Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Artykuły

Odśnieżanie (prawie) bez wysiłku

Odśnieżarki stają się coraz bardziej popularne, a ich wybór jest bardzo duży. Wybierając odpowiedni model należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość odśnieżanej powierzchni.

Urządzenia bardziej wydajne, z własnym napędem, są niestety droższe i większe. Odśnieżarka wciąga śnieg przez wirnik, a wyrzuca za pomocą turbiny. Wirnik zaopatrzony w gumowe elementy z pewnością nie porysuje odśnieżanej kostki. Ząbkowane ostrza wirnika są w stanie skruszyć nawet zamarznięty śnieg i lód na odśnieżanej powierzchni.

Koła odśnieżarek mają opony niepodatne na poślizgi, ale mogą być zaopatrzone także w gąsienice zwiększające przyczepność. Regulacja tunelu wyrzutowego umożliwia obracanie go i zmianę kierunku wyrzutu śniegu. Odśnieżarki mają w swym wyposażeniu także oświetlenie umożliwiające pracę po zmroku.

Odśnieżarki elektryczne

Łatwe w obsłudze odśnieżarki elektryczne doskonałe są do pracy na niewielkich obszarach, z powodzeniem radzą sobie w terenie o znacznym pochyleniu (ponad 20 procent), gdzie nie użyjemy dużych odśnieżarek spalinowych.

Odśnieżarka elektryczna STIGA SNOW Electric

Odśnieżarka elektryczna STIGA SNOW Electric - obudowa  wykonana z tworzywa odpornego na korozje, komin regulowany o 180°, hamulec bezpieczeństwa.

Odśnieżarki te są mniejsze i lżejsze. Niestety, mniejsza jest też ich wydajność i szerokość odśnieżania. Cechuje je także duża zwrotność.

Podobnie jak niewielkie odśnieżarki spalinowe, pracują cicho, a przy tym nie emitują spalin. Mogą nie poradzić sobie jednak z grubszą warstwą śniegu (około 30 cm) lub mokrym śniegiem. Odśnieżarki elektryczne wciągają śnieg za pomocą plastikowego wirnika.

Urządzenie wgryza się w śnieg, przez co posuwa się na przód. Dzięki temu pchanie odśnieżarki mamy ułatwione. Odśnieżarki te wymagają jednak podłączenia do prądu, co nieco utrudnia pracę. Rączki urządzenia mogą być składane, ułatwia to przechowywanie.
 
- Szerokość odśnieżania: 0,32–0,42 m.
- Odległość wyrzutu śniegu: 1–5 m
- Moc silnika: 1,3-2 kW.
- Waga: 13–23 kg
– Ceny: 250-700 zł

Spalinowe odśnieżarki kompaktowe

KARCHER STH 953 – lekka, kompaktowa odśnieżarka spalinowa
KARCHER STH 953 – lekka, kompaktowa odśnieżarka spalinowa, odśnieżająca pas szerokości 53 cm.

Odśnieżarki kompaktowe, szczególnie przydatne w małych ogrodach, poradzą sobie z warstwą śniegu o grubości około 30 centymetrów. Niewielkie rozmiary, lekkość i spora wydajność to ich atuty.

Podobnie jak odśnieżarki elektryczne, jest to wygodne narzędzie pracy również dla kobiet. Odśnieżarki kompaktowe cechuje ponadto zwrotność, dokładność odśnieżania, niska emisja spalin i cichy sposób pracy. Składane rączki pomagają w przechowywaniu. Urządzenia te mają koła lub gąsienice i własny napęd.

- Szerokość odśnieżania: 50–55 cm
- Odległość wyrzutu śniegu: do 14 m
- Moc silnika: 4,5–8 KM
- Wydajność:  29– 60 t/h
- Waga: 20–70 kg
– Cena: 2000–6000 zł

Duże odśnieżarki spalinowe

Duże odśnieżarki spalinowe mają zastosowanie w większych ogrodach przy odśnieżaniu długich, kilkunastometrowych podjazdów i ścieżek, oraz w terenach o intensywnych opadach śniegu. Wysoka użyteczność na większych powierzchniach umożliwia zastosowanie w obrębie parków i terenów wokół siedzib firm oraz instytucji.

Mocny, 4-suwowy silnik zapewnia wysoką wydajność. Głośność pracy jest jednak większa niż w mniejszych modelach. W przypadku dużych odśnieżarek własny napęd jest niezbędny. Urządzenia te poradzą sobie z warstwą śniegu o grubości około 50 cm.

Metalowy wirnik i turbina umożliwią usunięcie śniegu zanieczyszczonego (nawet drobnym gruzem). Zamiast opon bardzo często w tych modelach występują gąsienice. Nie jest jednak możliwe używanie tego typu odśnieżarek na terenie o pochyleniu przekraczającym 20 procent.

- Szerokość odśnieżania: 0,6–1,2 m
- Odległość wyrzutu śniegu: 10–20 m
- Moc silnika: 8-18 KM
- Wydajność : 50-135 t/h
- Waga: 80-130 kg
– Cena: 5000-12 000 zł

HUSQVARNA  - odśnieżarki spalinowe o większych gabarytach mogą wyrzucać śnieg na odległość 20 metrów.

 Odśnieżarki o napędzie hybrydowym

Napęd hybrydowy to połączenie napędu spalinowego z elektrycznym. Łączy on zalety odśnieżarek elektrycznych i spalinowych. Odśnieżarki o napędzie hybrydowym charakteryzują się cichą pracą i niskim zużyciem paliwa.

- Szerokość odśnieżania: około 0,8 m
- Odległość wyrzutu śniegu: około 17 m
- Moc silnika: 11-15 KM
- Wydajność: około 65 t/h
- Cena: 18 000-25 000 zł

Pługi

Popularnym sposobem usuwania zimowych utrudnień jest stosowanie pługów śnieżnych, doczepianych do traktora, kosiarki z własnym napędem lub odśnieżarki. Dzięki nim udrażnianie nawet długich podjazdów i ścieżek ogrodowych nie jest problemem.

Pług śnieżny podczepiony do traktorka ogrodowego odśnieża teren szerzej niż większość odśnieżarek
HUSQVARNA - pług śnieżny podczepiony do traktorka ogrodowego odśnieża teren szerzej niż większość odśnieżarek.

Pługi mogą być wyposażone w metalową listwę przy krawędzi roboczej, która umożliwia zdrapywanie lodu z powierzchni chodnika czy drogi. Do zgarniania śniegu służy gumowa listwa przy krawędzi pługu.

Traktorki ogrodowe z doczepianym pługiem to dobry sposób na odśnieżanie terenów pagórkowatych. Pług do traktorka może mieć prostą konstrukcję umożliwiającą ustawienie pługa w pozycji roboczej lub transportowej.

Bardziej skomplikowane pługi mają regulowaną dźwigniami wysokość odśnieżania i kąt natarcia. Doczepiane lemiesze (pługi) mają szerokość około 1,2 m i kosztują około 1300 zł.

Pług do odśnieżarki to niewielki, łatwy w montażu lemiesz z regulowanym kątem ustawienia względem odśnieżanej powierzchni i krawędzią wzmocnioną metalową listwą (120-140 zł). Do lemieszy przyczepia się obciążniki (około 220 zł). Szerokość lemiesza: 1-1,2 m. Cena: około 1000 zł.

Małgorzata Cuch 

aktualizacja: 2013-05-20

Zdaniem naszych Czytelników

Tej zimy to u Ciebie było co odśnieżać, bo u mnie to sprzęt stałby w garażu bezużyteczny śniegu było tyle co kot napłakał

mhtyl

27 Kwi 2014, 08:10

Ja powiem tak - mąż się uparł na odśnieżarkę przed rozpoczęciem tej zimy. Ja byłam przeciwna, bo miejsca w garażu zaczyna brakować, a poza tym działka nie jest aż taka ogromna aby odśnieżanie było wielkim problemem. Mąż postawił jednak na swoim i kupił tanią odśnieżarkę ...

ankazolsztyna

27 Kwi 2014, 07:35

Ja mam pług do swojego widlaka na gospodarce i też daje radę odśnieżyć. Całkiem nieźle poradził sobie z wielkanocnym śniegiem:D

Gość miszu

05 Lut 2014, 07:43

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Koszt drewna kominkowego

Przez 8 lat kupowałem drewno kominkowe w miejscowym nadleśnictwie, ponieważ jeszcze niedawno było to opłacalne. Jednak w ostatnim okresie ceny poszły w górę. Za 1 mp drewna w balach o długości 1,2 m w poprzednim roku zapłaciłem... - mówi Jerzy, członek Klubu Budujących Dom.
topowe produkty

Minimalistyczne grafitowe lampy Bendo od SPOTLINE - nowość 2017

SPOTLINE prezentuje swój wzorniczy hit - kolekcję designerskich zewnętrznych ogrodowych lamp Bendo. Mają one formę prostych słupków i zostały wykonane z aluminium i szkła według projektu Karsten Witch.
Nowość Libet: system Maxima z kolekcji Impressio
Nowość Libet: system Maxima z kolekcji Impressio System Maxima z kolekcji Libet Impressio składa się z ośmiu propozycji eleganckich płyt tarasowych: Maxima, Maxima Rigato, Maxima Lungo, ...
Natulit Massimo z linii Libet Completto
Natulit Massimo z linii Libet Completto Oferta produktów z linii Libet Completto to niezwykle wszechstronne i uniwersalne materiały, które skutecznie dopełniają aranżacje utrzymane ...
Płyty Symfonia nagrodzone Złotym Medalem MTP 2017
Płyty Symfonia nagrodzone Złotym Medalem MTP 2017 Znane są już wyniki konkursu o Złoty Medal zorganizowanego w ramach Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2017. W gronie ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x