Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Artykuły

Oczko wodne w zimie

Oprócz stałego kontrolowania jakości wody w stawie, sporo uwagi trzeba poświęcić mu jesienią i przygotować go do przetrwania zimy. Na jesieni trzeba nad stawem rozpiąć siatkę, aby do wody nie dostawały się liście.

Oczko wodne w zimie najlepiej przykryć używając nylonowych siatek. Mają one oczka o średnicy ok. 1cm. Najczęściej spotykana szerokość siatek to 6 m, a długość 4-10 m. Siatkę mocuje się do brzegu specjalnymi szpilkami z tworzywa wbijanymi w ziemię. Na zimę trzeba w ujęciu wody w kaskadzie zamknąć dopływ wody, a samo ujęcie opróżnić z niej i osuszyć.

Dzięki pompie lodowej na stawie zawsze pozostanie przerębel
Dzięki pompie lodowej na stawie zawsze pozostanie przerębel
(fot. Gardena)

W większości zbiorników woda może pozostać na zimę. Oznacza to jednak, że nawet o tej porze roku należy ją pielęgnować. Woda nadal powinna zawierać tlen – jest to wręcz konieczne, gdy w stawie zimują rybki i rośliny. Trzeba więc zadbać o to, aby oczko wodne w zimie nie pokryło się w całości lodem.

Można też umieścić na powierzchni kawałek grubego styropianu. W sprzedaży są tzw. sztuczne przeręble. Są to krążki ze styropianu, w których znajdują się otwory wentylacyjne. Położony na powierzchni oczka wodnego styropian wmarza w lód, ale woda pod nim pozostaje niezamarznięta. Przez otwór wentylacyjny cały czas dostaje się do niej tlen. Inne rozwiązanie to pompy lodowe. Pracują w temperaturze do -20°C, poruszając wodę przez cały czas.

W stawie mogą spędzać zimę tylko rośliny mrozoodporne. Kosze z nimi należy przesunąć do najgłębszej części oczka – min. 80 cm, w której woda nie zamarznie do dna. Do zimowania rybek staw musi mieć głębokość ok. 1 m.

Anna Grocholska

aktualizacja: 2008-06-03

Zdaniem naszych Czytelników

witam mam pytanie. 2 tygodnie temu w moim oczku wodnym przekwitła woda i od tamtej pory ryby nie mają tlenu,pływają pod powiesznią łapiąc powietrze.ja włączam im pompę wodną żeby dostali tlenu.co jest przyczyną braku tlenu? .Prosze o pomoc gg10095488.

Gość marcin

06 Lip 2010, 05:34

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze Stalowe paleniska ogrodowe to bezpieczna i nowoczesna alternatywa dla tradycyjnego ogniska czy grilla. Pełnią funkcję użytkową i dekoracyjną.
Meble ogrodowe w ofercie ARCHONhome.pl
Meble ogrodowe w ofercie ARCHONhome.pl Ogród, miejsce relaksu i wypoczynku. Jeśli lubicie delektować się wspólnymi, rodzinnymi posiłkami w otoczeniu przyrody, to nasze meble ...
Robot koszący Robomow RX20 Pro
Robot koszący Robomow RX20 Pro Robomow RX20 Pro to kompaktowy robot przystosowany do trawników o metrażu do 200 m². Jest idealną propozycją dla osób pragnących mieć ...

Mostki i kładki w ogrodzie

Przejścia przez wodę stanowią jeden z najatrakcyjniejszych elementów ogrodu. Często bywają także głównym punktem zakomponowanej przestrzeni. Odpowiednio dobrana forma mostu czy kładki do stylu zbiornika wodnego wprowadzi ład i porządek.

topowe produkty

Minimalistyczne grafitowe lampy Bendo od SPOTLINE - nowość 2017

SPOTLINE prezentuje swój wzorniczy hit - kolekcję designerskich zewnętrznych ogrodowych lamp Bendo. Mają one formę prostych słupków i zostały wykonane z aluminium i szkła według projektu Karsten Witch.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze