Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Porady ekspertów

Jak wykończyć schody i ścieżki ogrodowe płytami imitującymi drewno?

Odpowiedź eksperta: Płyty ogrodowe imitujące drewno wykorzystywane są do wykańczania placyków, ścieżek ogrodowych, schodów i obrzeży rabat kwiatowych. Kompletny system: płyt-desek, kopyt oraz krążków można układać na podsypce z piasku z podbudową lub na zaprawie cementowej.

W jaki sposób wykończyć schody i ścieżki ogrodowe płytami imitującymi drewno?
(fot. Bruk-Bet)

W pierwszej metodzie fugi możemy zasypać piaskiem, w drugiej – należy użyć sypkiej zaprawy, która ułatwia dokładne wypełnianie szczelin. Uwaga! Przy nieprecyzyjnym fugowaniu można łatwo zabrudzić nawierzchnię.

Prawidłowy montaż stopni i podstopnic nie sprawia trudności. Powinien zostać wykonany zakładkowo na wilgotnym betonie, przy użyciu zaprawy cementowej – można w ten sposób zbudować nowe schody lub zabudować istniejące stopnie. Do konstrukcji nowych schodów można użyć także bloków schodowych, czyli całych stopni, układanych na mrozoodpornym fundamencie z chudego betonu o grubości ok. 20 cm.

Płyty imitujące drewno ogrodowe warto zaimpregnować. Należy jednak pamiętać o tym, aby wcześniej ich powierzchnia została oczyszczona z wszelkich zabrudzeń, ponieważ impregnat utrwali zanieczyszczenia. Zabieg ten należy wykonać dopiero kilka miesięcy po ułożeniu nawierzchni, ponieważ zbyt wczesne zaimpregnowanie utrwali naturalne wykwity, które początkowo pojawiają się na płytach, a z czasem samoistnie znikają.

Tomasz Ługowski
Główny Projektant w firmie Bruk-Bet

aktualizacja: 2012-04-30

Zdaniem naszych Czytelników

chyba nie zrozumiem dlaczego ludzie używają podróbek zamiast naturalnych materiałów. Beton imitujacy drewno... buahahaha

Gość drogowiec

31 Sty 2014, 10:00

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Dywan - sposób na wiosenną metamorfozę salonu
Dywan - sposób na wiosenną metamorfozę salonu Przy użyciu wyłącznie tkanin przeprowadzisz diametralną metamorfozę gościnnego pomieszczenia. Pozwól, aby powiew wiosny zawitał do Twojego salonu!
Old New Style - odnawianie mebli dzięki farbom kredowym
Old New Style - odnawianie mebli dzięki farbom kredowym Old New Style stworzyła Ewa Mihułka-Piasecka z potrzeby realizacji pasji związanych z meblarstwem. Odnawiając antyki trafiła na doskonałe ...
Odnów stary mebel - to takie proste!
Odnów stary mebel - to takie proste! Chyba każdy z nas ma mebel, do którego czuje sentyment i ciężko mu się z nim rozstać. Może to być szafka odziedziczona po babci, komoda ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze