Budujemy Dom
Wokół domu / Ogród / Artykuły

Aranżacje oświetlenia w ogrodzie

Za dnia ogród powinien cieszyć kolorami, a w nocy – światłem. Nie może być ciemną czeluścią rozświetlaną od czasu do czasu poświatą księżyca. Tym bardziej że coraz częściej korzystamy z niego późnym wieczorem, kiedy wracamy z pracy. Jego piękno powinniśmy podziwiać, nie tylko spacerując alejkami, ale także wyglądając z okien domu.

Światło praktyczne

Oświetlenie oczek wodnych
Oświetlenie oczek wodnych w ogrodzie nie tylko poprawia jego walory estetyczne, ale przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo spacerowiczom, małym dzieciom czy zwierzętom domowym (fot. Berlux)
Zajmijmy się na początek stroną praktyczną oświetlenia ogrodu, pamiętając jednak, że to także dekoracja. Zadbajmy o to, aby wszelkie przejścia, czyli ścieżki, schody, pojedyncze stopnie, nierówności terenu były w nocy widoczne.

Mamy do wyboru przeróżne oprawy oświetleniowe – od takich, które kształtem przypominają cegły wbudowane w mur, przez różnego rodzaju reflektory, słupki (np. grzybki z kloszem przypominającym kapelusz), kinkiety, wysokie latarnie czy oprawy najazdowe.

Kinkiety mocuje się bezpośrednio do ściany altany, tarasu, domu lub przęsła furtki, a oprawy najazdowe (najczęściej okrągłe lub prostokątne) – w nawierzchni ścieżki lub podjazdu.

Są odporne na uderzenia i wytrzymują nacisk kół samochodowych. Nadają się również do podświetlania oczek wodnych (są wodoszczelne). Niewysokie słupki zwykle rozmieszcza się wzdłuż ścieżek prowadzących do domu lub podświetla nimi dekoracyjne krzewy.

Jeśli używamy niskich opraw oświetleniowych, światło powinno padać w dół, a jeśli wyższych – musi być rozproszone. W przeciwnym razie oślepi osoby, które przebywają w . Lampy widoczne w ciągu dnia powinny zlewać się z otoczeniem i być dopasowane do stylistyki ogrodu.

Wśród starodrzewia i klasycznych roślin świetnie wyglądają na przykład kopie żeliwnych lamp, dzisiaj robione z lekkiego aluminium. Do nowocześnie zaaranżowanej zieleni pasują z kolei oprawy metalowe albo z włókna szklanego.

Ważne jest odpowiednie zaaranżowanie oświetlenia podjazdu i ścieżki wiodącej od furtki do drzwi wejściowych.

Oświetlenie ogrodowe zasilane jest przez podziemny system kabli. Do wielu punktów wystarczy niskie napięcie, konieczne więc będzie zastosowanie transformatora. Włączniki oświetlenia ogrodowego najwygodniej zamontować w jednym miejscu, na przykład przy wyjściu na taras.

Nie tylko dla wygody sterowania oświetleniem, ale również dla oszczędności energii elektrycznej ogrodową instalację warto wyposażyć w specjalne czujniki: ruchu (reagujące na pojawienie się człowieka lub pojazdu), zmierzchowe (włączające lampy, gdy zapadnie zmrok, i wyłączające, gdy zrobi się widno) lub włącznik z programatorem czasu (umożliwiającym nastawianie godziny, o której oświetlenie ma być włączone i wyłączone).

Oświetlenie dróg dojazdowychOświetlenie ścieżek za pomocą niskich lamp wkopanych w grunt
 (fot. Paulmann)
 (fot. Hydro-Pomp)
Oświetlenie dróg dojazdowych i ścieżek można uzyskać na wiele sposobów – stosując niskie lampy, wkopywane w grunt lub na przykład płaskie lampki w oprawach najazdowych wytrzymałych na obciążenie samochodem, wodoszczelnych i nierdzewnych

Najwygodniejszym sposobem sterowania ogrodowym oświetleniem jest instalacja inteligentna – umożliwiająca różnorodne programowanie czasu świecenia lamp i tworzenie scen świetlnych dostosowanych do określonych sytuacji, sterowanie światłem z każdego miejsca w domu, także przez Internet czy komórkę oraz zaprogramowanie czasu włączania się i wyłączania poszczególnych lamp.

Światło ozdobne

Warto podkreślić samą bryłę budynku, tym bardziej, jeśli mamy się czym pochwalić. Najlepsze efekty dają reflektorki zamontowane w okapie dachowym, w podwieszanych sufitach daszków nad drzwiami wejściowymi czy nad tarasem. Reflektory umieszczone na ścianach elewacji dają nieładne cienie.

By temu zapobiec, źródła światła warto umieścić z dala od domu i w taki sposób, aby wzajemnie eliminowały powstające cienie. Nie mogą też oślepiać osób, które są w ogrodzie ani tych wyglądających przez okna. Wymaga to więc bardzo przemyślanego rozplanowania źródeł światła.

Podkreślmy też nocne piękno małej architektury ogrodowej – murków, pergoli, donic z kwiatami, fontanny. Przy czym rezygnujemy tu z reflektorów dających mocne światło na rzecz tych o średnim natężeniu. Ciekawe połączenie daje światło i woda. Tu zasada jest prosta – jeśli woda stoi, np. w basenie albo oczku wodnym, oświetlamy ją lampami zamontowanymi na dnie. Płynącą podświetlamy z góry. Na jej powierzchni pojawią się wtedy migocące odblaski.

Lampki przypominające te, które wieszamy na choince, nie tylko wystarczająco rozjaśnią wieczorny mrok, ale także będą ciekawym i zabawnym akcentem w naszym ogrodzie
Lampki przypominające te, które wieszamy na choince, nie tylko wystarczająco rozjaśnią wieczorny mrok, ale także będą ciekawym i zabawnym akcentem w naszym ogrodzie – w każdej chwili można łatwo zmienić ich położenie, nie potrzebują specjalnych mocowań
(fot. Philips)

Na rynku pojawiły się kolorowe światła przypominające te, które wieszamy na choince. Podobną rolę pełnią lampiony albo świece w różnobarwnych kloszach. Doskonałe efekty dają świece pływające po powierzchni basenu czy oczka wodnego. Jeśli jesteśmy przeciwni takim ekstrawagancjom na co dzień, warto je wypróbować na letnim przyjęciu, które zapewne urządzimy w naszym ogrodzie.

Światło może być naszym domowym scenografem. Jest widowiskowe, bo dzięki niemu podkreślimy zalety naszego domu czy zatuszujemy niedoskonałości, których nie udało się uniknąć. Zaprojektowanie oświetlenia najlepiej powierzyć architektowi zieleni, któremu zlecamy zaprojektowanie całego ogrodu.

Światło na zewnątrz - dobre rady

 • oświetlenie fasady powinno wydobywać piękno architektury i detali;
 • ogród oświetlamy punktowo, podkreślamy wtedy jego najpiękniejsze elementy;
 • niektóre reflektory mają wbudowany system odpędzający owady, co jest dodatkową zaletą;
 • jeśli nisko umieszczone lampy mają klosze, powinny być one zrobione z przezroczystego plastiku albo zbrojonego szkła;
 • planując zainstalowanie oświetlenia wokół domu, pamiętajmy o zamontowaniu lamp wokół zejść do piwnic i dróżek prowadzących do budynków gospodarczych;
 • niewysokie słupki na energię słoneczną, wbijane w grunt można dowolnie przestawiać; choć dają niewiele światła, wyglądają efektownie.

Tekst: Katarzyna Madej
Współpraca: Emillia Rosłaniec

aktualizacja: 2009-04-16

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Przy wyborze oświetlenia ogrodowego należy pamiętać o odpowiedniej klasy ochronności wybranej oprawy, by nadawała się ona do użytku zewnętrznego. Pamiętajmy, by przy zakupie lamp ogrodowych kierować się klasą ochronności minimum IP 44 lub wyższym. Tak wysoka skala ochronności ...

Gość Piotr Nowacki

08 Gru 2009, 14:26

Ciekawy artykuł, kilka naprawdę fajnych pomysłów. Dorzucę jednak parę rozwiązań na które natknąłem się w internecie szukając oświetlenia ogrodowego - a mianowicie w kwestii oświetlenia oczka wodnego - lampy pływające, innym interesującym rozwiązaniem były donice-lampy czy ...

Gość MC

21 Kwi 2009, 15:54

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe obrzeża - Libet Bord
Nowe obrzeża - Libet Bord Libet Bord to najnowsza generacja wielofunkcyjnych obrzeży, tworzących stabilne, estetyczne wykończenie nawierzchni. Rozwiązanie bazujące ...
Palisada Hestra w ofercie Polbruk
Palisada Hestra w ofercie Polbruk W ofercie linii "Architektura" marki Polbruk pojawiła się palisada Hestra. Dzięki dużej wysokości – 100 cm – produkt spełnia swoją ...
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze
Stalowe paleniska ogrodowe marki Hitze Stalowe paleniska ogrodowe to bezpieczna i nowoczesna alternatywa dla tradycyjnego ogniska czy grilla. Pełnią funkcję użytkową i dekoracyjną.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze