Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Porady ekspertów

Jak odprowadzić wodę deszczową z nawierzchni wokół domu?

Odpowiedź eksperta: Odprowadzenie wody deszczowej z nawierzchni wokół domu jest szczególnie istotne dla zabezpieczenia budynku przed zawilgoceniem, zwłaszcza, gdy podłoże jest słabo przepuszczalne (gliniaste, ilaste, skaliste).

Podstawowym elementem odwodnienia liniowego nawierzchni ogrodowych są korytka (przykryte od góry kratką zabezpieczającą), które można łączyć w ciągi o potrzebnej długości
Podstawowym elementem odwodnienia liniowego nawierzchni ogrodowych są korytka (przykryte od góry kratką zabezpieczającą), które można łączyć w ciągi o potrzebnej długości (fot. ACO)

Odwodnienie liniowe zapewnia odprowadzenie wody do instalacji deszczowej lub zbiorników retencyjnych. Stale rośnie świadomość zbierania wody deszczowej do zbiorników w celu późniejszego jej wykorzystania, np. do podlewania ogrodu.

Typowy system odwodnienia liniowego składa się z korytka przykrytego rusztem (widoczny w nawierzchni), skrzynki odpływowej oraz akcesoriów, m.in. ścianek czołowych. Szczególnie polecane są koryta polimerbetonowe – bardzo wytrzymałe i odporne na działanie niskiej temperatury (polimerbeton jest materiałem nienasiąkliwym, więc woda nie wnika w głąb struktury korytka).

Ruszty zatrzymują większe zanieczyszczenia, a odpowiednio dobrane, gwarantują wysoką estetykę i doskonale komponują się z otoczeniem. Przy wyborze systemu odwodnienia warto zwrócić uwagę na jakość – inwestycja w markowy produkt zaprocentuje w przyszłości.

Korytka odwodnienia liniowego najczęściej instalowane są wzdłuż bramy garażowej, przy wejściu do budynku i przy wjeździe na posesję. Coraz powszechniej też na tarasach – zgodnie z zachodnimi trendami.

Redakcja BD

aktualizacja: 2012-09-04

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Wyłożenie foli plastikowej na początku jeszcze przed podsypką.

Gość: Ryszard Obserwator.

11 Mar 2014, 18:16

przypomnijmy, że 1mb odwodnienia liniowego to ponad 300zł, przypomnijmy, że odprowadzanie wody z takich urządzeń potrzebne jest pozwolenie wodnoprawne. I że jest to ostateczność - odcinamy napływającą wodę przed garażem, żeby nam się do środka nie lało.A cena jest taka, że ...

Gość: drogowiec

31 Sty 2014, 10:06

ja mam 4 spustowe rury z dachu.Każdą podłączyłem do rewizji i wyprowadziłem poza działkę - zwykłymi PCV - kami kanalizacyjnymi zakopanymi w ziemi.Tyle tylko że ja nie mam sąsiadów na końcu działki ze spadkiem.Potok Rokitnicki odbiera nadmiar wody.Bardzo sobie chwalę swój autorski ...

bobiczek

23 Maj 2013, 12:17

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Jak wykończyć schody i ścieżki ogrodowe płytami imitującymi drewno?

Odpowiedź eksperta: Płyty ogrodowe imitujące drewno wykorzystywane są do wykańczania placyków, ścieżek ogrodowych, schodów i obrzeży rabat kwiatowych. Kompletny system: płyt-desek, kopyt oraz krążków można układać na podsypce z piasku z podbudową lub na zaprawie cementowej.

topowe produkty

Panele ogrodzeniowe Betafence

Firma Betafence oferuje najwyższej jakości systemy ogrodzeniowe i produkty do ogrodu. Zobacz rozwiązania, które podbiły serca setek tysięcy Klientów na całym świecie.
Zadaszenie ALUNA® Aluwall II
Zadaszenie ALUNA® Aluwall II Zadaszenie ALUNA® Aluwall II swoją konstrukcją przypomina typowe ogrody zimowe. Połączony bezpośrednio ze ścianą budynku poprzez zamontowaną ...
Piłka golfowa z kolekcji Libet Stampo
Piłka golfowa z kolekcji Libet Stampo Elementy małej architektury to znakomity sposób na wyraziste, a jednocześnie bardzo praktyczne dopełnienie dekorowanej przestrzeni. Taka ...
Kostka brukowa AQUATON i kruszywo fugowe FUGGIO
Kostka brukowa AQUATON i kruszywo fugowe FUGGIO Myśl ekologicznie i zastosuj rozwiązanie wspomagające odprowadzanie wód opadowych: kostka brukowa AQUATON i kruszywo fugowe FUGGIO.
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x