Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Porady ekspertów

Jak zapewnić systematyczne podlewanie trawnika wodą opadową z dachu?

Mam trawnik o powierzchni prawie 1000 m2 i chciałbym zapewnić systematyczne jego podlewanie wodą opadową zbieraną z dachu. Czy warto zamontować podziemny zbiornik na deszczówkę i jaka powinna być jego pojemność?

Jak zapewnić systematyczne podlewanie trawnika wodą opadową z dachu?

Podziemny zbiornik na deszczówkę jest rozwiązaniem dośc drogim. Warto więc przemyśleć wykonanie zamiast niego studni przeznaczonej do podlewania
Odpowiedź eksperta: Opady występują z różnym nasileniem i trudno z góry przewidzieć, w jakich okresach wystąpi susza, a w jakich ulewy. Biorąc pod uwagę jedynie okres wegetacyjny roślin (maj – wrzesień), średnia miesięczna ilość deszczu w tym okresie wynosi 50–70 mm/m2, zależnie od regionu. Odpowiada to napływowi średnio 60 litrów wody na metr kwadratowy, przy czym może on wystąpić jednorazowo przy intensywnej ulewie lub rozłoży się na kilka czy kilkanaście dni w ciągu miesiąca.

Przy takim opadzie, ilość wody możliwa do odprowadzenia z dachu o powierzchni, powiedzmy, 200 m2 to ok. 12 m3. Budowa tak dużego zbiornika jest znacznym wydatkiem i z reguły nie instaluje się większych niż 3–4 m3, zwłaszcza że intensywne opady mogą występować sporadycznie. Porcja wody zużywanej do podlewania np. trawnika powinna wynosić 10–20 litrów na m2, czyli z napełnionego zbiornika można będzie nawodnić jednym podlewaniem ok. 200–300 m2.

Trzeba też pamiętać, że konieczność podlewania występuje w okresie dłuższej suszy, a wtedy i zbiornik nie będzie napełniony. Zakładając nawet, że uda się w całości spożytkować wodę opadową, to łączna jej objętość w ciągu letnich miesięcy wyniesie około 60 m3. Biorąc pod uwagę koszty inwestycyjne, instalacja zbierania wody deszczowej zwróci się po wielu dziesiątkach lat. Ze względu na możliwości systematycznego nawadniania, lepszym rozwiązaniem będzie więc budowa własnego ujęcia wody (studni), z której można będzie korzystać w nieograniczony sposób, przy niewielkich kosztach eksploatacyjnych.

Redakcja BD
fot. Ekobudex

aktualizacja: 2015-10-20

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Budowa ogrodu zimowego - krok po kroku

Zaczynamy budowę naszego ogrodu. W zależności od wybranej lokalizacji, możemy wykorzystać istniejącą płytę tarasową lub posadowić nowy fundament.

topowe produkty

Minimalistyczne grafitowe lampy Bendo od SPOTLINE - nowość 2017

SPOTLINE prezentuje swój wzorniczy hit - kolekcję designerskich zewnętrznych ogrodowych lamp Bendo. Mają one formę prostych słupków i zostały wykonane z aluminium i szkła według projektu Karsten Witch.
Nowość Libet: system Maxima z kolekcji Impressio
Nowość Libet: system Maxima z kolekcji Impressio System Maxima z kolekcji Libet Impressio składa się z ośmiu propozycji eleganckich płyt tarasowych: Maxima, Maxima Rigato, Maxima Lungo, ...
Natulit Massimo z linii Libet Completto
Natulit Massimo z linii Libet Completto Oferta produktów z linii Libet Completto to niezwykle wszechstronne i uniwersalne materiały, które skutecznie dopełniają aranżacje utrzymane ...
Płyty Symfonia nagrodzone Złotym Medalem MTP 2017
Płyty Symfonia nagrodzone Złotym Medalem MTP 2017 Znane są już wyniki konkursu o Złoty Medal zorganizowanego w ramach Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2017. W gronie ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x