Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Porady ekspertów

Przesadzanie drzewek i krzewów ozdobnych

Planuję przesadzić parę krzewów i drzewek zimozielonych (Tuja, Cyprys, Jałowiec, Modrzew). Jakie są uwarunkowania: w którym miesiącu, jak wysokie drzewko - niektóre mają 3 m, co z korzeniami?


Odpowiedź eksperta: Drzewa i krzewy iglaste źle znoszą przesadzanie, jednak kiedy jest to nieuniknione należy pieczołowicie o nie zadbać. Zabiegu przesadzania najlepiej dokonywać jest od drugiej połowy sierpnia do połowy listopada. Jest to moment, w którym rośliny wchodzą w stan spoczynku i przygotowują się do zimy. Chcąc zapewnić roślinom jak najlepsze warunki należy przenosić je na nowe miejsce z dużą bryłą korzeniową.

Jeśli rośliny będą transportowane na duże odległości to bryłę korzeniową należy zabezpieczyć naturalnym materiałem, którego zaletą jest zdolność do rozłożenia w glebie. Taki materiał zapobiegnie rozsypywaniu się ziemi i uszkodzeniu korzeni- w szczególności włosowatych. Wcześniejsze szkoły sugerowały przycinanie korzeni, jednak taki zabieg dodatkowo przysparza wstrząsu roślinom.

Następstwem przesadzenie będzie z pewnością gorszy wzrost roślin w pierwszym roku, jednak prawidłowe wykonanie zabiegu niesie duże szanse na przyjęcie się roślin w nowym miejscu. Miejsce pod krzew lub drzewo należy umiejętnie przygotować. Dół należy wykonać niedługo przed sadzeniem, by nie uległ przesuszeniu.

Na dnie wykopu należy umieścić warstwę torfu lub kompostu. Roślinę bezwzględnie należy posadzić na takiej samej głębokości na jakiej rosła wcześniej. Dołek trzeba zasypywać stopniowo i dokładnie. Przy zasypywaniu można delikatnie polewać wodą, by zminimalizować ilość przestworów wypełnionych powietrzem. Po dokładnym zasypaniu należy lekko ubić ziemię i uformować dookoła rośliny kopczyk, a także wykonać ściółkowanie. Po posadzeniu rośliny trzeba obficie podlać.

aktualizacja: 2008-01-02

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Przesadzając krzewy i drzewka obkopujemy je najpierw wokół, poza obrysem korony. I tutaj pamiętajmy, że zbyt wielka bryła korzeniowa łatwiej osypie się podczas wyciągania jej z dołka (za mała może przyczynić się do osłabienia rośliny).Ciężką bryłę korzeniową trzeba czymś ...

megg

24 Lis 2009, 11:02

Wszystko fajnie, kolejne miejsce gdzie czytam, ze bryła korzeniowa musi być duża i należy transportować na materiale. Ale jeszcze nigdzie nie przeczytalem jak wyciagnac z ziemi ta bryle bo wazy ponad 100 kilo, i zeby sie nie rozsypala. Bede wdzieczny za podpowiedz jakiegos patentu. Pozdrawiam

Gość: Piotrek

23 Lis 2009, 21:19

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Oczko wodne - jaki filtr zastosować?

Jeśli w ogóle nie chcemy mieć kłopotów z wodą w oczku wodnym, powinniśmy zastosować filtr.
topowe produkty

Panele ogrodzeniowe Betafence

Firma Betafence oferuje najwyższej jakości systemy ogrodzeniowe i produkty do ogrodu. Zobacz rozwiązania, które podbiły serca setek tysięcy Klientów na całym świecie.
Zadaszenie ALUNA® Aluwall II
Zadaszenie ALUNA® Aluwall II Zadaszenie ALUNA® Aluwall II swoją konstrukcją przypomina typowe ogrody zimowe. Połączony bezpośrednio ze ścianą budynku poprzez zamontowaną ...
Piłka golfowa z kolekcji Libet Stampo
Piłka golfowa z kolekcji Libet Stampo Elementy małej architektury to znakomity sposób na wyraziste, a jednocześnie bardzo praktyczne dopełnienie dekorowanej przestrzeni. Taka ...
Kostka brukowa AQUATON i kruszywo fugowe FUGGIO
Kostka brukowa AQUATON i kruszywo fugowe FUGGIO Myśl ekologicznie i zastosuj rozwiązanie wspomagające odprowadzanie wód opadowych: kostka brukowa AQUATON i kruszywo fugowe FUGGIO.
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x