Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Artykuły

Układając kostkę pamiętaj o... 8 ważnych rad

Układając kostkę pamiętaj o... 8 ważnych rad

Błędy wykonawcze związane z budową podjazdu najczęściej dotyczą jego podbudowy (uformowana z niewłaściwych materiałów lub źle zagęszczona skutkuje powstawaniem kolein bądź zapadaniem się fragmentów nawierzchni. Jej naprawa jest natomiast bardzo kosztowna i pracochłonna). Często również źle dobierany lub niewłaściwie układany jest materiał wykończeniowy.

Układając kostkę pamiętaj o... 

 1. W miejscach przebiegu rozmaitych instalacji pod nawierzchnią, często dochodzi do jej zapadania. Trzeba więc pamiętać, że wzdłuż przebiegu rur grunt powinien być bardzo starannie zagęszczony.

 2. Bardzo istotne jest prawidłowe wyprofilowanie podjazdu. Niewielki spadek (co najmniej 2%) zapewni szybkie odprowadzanie zeń wody. Nie może ona jednak spływać w stronę ściany domu. Jeśli nawierzchnia jest rozległa, może wymagać montażu odwodnienia liniowego, które odprowadza wodę specjalnymi korytkami, montowanymi na etapie wykonywania podbudowy.

 3. Podczas układania kostki, płyt lub paneli nie należy chodzić po przygotowanej podsypce – układanie rozpoczyna się od krawędzi podjazdu, a kolejne fragmenty utwardza, klęcząc na gotowej już nawierzchni. Tylko starannie wyrównane i wyprofilowane podłoże zapewni ułożenie równego podjazdu.

 4. Szpary pomiędzy kostkami wypełnia się samym piaskiem. Nie wolno dodawać do niego cementu, bo w połączeniu z wodą może spowodować powstanie na kostce trudnych do usunięcia plam.

 5. W obrębie nawierzchni, po których poruszają się samochody osobowe, grubość bruku betonowego i kamiennego powinna wynosić min. 6 cm, a klinkierowego 5,2 cm. W przypadku ciężkich samochodów ciężarowych, kostka powinna mieć 8–10 cm grubości. Betonowe płyty ażurowe zawsze mają wymiary 60 x 40 cm, ale ich grubość bywa różna – na podjazdy dla samochodów osobowych powinna wynosić min. 10 cm.

 6. Decydując się na kolor i wzór kostki pamiętajmy, że na ogół układa się ją na sporej powierzchni. Intensywna barwa bruku lub intrygujący wzór mogą przyćmić kolorystykę elewacji lub odwrócić uwagę od budynku. Na pewno nie o taki efekt chodzi – dom i jego otoczenie muszą grać w jednej orkiestrze.

 7. Wierzchniej warstwy podjazdu z kruszywa nie należy tworzyć z miękkich, pylących się skał, np. dolomitu, ani pokruszonych cegieł. Nieodpowiedni będzie też żwir rzeczny, bo źle się klinuje, co utrudnia poruszanie się po nawierzchni.

 8. Pamiętajmy, że użytkowanie lub zagęszczanie podjazdu wykończonego niewypełnionymi płytami ażurowymi lub pustymi panelami z PVC grozi ich uszkodzeniem.

Małgorzata Kolmus
fot. Libet

aktualizacja: 2014-01-10

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Jak radzić sobie z glonami w zbiorniku wodnym?

Poprzedniego lata miałem dość duże problemy z nadmiernym rozrostem glonów w stawie (zbiornik wodny). Konkurowały z rybami o przestrzeń i zmieniły kolor wody na burozielony. Co robić, aby uniknąć podobnego kłopotu w nadchodzącym sezonie?

Natulit Massimo z linii Libet Completto
Natulit Massimo z linii Libet Completto Oferta produktów z linii Libet Completto to niezwykle wszechstronne i uniwersalne materiały, które skutecznie dopełniają aranżacje utrzymane ...
Płyty Symfonia nagrodzone Złotym Medalem MTP 2017
Płyty Symfonia nagrodzone Złotym Medalem MTP 2017 Znane są już wyniki konkursu o Złoty Medal zorganizowanego w ramach Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2017. W gronie ...
Zadaszenie ALUNA® Aluwall II
Zadaszenie ALUNA® Aluwall II Zadaszenie ALUNA® Aluwall II swoją konstrukcją przypomina typowe ogrody zimowe. Połączony bezpośrednio ze ścianą budynku poprzez zamontowaną ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x