Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Artykuły

Drewutnia z zielonym dachem

"Zielone dachy" na drewutniach widziałem w Szwecji. Bardzo mi się spodobały. Konstrukcję drewutni wykonałem z sosnowej kantówki 10 × 10 cm - mówi Andrzej, czytelnik Budujemy Dom.

Parametry domu, kominka i drewutni: powierzchnia domu 450 m2; moc żeliwnego wkładu z płaszczem wodnym 18 kW; wymiary drewutni 4 × 5 × 2 m, powierzchnia 20 m2; pojemność 40 m3 drewna.

Narzędzia: siekiera, w planach – łuparka i piła spalinowa.

Decyzja: Dom ogrzewamy głównie kominkiem z płaszczem wodnym. Zużywamy 15 m3 drewna. Drewutnię zbudowałem za domem, w odległości 10 m od tarasu.

Drewno leży na podłodze z desek, która nie dotyka gruntu Drewno układane jest warstwami, metodą na krzyż
Drewno leży na podłodze z desek, która nie dotyka gruntu Drewno układane jest warstwami, metodą „na krzyż”

Porady i przestrogi:

 • Wiele lat temu kupiłem ogromną ilość drewna kominkowego, które ułożyłem w drewutni oraz na działce w okrągłe sągi. Palę tylko kilkuletnim drewnem, ale co roku dowożę nowe. Nigdy nie używam mokrego!

 • Drewno kupuję w okolicy, w prywatnym składzie. Nie muszę go samodzielnie ciąć, bo otrzymuję gotowe szczapy o długości 50 cm. Dostawca dostarcza je wywrotką pod samą drewutnię na każde wezwanie, w każdej ilości i za rozsądną cenę. Za pocięte drewno brzozowe i dębowe rok temu zapłaciłem 160 zł/mp.

 • Bardzo ważny jest sposób ułożenia drewna w drewutni. Trzeba zapewnić mu przewiew z każdej strony. Układamy je z synem i siostrzeńcem warstwami metodą „na krzyż”, uważnie sortując polana. Wystarczy jedno zarobaczone, by stracić sporo zdrowych! Niektóre kawałki dodatkowo rozłupujmy siekierą i rozpalamy nimi ogień.

 • Zamierzam kupić łuparkę do drewna. Pracowałem nią na działce koleżanki, której pomagałem przygotować drewno do kominka, zupełnie nie spodziewając się, że sam będę go potrzebować. Jest bardzo przydatne, bo nie trzeba wysiłku do rozłupania sporych bali. Już wkrótce czeka mnie wycięcie brzozowego lasu, który usycha po powodzi. To ogromna strata. Muszę wyciąć ponad 100 drzew, więc profesjonalne narzędzia są mi potrzebne. Na razie czekam na pozwolenie na wycinkę.

 • „Zielone dachy” na drewutniach widziałem w Szwecji. Bardzo mi się spodobały. Konstrukcję drewutni wykonałem z sosnowej kantówki 10 × 10 cm. Mocno spiąłem ją śrubami, aby udźwignęła ciężki dach i śnieg. Szkoda, że od razu nie zbudowałem stałej ażurowej podłogi. Na dolnej ramie układamy ruchomą podłogę z desek, aby drewno nie leżało na ziemi.

 • Ułatwiłem sobie transport drewna z drewutni tuż pod kominek. Między piwnicą a salonem zbudowałem prostą windę (z silnika starej pralki i drewnianej skrzyni). Jesienią wnosimy drewno do piwnicy i potem sukcesywnie „wjeżdża” na parter tuż obok kominka.

Koszty: budowa drewutni z „zielonym dachem” – materiał 1200 zł, robocizna 400 zł.

Przewiewna drewutnia ma wymiary 4 × 5 × 2 m. Przykryta jest zielonym dachem, na którym posadzono płożące jałowce Co roku dowożona jest nowa porcja pociętego i rozłupanego drewna dębowego i brzozowego
Przewiewna drewutnia ma wymiary 4 × 5 × 2 m. Przykryta jest zielonym dachem, na którym posadzono płożące jałowce Co roku dowożona jest nowa porcja pociętego i rozłupanego drewna dębowego i brzozowego

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2016-04-13

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe markizy Markilux z kanciastą kasetą poszycia
Nowe markizy Markilux z kanciastą kasetą poszycia Tarasy, okna i ogrody zimowe potrzebują latem skutecznej ochrony przed upałem, oślepiającym światłem i ciepłem. Z markizą pod szkłem, ...
Dwa nowe napędy do markiz firmy Becker
Dwa nowe napędy do markiz firmy Becker Becker wprowadza na rynek dwa nowe napędy z przeznaczeniem do montażu w osłonach przeciwsłonecznych o symbolach E12 i C12. Nowe produkty ...
Kostka Bergamo ColorBlend - idealna na podjazdy i tarasy
Kostka Bergamo ColorBlend - idealna na podjazdy i tarasy Kolekcja ColorBlend firmy Jadar stwarza możliwość harmonijnego połączenia swobodnej i delikatnej roślinności z luksusową architekturą. ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze