designerskich zewnętrznych ogrodowych lamp Bendo. Mają one formę prostych słupków i zostały wykonane z aluminium i szkła według projektu Karsten Witch.
Nowość Libet: system Maxima z kolekcji Impressio
Nowość Libet: system Maxima z kolekcji Impressio System Maxima z kolekcji Libet Impressio składa się z ośmiu propozycji eleganckich płyt tarasowych: Maxima, Maxima Rigato, Maxima Lungo, ...
Natulit Massimo z linii Libet Completto
Natulit Massimo z linii Libet Completto Oferta produktów z linii Libet Completto to niezwykle wszechstronne i uniwersalne materiały, które skutecznie dopełniają aranżacje utrzymane ...
Płyty Symfonia nagrodzone Złotym Medalem MTP 2017
Płyty Symfonia nagrodzone Złotym Medalem MTP 2017 Znane są już wyniki konkursu o Złoty Medal zorganizowanego w ramach Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2017. W gronie ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x