W jaki sposób zainstalować gniazdka elektryczne w kilku punktach ogrodu i rozmieścić lampy?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
W jaki sposób zainstalować gniazdka elektryczne w kilku punktach ogrodu i rozmieścić lampy?

W jaki sposób zainstalować gniazdka elektryczne w kilku punktach ogrodu i rozmieścić lampy? Zastanawiałem się też nad wykorzystaniem lamp zasilanych z paneli solarnych, bo planuje założyć instalację fotowoltaiczną w domu. Ogród ma ok. 3000 m2 i myślę o postawieniu do 10 lamp.

Odpowiedź eksperta: Gniazda elektryczne w ogrodzie najłatwiej będzie zlokalizować na słupkach lub masztach wykorzystanych do zamontowania lamp, stanowiących ich podstawę. Niezależnie od nich można kupić specjalne gniazda na słupkach, jednak prościej i taniej będzie wykorzystać lampy, do których i tak doprowadzimy zasilanie elektryczne.

Niektóre modele słupków i masztów mają fabrycznie zamontowane gniazda elektryczne, a w razie ich braku łatwo można je zamocować niemal na każdym modelu. Gniazda muszą być w klasie izolacyjnej przynajmniej IP X4 (lub wyższej, jeżeli są nieosłonięte, np. daszkiem lampy). Powinny być umieszczone na wysokości powyżej 30 cm nad ziemią, żeby ograniczyć ich zachlapywanie przez odbijające się od ziemi krople deszczu, a także, żeby nie znalazły się pod śniegiem. Jeśli słupek umożliwia dostęp do wnętrza i jest tam dość miejsca, gniazdo warto umieścić w środku.

Rodzaj oświetlenia trzeba dobrać do funkcji jaką ma pełnić - nisko rozmieszczone lampy posłużą do oświetlenia nawierzchni ścieżek, a te na wysokich masztach pozwolą na rozjaśnienie większej powierzchni. W przypadku lamp ogrodowych, znajdujących się blisko domu, wątpliwości budzi sens zasilania ich z instalacji solarnej. Koszt jej dostosowania do tego celu, znacząco przekroczy wydatki na zużywaną energię elektryczną pobieraną z sieci. Lampy mają przecież pracować w nocy, oprócz paneli fotowoltaicznych potrzebny będzie więc akumulator i odpowiednio przystosowana oprawa oświetleniowa.

Przy jednoczesnym rozprowadzeniu przewodów do gniazd i lamp z zasilaniem sieciowym nie ma zaś najmniejszego problemu. Możemy wykorzystać tanie LED-owe źródła światła, montowane w zwykłych oprawkach na napięcie 230 V, z gwintem E 14 lub E 27. Pobierana przez nie moc jest bardzo mała, rzędu 5-10 W, więc zużycie prądu nie będzie duże.

Instalację zasilającą należy ułożyć kablem przeznaczonym do pracy w gruncie typu YKY. Może być wielożyłowy, np. 5 × 2,5 mm2, co pozwoli na utworzenie trzech niezależnych obwodów np. zasilających gniazda i na dwie oddzielnie włączane grupy oświetlenia. Instalację zewnętrzną trzeba zasilać z osobnych obwodów. Praktyczne jest wykonanie niewielkiej rozdzielnicy, w której zmieszczą się wyłączniki nadprądowe, różnicowoprądowe (o prądzie zadziałania 30 mA), a także zegar sterujący, bądź przekaźnik i czujnik zmierzchu włączający oświetlenie o określonych porach.

Redakcja BudujemyDom
Na zdjęciu otwierającym: Decydując się na lampy zewnętrzne o szerokich podstawach bez trudu założymy na nich również gniazda zasilające. Należy umieścić je w od mało rzucającej się w oczy strony, zasłoniętej roślinami (np. od tyłu). (fot. Spotline)

Zdaniem naszych Czytelników

11 May 2017, 17:41

2 godziny temu, Gość MM napisał: Powinno być IP 44 a nie IP X4 Nie powinno. Szczegółowe znaczenie cyfr po symbolu IP jest następujące: pierwsza oznacza stopień ochrony przed wnikaniem ciał stałych, druga zaś stopień ochrony przed wilgocią. Dlatego ...

Gość MM

11 May 2017, 15:09

Powinno być IP 44 a nie IP X4

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Twój grill marzeń z cegieł klinkierowych: Prosty przewodnik w 6 krokach!
Twój grill marzeń z cegieł klinkierowych: Prosty przewodnik w 6 krokach!
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!