Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Artykuły

Dobudowa ogrodu zimowego do istniejącego budynku

Dobudowa ogrodu zimowego do istniejącego budynku

Dobudowa ogrodu zimowego do istniejącego budynku to niebanalny sposób na powiększenie przestrzeni w domu. Efektowna jadalnia, funkcjonalne biuro, salon wypoczynkowy… No właśnie musimy wiedzieć, czego chcemy, żeby projekt wymarzonego ogrodu zimowego uwzględniał nasze potrzeby, a sam ogród funkcjonalnie spełniał przypisane mu zadanie. 

Zatem najpierw nasze wyobrażenie, później projekt, wizyta w starostwie, następnie realizacja i w końcu satysfakcja z dobrze wydanych pieniędzy. Na każdym z tych etapów pomoże nam wykonawca z wieloletną praktyką, Edward Kuliński z firmy Kwadrum.

Krok 1. dobudowy ogrodu zimowego - określenie potrzeb

Jeśli w ogrodzie zimowym zamierzamy przede wszystkim odpoczywać, najlepiej zlokalizować go po wschodniej lub zachodniej stronie domu. Będziemy wówczas mogli korzystać z przyjemnego popołudniowego słońca. Taka lokalizacja jest odpowiednia także wtedy, gdy w ogrodzie chcielibyśmy spożywać posiłki - wyobraźmy sobie poranną kawę w towarzystwie wschodzącego słońca.

Strona południowa to najlepsze położenie, jeśli w ogrodzie zimowym planujemy urządzić oranżerię, czyli miejsce przeznaczone na hodowlę roślin tropikalnych. Do ogrodu zimowego umiejscowionego od strony północnej będzie dochodziło niewiele światła, ale stworzy on efektywny bufor, chroniący przed jesienno-zimowym chłodem.

Optymalne wkomponowanie ogrodu zimowego w bryłę budynku ma niebagatelne znaczenie dla architektury domu Optymalne wkomponowanie ogrodu zimowego w bryłę budynku ma niebagatelne znaczenie dla architektury domu
Optymalne wkomponowanie ogrodu zimowego w bryłę budynku ma niebagatelne znaczenie dla architektury domu Optymalne wkomponowanie ogrodu zimowego w bryłę budynku ma niebagatelne znaczenie dla architektury domu
Optymalne wkomponowanie ogrodu zimowego w bryłę budynku ma niebagatelne znaczenie dla architektury domu; w przypadku istniejącego budynku, możliwości dobudowy ogrodu są ograniczone, ale nawet wtedy, gdy do wyboru mamy wyłącznie jedną lokalizację, istnieje wiele wariantów ostatecznego kształtu ogrodu (fot. Reynaers)

Krok 2. dobudowy ogrodu zimowego - dobry projekt

Projekt musi być zgodny nie tylko z naszymi oczekiwaniami, ale także z wymaganiami budowlanymi, a sam ogród gwarantować nam bezpieczeństwo.

Profesjonalny projekt konstrukcji ogrodu zimowego musi uwzględniać wiele czynników, które na nią oddziaływują. Obfite opady śniegu czy silne podmuchy wiatru nie mogą w żaden sposób osłabiać konstrukcji ogrodu. Nachylenie dachu powinno mieścić się w zakresie 20-45°, aby umożliwiać swobodne osuwanie się śniegu.

Nie mniej istotne jest sprawne odprowadza nie wody deszczowej, ta nie może spływać po szklanych ścianach. Najczęściej w projektach uwzględnia się systemy rynnowe ukryte za specjalnymi profilami. Kubatura, proporcje i styl ogrodu zimowego powinny pasować do gabarytów i charakteru domu.

Ogród zimowy może być łącznikiem w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej. W przypadku domów piętrowych albo z poddaszem użytkowym, dość częstą propozycją projektantów jest dobudowa ogrodu zimowego sięgającego górnej kondygnacji. Takie rozwiązanie zapewnia dodatkowe doświetlenie, a także umożliwia uprawę wysokich roślin. Duży wpływ na efekt końcowy ma także kształt dachu.

Najpopularniejsze są dachy pulpitowe (jednospadowe), ale dużym powodzeniem cieszą się także dachy wielospadowe z elementami altanowymi, mansardowe, łukowe oraz o kształcie wycinka kopuły.

Krok 3. dobudowy ogrodu zimowego - zgodna z prawem

Zgodnie z art. 29 ust. 1 punkt 2 prawa budowlanego budowa ogrodu zimowego:

  • Nie wymaga pozwolenia na budowę. Wystarczy zgłoszenie właściwemu organowi, jeśli powierzchnia zabudowy ogrodu nie przekroczy 25 m2, a łączna liczba parterowych budynków gospodarczych, wiat, altan, lub ogrodów zimowych nie przekracza dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.

  • W przypadku, gdy ogród ziomowy będzie integralną częścią budynku należy zachować minimalną odległość od granicy działki - 4 m w przypadku ściany z oknami i 3 m przy ścianie bez okien. Ustalenia planu miejscowego mogą czasem  zezwalać na budowę w odległości nie mniejszej niż 1,5 m lub w granicy (za zgodą sąsiada).

  • Wniosek o pozwolenie na budowę - jeśli planowana powierzchnia ogrodu zimowego przekroczy 25 m2.

Krok 4. Realizacja budowy ogrodu zimowego

Zapraszamy do przeczytania artykułu: Budowa ogrodu zimowego - krok po kroku

Emilia Rosłaniec
fot. otwierająca: Pilkington

aktualizacja: 2016-08-12

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Układając kostkę pamiętaj o... 8 ważnych rad

Błędy wykonawcze związane z budową podjazdu najczęściej dotyczą jego podbudowy (uformowana z niewłaściwych materiałów lub źle zagęszczona skutkuje powstawaniem kolein bądź zapadaniem się fragmentów nawierzchni. Jej naprawa jest natomiast bardzo kosztowna i pracochłonna). Często również źle dobierany lub niewłaściwie układany jest materiał wykończeniowy.

topowe produkty

Minimalistyczne grafitowe lampy Bendo od SPOTLINE - nowość 2017

SPOTLINE prezentuje swój wzorniczy hit - kolekcję designerskich zewnętrznych ogrodowych lamp Bendo. Mają one formę prostych słupków i zostały wykonane z aluminium i szkła według projektu Karsten Witch.
Nowość Libet: system Maxima z kolekcji Impressio
Nowość Libet: system Maxima z kolekcji Impressio System Maxima z kolekcji Libet Impressio składa się z ośmiu propozycji eleganckich płyt tarasowych: Maxima, Maxima Rigato, Maxima Lungo, ...
Natulit Massimo z linii Libet Completto
Natulit Massimo z linii Libet Completto Oferta produktów z linii Libet Completto to niezwykle wszechstronne i uniwersalne materiały, które skutecznie dopełniają aranżacje utrzymane ...
Płyty Symfonia nagrodzone Złotym Medalem MTP 2017
Płyty Symfonia nagrodzone Złotym Medalem MTP 2017 Znane są już wyniki konkursu o Złoty Medal zorganizowanego w ramach Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2017. W gronie ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x