Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Artykuły

Dach z poliwęglanu w ogrodzie zimowym

Ogród zimowy wentyluję, otwierając drzwi i/lub uchylne okna. Ewidentnie brakuje uchylnego elementu w dachu! - mówi Eugenia, czytelniczka Budujemy Dom.

Parametry ogrodu zimowego: powierzchnia 40 m2; konstrukcja drewniana; na planie litery „L”; nachylenie dachu 40 stopni.

Wystawa: południowo-zachodnia.

Decyzja: Ogród zimowy budowałam równolegle z resztą budynku. Potrzebowałam go do zimowania egzotycznych i tarasowych roślin – bugenwilli, datur, oleandrów, itp. Hoduję również rośliny cytrusowe, na przykład cytryny skierniewickie. Wczesną wiosną robię rozsadę pelargonii i innych .

Materiały: Szkielet z drewna sosnowego, w ścianach szyby termofloat, w dachu płyty z poliwęglanu, posadzka z terakoty.

Konstrukcja ogrodu zimowego jest drewniana, tak jak reszta domu
Konstrukcja ogrodu zimowego jest drewniana, tak jak reszta domu

Porady i przestrogi:

 • Starałam się jak najtaniej wybudować oranżerię. Zatrudniłam firmę, w której zamówiłam stolarkę okienną do reszty domu. Wstawiła mi w ścianach drewniane okna z szybami typu termofloat. Na dachu zastosowałam płyty z poliwęglanu (tańsze od szkła). Podłogi wykończyłam terakotą. Wszystkie zastosowane materiały sprawdzają się w użytkowaniu, jedynie na dachu zamierzam położyć drugą warstwę poliwęglanowych płyt. Bardziej zacienią i zaizolują pomieszczenie. W zimie zbyt dużo ciepła tracę przez dach.

 • W zimie pomieszczenie ogrzewane jest gazowymi grzejnikami naściennymi, jednak tak ustawiam termostaty, aby temperatura oscylowała między 10 a 15°C. Jeśli jest wyższa, rośliny chorują.

 • Wczesną wiosną i jesienią ciepłem z oranżerii dogrzewam resztę parterowego domu (95 m2). Otwieram dwuskrzydłowe drzwi między oranżerią a salonem. Dzięki temu przeciętnie o 2 miesiące skracam sezon ogrzewania domu gazem. Włączam kocioł gazowy w końcu listopada, a wyłączam w połowie marca.

 • Nie mam pod przezroczystym dachem rolet. Do zacienienia stosuję starą metodę rolników uprawiających rośliny w szklarni lub w tunelach foliowych. Wiosną ochlapuję dach z zewnątrz rozczynem wapna. Czynność powtarzam pod koniec wakacji, kiedy deszcz zmyje wapno. To się od lat sprawdza. Werticale z materiału powiesiłam tylko na oknach.

 • Pomieszczenie wentyluję, otwierając drzwi i/lub uchylne okna. Ewidentnie brakuje natomiast uchylnego elementu w dachu! Powinnam to zmienić, bo pod dachem jest najgoręcej. W zimie przy oknach bez grzejników skrapla się woda. Myślę o dołożeniu tam choćby małych grzejników.

 • Mimo upływu 11 lat jeszcze nie konserwowałam stolarki okiennej. Zamierzam to zrobić na wiosnę.

 • Polecam zamontowanie kranu i umywalki w ogrodzie zimowym oraz podlewanie szlauchem, a nie konewką. Wymurowanie dwóch stopni wzdłuż całej wewnętrznej ściany pomaga mi zmieścić większą liczbę donic z roślinami.

Koszty: Materiały i robocizna – 25 000 zł; werticale – 2000 zł.

Tylko na ścianach zamontowano werticale. Dach z płyt poliwęglanu ochlapuje się z zewnątrz roztworem wapna (wg starej ogrodniczej metody)Tylko na ścianach zamontowano werticale. Dach z płyt poliwęglanu ochlapuje się z zewnątrz roztworem wapna (wg starej ogrodniczej metody)

W zimie oranżeria zapełnia się kwiatami. Wiszą pod sufitem na stalowych prętach oraz stoją na posadzce i schodach wymurowanych wzdłuż całej wewnętrznej ścianyWiosną i jesienią otwiera się drzwi między oranżerią i salonem, dzięki czemu ciepło z oranżerii wpływa w głąb budynku
W zimie oranżeria zapełnia się kwiatami. Wiszą pod sufitem na stalowych prętach oraz stoją na posadzce i schodach wymurowanych wzdłuż całej wewnętrznej ścianyWiosną i jesienią otwiera się drzwi między oranżerią i salonem, dzięki czemu ciepło z oranżerii wpływa w głąb budynku

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2012-02-29

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Ogród zimowy zamiast komórki na narzędzia

W projekcie domu, w miejscu obecnej oranżerii, architekt zaplanował komórkę z narzędziami. Podczas budowy pomyśleliśmy z mężem, że szkoda nam widoków na ogród i warto zaadaptować ją na ogród zimowy - mówi Wiesława, czytelniczka Budujemy Dom.
topowe produkty

Minimalistyczne grafitowe lampy Bendo od SPOTLINE - nowość 2017

SPOTLINE prezentuje swój wzorniczy hit - kolekcję designerskich zewnętrznych ogrodowych lamp Bendo. Mają one formę prostych słupków i zostały wykonane z aluminium i szkła według projektu Karsten Witch.
Nowość Libet: system Maxima z kolekcji Impressio
Nowość Libet: system Maxima z kolekcji Impressio System Maxima z kolekcji Libet Impressio składa się z ośmiu propozycji eleganckich płyt tarasowych: Maxima, Maxima Rigato, Maxima Lungo, ...
Natulit Massimo z linii Libet Completto
Natulit Massimo z linii Libet Completto Oferta produktów z linii Libet Completto to niezwykle wszechstronne i uniwersalne materiały, które skutecznie dopełniają aranżacje utrzymane ...
Płyty Symfonia nagrodzone Złotym Medalem MTP 2017
Płyty Symfonia nagrodzone Złotym Medalem MTP 2017 Znane są już wyniki konkursu o Złoty Medal zorganizowanego w ramach Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2017. W gronie ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x