Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Artykuły

Podjazd z kostki brukowej - krok po kroku

Kostka brukowa to materiał, który króluje wokół polskich domów. Chętnie wykorzystywany jest nie tylko do wykonywania podjazdów do garażu, ale także ścieżek ogrodowych i tarasów. Ta popularność nie dziwi – kostka ma przystępną cenę i jest oferowana w szerokiej palecie wzorów.

Podjazd z kostki brukowej - krok po kroku

Drobne elementy najlepiej układać na mniejszych powierzchniach, większe lepiej prezentują się na rozleglejszych płaszczyznach. Dzięki różnym wzorom i kolorom, z kostki można tworzyć ciekawe kompozycje, które mogą stanowić ozdobę posesji. Na podjazdach dla samochodów osobowych stosuje się elementy o chropowatej, antypoślizgowej powierzchni, o grubości min. 6 cm. Grubszą kostkę wybiera się wtedy, gdy na posesję będą wjeżdżały pojazdy o wadze przekraczającej 3,5 t.

Materiał ten jest bardzo trwały, ale żywotność podjazdu w dużej mierze zależy od prawidłowego wykonania podbudowy. Choć nie jest to zbyt skomplikowane, prace często wykonywane są niestarannie, o czym świadczą zapadnięcia tego typu nawierzchni czy zastoiny wody na powierzchni, które można zaobserwować na wielu posesjach.

Układ warstw na podjeździe z kostki brukowej
Układ warstw na podjeździe z kostki brukowej

Początek prac wykonawczych wygląda podobnie jak w przypadku podjazdu z kruszywa. Po wytyczeniu wykopu, usunięciu humusu i ułożeniu geowłókniny, usypuje się warstwę tłucznia. W tym wariancie musi mieć ona jednak ok. 30 cm wysokości. Po bokach wykopu osadza się krawężniki. Po zagęszczeniu tłucznia, tworzy się ok. 5 cm warstwę piasku. Po wyrównaniu podłoża można przystąpić do układania kostki. Brzegi elementów należy dobijać gumowym młotkiem, aby ciasno do siebie przylegały. Poziom nawierzchni trzeba co pewien czas kontrolować za pomocą poziomnicy.

Zobacz, jak układać kostkę brukową

Jeżeli kostka nie została zaimpregnowana fabrycznie, należy to zrobić samemu. Takie zabezpieczenie zmniejsza nasiąkliwość nawierzchni, zwiększą jej odporność na ścieranie oraz uodparnia na powstawanie wykwitów. Ostatni etap robót to wypełnianie piaskiem szczelin pomiędzy elementami.

Dzięki zaimpregnowaniu, nawierzchnia kostki jest mniej nasiąkliwa, bardziej odporna na ścieranie i powstawanie wykwitów
Dzięki zaimpregnowaniu, nawierzchnia kostki jest mniej nasiąkliwa, bardziej odporna na ścieranie i powstawanie wykwitów (fot. Silikony Polskie)

Koszty budowy podjazdu z kostki brukowej o powierzchni 50 m2

Zależą przede wszystkim od tego, jaką kostkę wybierzemy. Jej ceny są bowiem bardzo zróżnicowane. Dla naszych szacunków przyjmijmy kwotę 40 zł/m², co oznacza, że za kostkę na podjazd o powierzchni 50 m² zapłacimy 2000 zł. To tego trzeba doliczyć koszt zakupu geowłókniny (ok. 200 zł), tłucznia (ok. 1800 zł za 30 t) oraz piasku (ok. 150 zł za 5 t). Materiały będą nas więc kosztowały ok. 4150 zł.

Norbert Skupiński
fot. otwierająca: Bruk-Bet

aktualizacja: 2017-02-23

Zdaniem naszych Czytelników

....nastepny fachman od podbudowy, impregnacji i... piasku

Gość brukarz

05 Mar 2017, 21:55

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe odcienie kolorowej kostki brukowej firmy KAMAL
Nowe odcienie kolorowej kostki brukowej firmy KAMAL W ofercie firmy KAMAL pojawiły się nowe odcienie kolorowej kostki brukowej, melanże biało-brązowy i pastelowy. Wzajemne przenikanie barw ...
Nowość Libet: system Maxima z kolekcji Impressio
Nowość Libet: system Maxima z kolekcji Impressio System Maxima z kolekcji Libet Impressio składa się z ośmiu propozycji eleganckich płyt tarasowych: Maxima, Maxima Rigato, Maxima Lungo, ...
Natulit Massimo z linii Libet Completto
Natulit Massimo z linii Libet Completto Oferta produktów z linii Libet Completto to niezwykle wszechstronne i uniwersalne materiały, które skutecznie dopełniają aranżacje utrzymane ...

Wykonanie podjazdu z kruszywa

Wykonanie podjazdu z kruszywa, to najlepsza opcja dla tych, którzy nie chcą zbyt dużo inwestować. Wykonanie tego typu nawierzchni jest też stosunkowo proste i nie zabiera zbyt dużo czasu.

topowe produkty

Minimalistyczne grafitowe lampy Bendo od SPOTLINE - nowość 2017

SPOTLINE prezentuje swój wzorniczy hit - kolekcję designerskich zewnętrznych ogrodowych lamp Bendo. Mają one formę prostych słupków i zostały wykonane z aluminium i szkła według projektu Karsten Witch.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x