Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Artykuły

Pielęgnacja nawierzchni w ogrodzie

Pielęgnacja nawierzchni w ogrodzie

Poszczególne rodzaje nawierzchni ogrodowej różnią się sposobem układania i trwałością, zatem wymagają odmiennej pielęgnacji.

Nawierzchnia betonowa – w przypadku tańszej kostki betonowej zazwyczaj konieczna jest impregnacja. Bruk zabezpieczony za pomocą preparatów powierzchniowych jest bardziej odporny na zaplamienie, nie tworzą się na nim wykwity i dłużej zachowuje intensywny kolor. Można też kupić bruk impregnowany w trakcie produkcji, który ma mniejszą nasiąkliwość, a co za tym idzie – jego odporność na mróz oraz ścieranie jest wyższa i jest mniej podatny na wykwity i zabrudzenia.

Nawierzchnia kamienna – kostka z wapienia i piaskowca (skał o niezbyt wysokiej trwałości) wymaga zabezpieczenia. Przed położeniem trzeba ją zaimpregnować specjalnym środkiem zabezpieczającym przed nasiąkaniem i płowieniem.

Nawierzchnia klinkierowa – impregnacja nie jest konieczna, jednak warto ją przeprowadzić po ułożeniu nawierzchni, aby wydobyć głębię koloru kostki i ochronić ją przez zanieczyszczeniami.

Nawierzchnia drewniana – kostka ta musi być impregnowana, ponieważ jest mało odporna na tzw. korozję biologiczną. O zabezpieczeniu należy pamiętać przed ułożeniem nawierzchni – o ile impregnacja nie została wykonana fabrycznie.

Impregnację wykonujemy w suchy, niezbyt słoneczny dzień, za pomocą pędzla lub natryskowo. Zabezpieczenie podjazdu zajmie kilka godzin. Cena impregnatu to 200–300 zł/5 l, co wystarczy na 20–30 m2 kostki.

Pamiętajmy, że co pewien czas, np. wiosną, trzeba uzupełniać piasek wypełniający szczeliny między kostkami. W miejscach wilgotnych i zacienionych nawierzchnia z czasem pokrywa się nalotem organicznym – aby temu przeciwdziałać, zanieczyszczenia organiczne należy usuwać za pomocą myjki ciśnieniowej, uważając, by nie wypłukać piasku z fug.

Chwasty wyrastające ze szczelin trudno wyrwać, dlatego lepiej potraktować je preparatem chwastobójczym.

Małgorzata Kolmus
fot. Bruk-Bet

aktualizacja: 2013-01-03

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

7 błędów przy budowie podjazdu

7 błędów, których nie możesz popełnić podczas budowy podjazdu.

topowe produkty

Minimalistyczne grafitowe lampy Bendo od SPOTLINE - nowość 2017

SPOTLINE prezentuje swój wzorniczy hit - kolekcję designerskich zewnętrznych ogrodowych lamp Bendo. Mają one formę prostych słupków i zostały wykonane z aluminium i szkła według projektu Karsten Witch.
Nowość Libet: system Maxima z kolekcji Impressio
Nowość Libet: system Maxima z kolekcji Impressio System Maxima z kolekcji Libet Impressio składa się z ośmiu propozycji eleganckich płyt tarasowych: Maxima, Maxima Rigato, Maxima Lungo, ...
Natulit Massimo z linii Libet Completto
Natulit Massimo z linii Libet Completto Oferta produktów z linii Libet Completto to niezwykle wszechstronne i uniwersalne materiały, które skutecznie dopełniają aranżacje utrzymane ...
Płyty Symfonia nagrodzone Złotym Medalem MTP 2017
Płyty Symfonia nagrodzone Złotym Medalem MTP 2017 Znane są już wyniki konkursu o Złoty Medal zorganizowanego w ramach Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2017. W gronie ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x