Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Artykuły

Wykonanie podjazdu z kruszywa

Wykonanie podjazdu z kruszywa, to najlepsza opcja dla tych, którzy nie chcą zbyt dużo inwestować. Wykonanie tego typu nawierzchni jest też stosunkowo proste i nie zabiera zbyt dużo czasu.

Wykonanie podjazdu z kruszywa

Niestety, trzeba się liczyć z tym, że podczas eksploatacji konieczne będzie uzupełnianie kruszywa. Inną wadą jest to, że podczas długotrwałych opadów i roztopów taki podjazd może rozmiękać. Ponadto kruszywo zarasta roślinnością, dlatego należy ją systematycznie usuwać.

Budowę zaczyna się od wytyczenia przebiegu podjazdu, a następnie usunięcia humusu i wyłożenia na dnie wykopu geowłókniny. Dzięki temu podbudowa będzie oddzielona od gruntu rodzimego. Na tak przygotowane podłoże wysypuje się ok. 20 cm warstwę tłucznia (zależnie od grubości warstwy ziemi urodzajnej, a więc i głębokości wykopu). Następnie tworzy się 10 cm warstwę z grubego żwiru oraz wierzchnią, ok. 5 cm warstwę z miału kamiennego lub żwiru dekoracyjnego.

Aby unikać pylenia, nie należy stosować kruszywa z miękkich skał oraz pokruszonych cegieł. Taka technologia – użycie materiałów o różnym uziarnieniu (im wyżej, tym drobniejszy) – pozwala uzyskać odpowiednio zagęszczoną i wytrzymałą nawierzchnię.

Uwaga! Układając kolejne warstwy, trzeba pamiętać o polewaniu ich wodą oraz dokładnym ubijaniu wibratorem powierzchniowym.

Schemat budowy podjazdu z kruszywa
Schemat budowy podjazdu z kruszywa

Koszty budowy podjazdu z kruszywa o powierzchni 50 m2

Na podjazd o powierzchni ok. 50 m² zużyjemy rolkę geowłókniny, która kosztuje ok. 200 zł (1,5 × 50 m, wszystkie ceny orientacyjne). Cena za tonę tłucznia to 60 zł. Aby usypać 20 cm warstwę, potrzebujemy ok. 20 t tego materiału, co oznacza wydatek 1200 zł. Za 15 t żwiru, niezbędnego do usypania 15 cm warstwy, zapłacimy 900 zł. Łączne koszty wykonania podjazdu z kruszywa (bez robocizny – tę wycenia się indywidualnie) to ok. 2300 zł. W nieco droższym wariancie na brzegach traktu układa się betonowe krawężniki. Koszt takiego elementu (o wymiarach 100 × 20 cm) to 12–15 zł.

Norbert Skupiński
fot. otwierająca: Drewamstime

aktualizacja: 2017-02-14

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe odcienie kolorowej kostki brukowej firmy KAMAL
Nowe odcienie kolorowej kostki brukowej firmy KAMAL W ofercie firmy KAMAL pojawiły się nowe odcienie kolorowej kostki brukowej, melanże biało-brązowy i pastelowy. Wzajemne przenikanie barw ...
Nowość Libet: system Maxima z kolekcji Impressio
Nowość Libet: system Maxima z kolekcji Impressio System Maxima z kolekcji Libet Impressio składa się z ośmiu propozycji eleganckich płyt tarasowych: Maxima, Maxima Rigato, Maxima Lungo, ...
Natulit Massimo z linii Libet Completto
Natulit Massimo z linii Libet Completto Oferta produktów z linii Libet Completto to niezwykle wszechstronne i uniwersalne materiały, które skutecznie dopełniają aranżacje utrzymane ...

Łopaty i chemia - sposób na śnieg

Poruszanie się zimą po oblodzonych i zaśnieżonych drogach bywa trudne. Mając własny ogród lub podwórko sami musimy zadbać, używając najczęściej łopat i mioteł, aby przydomowa komunikacja była drożna i bezpieczna.

topowe produkty

Minimalistyczne grafitowe lampy Bendo od SPOTLINE - nowość 2017

SPOTLINE prezentuje swój wzorniczy hit - kolekcję designerskich zewnętrznych ogrodowych lamp Bendo. Mają one formę prostych słupków i zostały wykonane z aluminium i szkła według projektu Karsten Witch.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x