Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Porady ekspertów

Betonowe schody zewnętrzne. Jak naprawić uszkodzenia?

Na betonowych schodach zewnętrznych pojawiły się wykruszenia odsłaniające stalowe pręty zbrojeniowe. Schody mają konstrukcję ażurową (bez podstopnic) zatem uszkodzenia betonu mogą znacząco wpływać zmniejszenie ich nośności. Jak skutecznie naprawić takie uszkodzenia?

Betonowe schody zewnętrzne. Jak naprawić uszkodzenia?

Odpowiedź eksperta: Naprawa żelbetonowej konstrukcji z odsłoniętym zbrojeniem wymaga użycia specjalnych zapraw, zapewniających przyczepność do starej powierzchni, i starannego przygotowania podłoża. Jednak przy niewielkich powierzchniach wymagających naprawy – wykorzystanie profesjonalnych produktów może być względnie kosztowne, gdyż konfekcjonowane są one w dużych opakowaniach (najczęściej 25 kg), a zapotrzebowanie na materiał będzie sporo mniejsze.

Typowy zestaw składa się z trzech pozycji – zaprawy kontaktowej, gruboziarnistej masy wypełniającej i zaprawy wyrównującej. Jednak dostępne są również zaprawy nakładane jednowarstwowo, po prostu na starannie oczyszczony i zwilżony beton. Koszt jednego worka to 70–100 zł. Wyroby te produkowane są na bazie cementu z dużym dodatkiem polimerów.

Przygotowanie powierzchni polega na usunięciu wszelkich luźno związanych fragmentów betonu i odsłonięciu skorodowanego zbrojenia. Mechaniczne usuniecie rdzy przy pomocy szczotki drucianej może być niemożliwe (ze względu na trudny dostęp) i znacznie lepsze efekty zapewni oczyszczenie metodą piaskowania. Nie trzeba czyścić do "żywego metalu" – usunięcia wymagają jedynie luźno związane cząsteczki rdzy. Naprawiane miejsce spłukuje się intensywnym strumieniem wody, najlepiej pod wysokim ciśnieniem.

Do zabezpieczenia stali przed korozją można użyć wodorozcieńczalnego przetwarzacza rdzy. Preparat aplikuje się pędzlem jednowarstwowo. Po jego wyschnięciu (ok. 12 godzin), formuje się warstwę sczepną z cementu montażowego szybkowiążącego (oferowany w opakowaniach 2 kg). Cement rozrobiony wodą do konsystencji płynnej nakłada się szybko (czas wiązania ok. 5 min) na podłoże przy pomocy pędzla. Z tego samego cementu przygotowuje się warstwę wypełniającą, mieszając spoiwo z gruboziarnistym piaskiem w proporcji 1:1.

Jeśli trzeba od nowa wyprofilować krawędzie np. w narożniku stopnia, zaprawa powinna mieć konsystencję gęstego ciasta. Wtedy do jego ukształtowania wystarczy przytrzymanie ręką, przez kilka minut, odpowiednio ukształtowanych deseczek szalunku. Ostateczne wykończenie naprawianej powierzchni może wymagać zeszlifowania naddatków i wygładzenia, np. podłogową zaprawą wyrównującą.

Do renowacji wykruszeń i ubytków w schodach betonowych należy użyć specjalnej zaprawy naprawczej. Zwykłe produkty betonowe nie zapewniają odpowiedniej przyczepności i wytrzymałości cienkich warstw. Do renowacji wykruszeń i ubytków w schodach betonowych należy użyć specjalnej zaprawy naprawczej. Zwykłe produkty betonowe nie zapewniają odpowiedniej przyczepności i wytrzymałości cienkich warstw. FOT. SCHOMBURG

Cezary Jankowski
fot. otwierająca: MrTomo / forum.budujemydom.pl

aktualizacja: 2016-09-27

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Meble ogrodowe - przegląd i ceny

Przedstawiamy kilka propozycji na nowoczesne meble ogrodowe wraz z cenami. Zobacz naszą galerię!

topowe produkty

Minimalistyczne grafitowe lampy Bendo od SPOTLINE - nowość 2017

SPOTLINE prezentuje swój wzorniczy hit - kolekcję designerskich zewnętrznych ogrodowych lamp Bendo. Mają one formę prostych słupków i zostały wykonane z aluminium i szkła według projektu Karsten Witch.
Nowość Libet: system Maxima z kolekcji Impressio
Nowość Libet: system Maxima z kolekcji Impressio System Maxima z kolekcji Libet Impressio składa się z ośmiu propozycji eleganckich płyt tarasowych: Maxima, Maxima Rigato, Maxima Lungo, ...
Natulit Massimo z linii Libet Completto
Natulit Massimo z linii Libet Completto Oferta produktów z linii Libet Completto to niezwykle wszechstronne i uniwersalne materiały, które skutecznie dopełniają aranżacje utrzymane ...
Płyty Symfonia nagrodzone Złotym Medalem MTP 2017
Płyty Symfonia nagrodzone Złotym Medalem MTP 2017 Znane są już wyniki konkursu o Złoty Medal zorganizowanego w ramach Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2017. W gronie ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x