Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Porady ekspertów

Na co zwracać uwagę przy zakupie kostki brukowej?

Odpowiedź eksperta: Warto zwrócić uwagę, jak gruba jest górna warstwa kostki, nazywana ścierną. Normy określają jej minimalną grubość na 4 mm. W dobrej jakości kostkach liczących się producentów warstwa ta wynosi od 7 do 10 mm.

Dla klienta ważna jest dokładna data produkcji materiału. Najlepiej, jeśli kostka brukowa zostanie ułożona w nawierzchni do 6 miesięcy od wyprodukowania. Dobrej jakości i prawidłowo zabudowany w nawierzchni produkt gwarantuje wieloletnią, bezproblemową jej eksploatację. Jednak kostka nie powinna zbyt długo przebywać w zafoliowanych paletach bez swobodnego dostępu powietrza do każdej warstwy materiału.

Palety z kostką na placu nie powinny również być składowane w zbyt wielu warstwach – optymalnie do trzech palet ułożonych jedna na drugiej. Przy większej liczbie warstw, nacisk na kostki znajdujące się na samym dole może spowodować ich uszkodzenia mechaniczne.

Do wykonania kostek dekoracyjnych wykorzystuje się różne technologie. Kostki płukane powinny zawierać wyłącznie naturalne kruszywo, bez domieszek barwników. Daje to gwarancję nie tylko trwałości kostki, ale również niezmienności kolorystyki nawierzchni w kolejnych latach użytkowania pod wpływem warunków atmosferycznych i promieniowania UV. Z kolei w kostkach obijanych – postarzanych ważny jest rodzaj użytego cementu. Dla właściwego wybarwienia materiału powinny być używane tzw. cementy białe – a nie tańsze – szare. To również ma wpływ na trwałość kolorystyki i zachowanie nawierzchni podczas użytkowania.

Podobnie w kostkach barwionych kluczowy jest rodzaj i jakość użytych barwników. Większość informacji można odczytać i sprawdzić z etykiety, jaka znajduje się na palecie. Warto zobaczyć wybraną kostkę w ułożonej z niej nawierzchni. Na etykiecie znajdują się również informacje wskazujące normę, według której kostki były wyprodukowane. Producenci, którzy sprzedają towar wyłącznie na rynku polskim, mogą robić to na podstawie Polskiej Normy. Jest ona mniej wymagająca od norm europejskich.

Piotr Kułagowski
Koordynator ds. rozwoju rynku w firmie Libet
fot. Libet
aktualizacja: 2013-01-17

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Odśnieżanie (prawie) bez wysiłku

Odśnieżarki stają się coraz bardziej popularne, a ich wybór jest bardzo duży. Wybierając odpowiedni model należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość odśnieżanej powierzchni.

topowe produkty

Minimalistyczne grafitowe lampy Bendo od SPOTLINE - nowość 2017

SPOTLINE prezentuje swój wzorniczy hit - kolekcję designerskich zewnętrznych ogrodowych lamp Bendo. Mają one formę prostych słupków i zostały wykonane z aluminium i szkła według projektu Karsten Witch.
Nowość Libet: system Maxima z kolekcji Impressio
Nowość Libet: system Maxima z kolekcji Impressio System Maxima z kolekcji Libet Impressio składa się z ośmiu propozycji eleganckich płyt tarasowych: Maxima, Maxima Rigato, Maxima Lungo, ...
Natulit Massimo z linii Libet Completto
Natulit Massimo z linii Libet Completto Oferta produktów z linii Libet Completto to niezwykle wszechstronne i uniwersalne materiały, które skutecznie dopełniają aranżacje utrzymane ...
Płyty Symfonia nagrodzone Złotym Medalem MTP 2017
Płyty Symfonia nagrodzone Złotym Medalem MTP 2017 Znane są już wyniki konkursu o Złoty Medal zorganizowanego w ramach Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2017. W gronie ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x