Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Artykuły

Drewutnia połączona z garażem

W ciągu 15 lat używania kominka dwa razy przeżyliśmy zapalenie się sadzy w kominie... - mówi Maria, czytelniczka Budujemy Dom.

Parametry domu, kominka i drewutni: powierzchnia domu 200 m2; moc wkładu kominkowego 22 kW; wymiary drewutni 5 × 9 × 2 m, powierzchnia 45 m2, pojemność 60 m3 drewna.

Narzędzia: pilarka spalinowa, siekiera.

Decyzja:

Przyłączenie gazu ziemnego do naszej działki było nieopłacalne. Po przeprowadzce ogrzewaliśmy dom tylko kominkiem z żeliwnym wkładem z systemem DGP (ogrzewania elektrycznego prawie nie włączaliśmy). Potem zainstalowaliśmy ogrzewanie na gaz płynny, ale nadal głównym źródłem ciepła jest kominek.

Kominek i gaz płynny od lat wykorzystujemy w proporcji 9:1. W kominku palimy tylko drewnem liściastym, zużywając rocznie 12–15 m3. Do jego przechowywania zbudowaliśmy wolno stojącą szopę, którą połączyliśmy z garażem.

Połowę wolno stojącej szopy, pokrytej osikowym wiórem, zajmuje drewutnia
Połowę wolno stojącej szopy, pokrytej osikowym wiórem, zajmuje drewutnia

Porady i przestrogi:

 • W ciągu 15 lat używania kominka dwa razy przeżyliśmy zapalenie się sadzy w kominie (jest tradycyjnie murowany). Po tych zdarzeniach jeszcze bardziej dbamy o regularne wizyty kominiarza oraz o porządne wysuszenie drewna. Palimy tylko drewnem liściastym, kiedyś grabowym, obecnie bukowym, które schnie w szopie przez 3 lata.

 • Na początku sprowadzaliśmy drewno grabowe z nadleśnictwa na Mazurach. Co 3 lata zamawialiśmy ciężarówkę z przyczepą (36 mp) i razem z transportem 1 mp drewna kosztował 100 zł.

  Okrąglaki o długości 1,2 m wymagały dalszego pocięcia, ale nie było to trudne przy użyciu piły spalinowej. Przy takiej cenie drewna kominkowego ogrzewanie domu było tanie.
Właściciele samodzielnie tną okrąglaki, używając pilarki spalinowej i siekiery Drewutnia jest przewiewna, dlatego nawet grube kawałki drewna dobrze wysychają
Właściciele samodzielnie tną okrąglaki, używając pilarki spalinowej i siekiery Drewutnia jest przewiewna, dlatego nawet grube kawałki drewna dobrze wysychają

 

 • Obecnie kupujemy drewno u prywatnego dostawcy z okolicy, ponieważ transport drewna z Mazur stał się nieopłacalny. Transport kosztuje drugie tyle, co drewno. Nie chcemy jednorazowo wydawać 5000 zł. Wolimy co roku kupić "porcję" drewna, jaką spaliliśmy w ciągu zimy.

  Ostatnio kupiliśmy je wiosną, kiedy dostawca w obawie przed zaleganiem na placu, chciał się go pozbyć. Za 1 mp bukowych bali o długości 1,2 m zapłaciliśmy tylko 120 zł. Transport był gratis.

 • Nie radzimy rozłupywać drewna na cienkie szczapy. Tylko grube kawałki drewna spalają się długo. Kiedy nie mieliśmy jeszcze doświadczenia w paleniu w kominku, porąbaliśmy drewno za drobno i musieliśmy je dokładać co 2–3 godziny. Obecnie, stosując grube polana o długości 60 cm, robimy to zaledwie 3–4 razy na dobę.

 • Drewutnia połączona z garażem stoi w odległości 60 m od tarasu, przez który wnosimy drewno do salonu. W zimie raz w tygodniu przywozimy taczką drewno na taras i tu pod dachem czeka na spalenie.

Koszty: pilarka spalinowa Alpina – 400 zł, siekiera Fiskars – 200 zł. Budowa wiaty garażowej z drewutnią – 5000 zł.

W drugiej części drewutni znajdują się miejsca garażowe
W drugiej części drewutni znajdują się miejsca garażowe

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2013-05-21

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat Można te koszty dodać, ale jeśli ich nie uwzględnisz - sam stajesz się rębaczem i kotłowym - no i wtedy odpadają wydatki na korzystanie z siłowni i innych aerobików Też tak myślę!

retrofood

19 Gru 2011, 21:31

Cytat Można te koszty dodać, ale jeśli ich nie uwzględnisz - sam stajesz się rębaczem i kotłowym - no i wtedy odpadają wydatki na korzystanie z siłowni i innych aerobików LOL ]:->

Draagon

19 Gru 2011, 15:15

Cytat zapomnieli dopisać jakieś 1/2 etatu rębacza i kotłowegon a sezon który z naszym klimacie trwa 5-6 miesięcy, proszę liczyć skrupulatnie potem mówić o tanim opale na zimę. Można te koszty dodać, ale jeśli ich nie ...

stach

19 Gru 2011, 11:47

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Drewutnia z zielonym dachem

"Zielone dachy" na drewutniach widziałem w Szwecji. Bardzo mi się spodobały. Konstrukcję drewutni wykonałem z sosnowej kantówki 10 × 10 cm - mówi Andrzej, czytelnik Budujemy Dom.

topowe produkty

Minimalistyczne grafitowe lampy Bendo od SPOTLINE - nowość 2017

SPOTLINE prezentuje swój wzorniczy hit - kolekcję designerskich zewnętrznych ogrodowych lamp Bendo. Mają one formę prostych słupków i zostały wykonane z aluminium i szkła według projektu Karsten Witch.
Nowość Libet: system Maxima z kolekcji Impressio
Nowość Libet: system Maxima z kolekcji Impressio System Maxima z kolekcji Libet Impressio składa się z ośmiu propozycji eleganckich płyt tarasowych: Maxima, Maxima Rigato, Maxima Lungo, ...
Natulit Massimo z linii Libet Completto
Natulit Massimo z linii Libet Completto Oferta produktów z linii Libet Completto to niezwykle wszechstronne i uniwersalne materiały, które skutecznie dopełniają aranżacje utrzymane ...
Płyty Symfonia nagrodzone Złotym Medalem MTP 2017
Płyty Symfonia nagrodzone Złotym Medalem MTP 2017 Znane są już wyniki konkursu o Złoty Medal zorganizowanego w ramach Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2017. W gronie ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x