Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Artykuły

Wykonanie podjazdu z paneli z PVC

Sposobem na niebanalny podjazd jest zastosowanie paneli z PVC. Ponieważ wypełnia się je kruszywem lub obsiewa trawą, wyglądają naturalniej niż nawierzchnia z betonu.

Wykonanie podjazdu z paneli z PVC

Wbrew pozorom – panele z PVC są bardzo trwałe. Nie odkształcają się trwale pod obciążeniem, są odporne na działanie czynników atmosferycznych. Choć elementy te można układać bezpośrednio na zagęszczonym gruncie, najlepiej wykonać podbudowę.

Po wytyczeniu podjazdu należy zrobić wykop o głębokości 30–40 cm. W tym wypadku kolejność warstw jest odwrotna niż w w przypadku podjazdów z betonu, kruszywa i kostki betonowej. Na dnie wykopu wysypuje się ok. 25 cm grubego żwiru, który tworzy warstwę nośną, a dopiero potem rozkłada geowłókninę, która zapobiega mieszaniu się warstw konstrukcyjnych.

Dalsze kroki zależą od tego, czym planujemy wypełnić panele. Jeżeli będzie to kruszywo, podkład powinna stanowić ok. 5 cm warstwa z piasku, ewentualnie z dodatkiem żwiru. W przypadku trawy, warstwę podkładową należy utworzyć z mieszanki piasku i kompostu. Na tak przygotowanym podłożu układa się panele, łącząc je na zaczepy. Następnie kratki wypełnia się kruszywem lub – w wariancie z trawą – żyzną ziemią, na której wysiewa się nasiona traw i przysypuje je cienką warstwą piasku.

Przez pierwsze tygodnie podłoże trzeba regularnie zwilżać i unikać chodzenia po nim. Podczas eksploatacji należy zaś zapamiętać o regularnym koszeniu trawnika.

Warstwy podjazdu z paneli z PVC
Warstwy podjazdu z paneli z PVC

Koszty budowy podjazdu z paneli z PVC

Na wykonanie warstwy konstrukcyjnej podjazdu o przyjętej wcześniej powierzchni potrzeba ok. 25 t żwiru. Za tonę zapłacimy 60 zł, co daje 1500 zł. Zakup geowłókniny to wydatek 200 zł. Aby wykonać podkład pod panele, musimy zakupić ok. 5 ton piasku (150 zł). Ceny paneli są zróżnicowane, element o wymiarach 50 × 50 cm kosztuje średnio 10 zł. Za 200 szt. zapłacimy więc 2000 zł. Żwir dekoracyjny kosztuje ok. 150 zł za tonę – potrzebujemy 5 t tego budulca (750 zł). Łączne koszty materiałów to ok. 4600 zł.

Montaż kratki trawnikowej

Norbert Skupiński
fot. Ecomax

aktualizacja: 2017-02-14

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe odcienie kolorowej kostki brukowej firmy KAMAL
Nowe odcienie kolorowej kostki brukowej firmy KAMAL W ofercie firmy KAMAL pojawiły się nowe odcienie kolorowej kostki brukowej, melanże biało-brązowy i pastelowy. Wzajemne przenikanie barw ...
Nowość Libet: system Maxima z kolekcji Impressio
Nowość Libet: system Maxima z kolekcji Impressio System Maxima z kolekcji Libet Impressio składa się z ośmiu propozycji eleganckich płyt tarasowych: Maxima, Maxima Rigato, Maxima Lungo, ...
Natulit Massimo z linii Libet Completto
Natulit Massimo z linii Libet Completto Oferta produktów z linii Libet Completto to niezwykle wszechstronne i uniwersalne materiały, które skutecznie dopełniają aranżacje utrzymane ...

Podjazd z kostki brukowej - krok po kroku

Kostka brukowa to materiał, który króluje wokół polskich domów. Chętnie wykorzystywany jest nie tylko do wykonywania podjazdów do garażu, ale także ścieżek ogrodowych i tarasów. Ta popularność nie dziwi – kostka ma przystępną cenę i jest oferowana w szerokiej palecie wzorów.

topowe produkty

Minimalistyczne grafitowe lampy Bendo od SPOTLINE - nowość 2017

SPOTLINE prezentuje swój wzorniczy hit - kolekcję designerskich zewnętrznych ogrodowych lamp Bendo. Mają one formę prostych słupków i zostały wykonane z aluminium i szkła według projektu Karsten Witch.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x