Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Artykuły

Wykonanie podjazdu z paneli z PVC

Sposobem na niebanalny podjazd jest zastosowanie paneli z PVC. Ponieważ wypełnia się je kruszywem lub obsiewa trawą, wyglądają naturalniej niż nawierzchnia z betonu.

Wykonanie podjazdu z paneli z PVC

Wbrew pozorom – panele z PVC są bardzo trwałe. Nie odkształcają się trwale pod obciążeniem, są odporne na działanie czynników atmosferycznych. Choć elementy te można układać bezpośrednio na zagęszczonym gruncie, najlepiej wykonać podbudowę.

Po wytyczeniu podjazdu należy zrobić wykop o głębokości 30–40 cm. W tym wypadku kolejność warstw jest odwrotna niż w w przypadku podjazdów z betonu, kruszywa i kostki betonowej. Na dnie wykopu wysypuje się ok. 25 cm grubego żwiru, który tworzy warstwę nośną, a dopiero potem rozkłada geowłókninę, która zapobiega mieszaniu się warstw konstrukcyjnych.

Dalsze kroki zależą od tego, czym planujemy wypełnić panele. Jeżeli będzie to kruszywo, podkład powinna stanowić ok. 5 cm warstwa z piasku, ewentualnie z dodatkiem żwiru. W przypadku trawy, warstwę podkładową należy utworzyć z mieszanki piasku i kompostu. Na tak przygotowanym podłożu układa się panele, łącząc je na zaczepy. Następnie kratki wypełnia się kruszywem lub – w wariancie z trawą – żyzną ziemią, na której wysiewa się nasiona traw i przysypuje je cienką warstwą piasku.

Przez pierwsze tygodnie podłoże trzeba regularnie zwilżać i unikać chodzenia po nim. Podczas eksploatacji należy zaś zapamiętać o regularnym koszeniu trawnika.

Warstwy podjazdu z paneli z PVC
Warstwy podjazdu z paneli z PVC

Koszty budowy podjazdu z paneli z PVC o powierzchni 50 m2

Na wykonanie warstwy konstrukcyjnej podjazdu o przyjętej wcześniej powierzchni potrzeba ok. 25 t żwiru. Za tonę zapłacimy 60 zł, co daje 1500 zł. Zakup geowłókniny to wydatek 200 zł. Aby wykonać podkład pod panele, musimy zakupić ok. 5 ton piasku (150 zł). Ceny paneli są zróżnicowane, element o wymiarach 50 × 50 cm kosztuje średnio 10 zł. Za 200 szt. zapłacimy więc 2000 zł. Żwir dekoracyjny kosztuje ok. 150 zł za tonę – potrzebujemy 5 t tego budulca (750 zł). Łączne koszty materiałów to ok. 4600 zł.

Montaż kratki trawnikowej

Norbert Skupiński
fot. Ecomax

aktualizacja: 2017-07-07

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Palisada Hestra w ofercie Polbruk
Palisada Hestra w ofercie Polbruk W ofercie linii "Architektura" marki Polbruk pojawiła się palisada Hestra. Dzięki dużej wysokości – 100 cm – produkt spełnia swoją ...
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze Stalowe paleniska ogrodowe to bezpieczna i nowoczesna alternatywa dla tradycyjnego ogniska czy grilla. Pełnią funkcję użytkową i dekoracyjną.
Meble ogrodowe w ofercie ARCHONhome.pl
Meble ogrodowe w ofercie ARCHONhome.pl Ogród, miejsce relaksu i wypoczynku. Jeśli lubicie delektować się wspólnymi, rodzinnymi posiłkami w otoczeniu przyrody, to nasze meble ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze