Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Porady ekspertów

Jak wykończyć schody i ścieżki ogrodowe płytami imitującymi drewno?

Odpowiedź eksperta: Płyty ogrodowe imitujące drewno wykorzystywane są do wykańczania placyków, ścieżek ogrodowych, schodów i obrzeży rabat kwiatowych. Kompletny system: płyt-desek, kopyt oraz krążków można układać na podsypce z piasku z podbudową lub na zaprawie cementowej.

W jaki sposób wykończyć schody i ścieżki ogrodowe płytami imitującymi drewno?
(fot. Bruk-Bet)

W pierwszej metodzie fugi możemy zasypać piaskiem, w drugiej – należy użyć sypkiej zaprawy, która ułatwia dokładne wypełnianie szczelin. Uwaga! Przy nieprecyzyjnym fugowaniu można łatwo zabrudzić nawierzchnię.

Prawidłowy montaż stopni i podstopnic nie sprawia trudności. Powinien zostać wykonany zakładkowo na wilgotnym betonie, przy użyciu zaprawy cementowej – można w ten sposób zbudować nowe schody lub zabudować istniejące stopnie. Do konstrukcji nowych schodów można użyć także bloków schodowych, czyli całych stopni, układanych na mrozoodpornym fundamencie z chudego betonu o grubości ok. 20 cm.

Płyty imitujące drewno ogrodowe warto zaimpregnować. Należy jednak pamiętać o tym, aby wcześniej ich powierzchnia została oczyszczona z wszelkich zabrudzeń, ponieważ impregnat utrwali zanieczyszczenia. Zabieg ten należy wykonać dopiero kilka miesięcy po ułożeniu nawierzchni, ponieważ zbyt wczesne zaimpregnowanie utrwali naturalne wykwity, które początkowo pojawiają się na płytach, a z czasem samoistnie znikają.

Tomasz Ługowski
Główny Projektant w firmie Bruk-Bet

aktualizacja: 2012-04-30

Zdaniem naszych Czytelników

chyba nie zrozumiem dlaczego ludzie używają podróbek zamiast naturalnych materiałów. Beton imitujacy drewno... buahahaha

Gość drogowiec

31 Sty 2014, 10:00

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze Stalowe paleniska ogrodowe to bezpieczna i nowoczesna alternatywa dla tradycyjnego ogniska czy grilla. Pełnią funkcję użytkową i dekoracyjną.
Meble ogrodowe w ofercie ARCHONhome.pl
Meble ogrodowe w ofercie ARCHONhome.pl Ogród, miejsce relaksu i wypoczynku. Jeśli lubicie delektować się wspólnymi, rodzinnymi posiłkami w otoczeniu przyrody, to nasze meble ...
Robot koszący Robomow RX20 Pro
Robot koszący Robomow RX20 Pro Robomow RX20 Pro to kompaktowy robot przystosowany do trawników o metrażu do 200 m². Jest idealną propozycją dla osób pragnących mieć ...

Pielęgnacja trawnika wiosną

Wraz z nadejściem wiosny zwiększa się lista spraw, które należałoby wykonać w ogrodzie. Pielęgnacji wymagają krzewy, drzewa, byliny, oczko wodne, a nawet trawnik. Jeśli przez cały okres wegetacyjny pragniemy cieszyć się piękną murawą, to już wiosną należy pomóc naturze w rozpoczęciu prawidłowego funkcjonowania.
topowe produkty

Minimalistyczne grafitowe lampy Bendo od SPOTLINE - nowość 2017

SPOTLINE prezentuje swój wzorniczy hit - kolekcję designerskich zewnętrznych ogrodowych lamp Bendo. Mają one formę prostych słupków i zostały wykonane z aluminium i szkła według projektu Karsten Witch.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze