Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Porady ekspertów

Jak najlepiej usprawnić zasilanie w ogrodzie i rozprowadzić oświetlenie?

Mam ogród o powierzchni ok. 2500 m2 i przy jego pielęgnacji trudno zapewnić zasilanie elektrycznych narzędzi ogrodniczych. Gniazdo wtykowe umieszczone jest na budynku, co wymaga korzystania z długich niewygodnych przedłużaczy. Chciałabym też część ogrodu oświetlić małymi latarniami. Jak najlepiej usprawnić zasilanie i rozprowadzić oświetlenie?

Wszelkie połączenia przewodów układanych w ogrodzie najlepiej robić tylko wewnątrz opraw. Połączenia zawsze są najsłabszym elementem instalacji, a w takim układzie będziemy mieć do nich dobry dostęp

Odpowiedź eksperta: Montażem instalacji ogrodowej powinien zająć się uprawniony elektryk. Tylko to gwarantuje jej wykonanie zgodnie z zasadami bezpieczeństwa.

Instalacja ogrodowa powinna być zasilana z oddzielnego obwodu, zabezpieczonego wyłącznikiem nadmiarowym (bezpiecznikiem samoczynnym) oraz koniecznie również wysokoczułym (maksymalnie 30 mA) wyłącznikiem różnicowoprądowym.

Wyłącznik różnicowoprądowy odcina zasilanie w razie porażenia prądem, ale także wówczas, gdy pojawi się upływ prądu spowodowany np. uszkodzeniem przewodów. 

Ze względów funkcjonalnych, przewody prowadzi się głównie pod ziemią, wykorzystując kabel dopuszczony do układania w gruncie o symbolu YKY. Liczbę i przekrój żył należy dobrać do przewidywanego obciążenia, przy czym najczęściej wykorzystuje się kabel 5 × 2,5 mm2 lub 5 × 4 mm2.

Zastosowanie kabla pięciożyłowego pozwala na wydzielenie trzech obwodów jednofazowych, np. dwóch na oświetlenie i jednego na gniazda. Dzięki temu można będzie niezależnie załączać poszczególne obwody z rozdzielnicy domowej lub za pomocą np. wyłącznika zmierzchowego. Przewód powinien być umieszczony na głębokości 0,7 m, a wszelkie połączenia wykonuje się wyłącznie w hermetycznych puszkach lub bezpośrednio na zaciskach zasilających lamp lub gniazd.

Gniazda do zasilania sprzętu ogrodniczego najlepiej zamontować na słupkach latarni na wysokości powyżej 0,5 m od gruntu. Montować można tylko tzw. gniazda hermetyczne (przynajmniej IP 44) z bolcem ochronnym, a jeśli nie są umieszczone w dodatkowej obudowie, powinny być osłonięte przed opadami (np. daszkiem).

Redakcja BD

aktualizacja: 2013-04-26

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Galeria nawierzchni ogrodowych

Ostatnim etapem urządzania przydomowej przestrzeni jest wykonanie nawierzchni podjazdów i ścieżek. Zobacz galerię nawierzchni ogrodowych, po których spacer będzie przyjemnością.

topowe produkty

Minimalistyczne grafitowe lampy Bendo od SPOTLINE - nowość 2017

SPOTLINE prezentuje swój wzorniczy hit - kolekcję designerskich zewnętrznych ogrodowych lamp Bendo. Mają one formę prostych słupków i zostały wykonane z aluminium i szkła według projektu Karsten Witch.
Nowość Libet: system Maxima z kolekcji Impressio
Nowość Libet: system Maxima z kolekcji Impressio System Maxima z kolekcji Libet Impressio składa się z ośmiu propozycji eleganckich płyt tarasowych: Maxima, Maxima Rigato, Maxima Lungo, ...
Natulit Massimo z linii Libet Completto
Natulit Massimo z linii Libet Completto Oferta produktów z linii Libet Completto to niezwykle wszechstronne i uniwersalne materiały, które skutecznie dopełniają aranżacje utrzymane ...
Płyty Symfonia nagrodzone Złotym Medalem MTP 2017
Płyty Symfonia nagrodzone Złotym Medalem MTP 2017 Znane są już wyniki konkursu o Złoty Medal zorganizowanego w ramach Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2017. W gronie ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x